Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Birbirinden eşsiz bir sürü efsane gitaristin bir araya geldiği Crossroads Gitar Festivali, Eric Clapton tarafından düzenlenen bir müzik festivalidir. Meydana geldiği yıllarda üçer gün boyunca süren konserler; yine Eric Clapton tarafından Antigua’da kurulmuş bir rehabilitasyon merkezinin (Crossroads Centre) yararı adına sergilenmiştir. Clapton’ın kişisel olarak seçtiği gitaristler festivalde yer almıştır.

İlk konser 1999 yılında New York/Madison Square Garden’da sahnelenmiştir. Bu konserin adı diğerlerinden farklı olarak “Eric Clapton & Friends in Concert” olarak geçmektedir. Konserde “David Sanborn”, “Sheryl Crow”, “Bob Dylan”, “Mary J. Blige” Eric Clapton’a eşlik etmişlerdir.

crossroads guitar festival ile ilgili görsel sonucu

Crossroads Gitar Festivali adı altındaki ilk konserler ise 2004 yılında Texas/Dallas’taki Cotton Bowl stadyumunda gerçekleşmiştir. Festivalde Clapton’a 38 müzisyen eşlik etmiştir. Bunlar arasında “B.B. King”, “John Mayer”, “Joe Bonamassa”, “Buddy Guy” ve “Carlos Santana”yı görüyoruz.

Ardından 2007’de gelen konserler Toyota Park’ta gerçekleşmiştir. Sahnede bir sürü sanatçı bir araya gelerek parçalara nefes vermiştir.

crossroads guitar festival ile ilgili görsel sonucu

2010’daki festival de Toyota Park’ta düzenlenmiş, 2004 ve 2007’de Clapton’a eşlik edenlerin dışında “ZZ Top Band”, Robbert Cray”, “Vince Gill” gibi müzisyenler de yer almıştır.

 

Son olarak 2013’teki konserler ise başladığı yere geri dönmüş ve Madison Square Garden’da sahnelenmiştir.

Sayısız müzisyenin yeteneklerini konuşturduğu Crossroads Gitar Festivalleri hiç şüphesiz, hem müzisyenlerin hem de dinleyicilerin müzik zevklerini en tepeye çıkarmış ve bir sonrakinin öncekini aratmadığı bir müzik şölenine dönüşmüştür. Bizler de sizler için festivaldeki muazzam performanslardan derlediklerimizi paylaşmak istedik. Umarım keyifle dinler ve izlersiniz!

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here