Kimi oyun karakterleri vardır ki karşılaştığınız an, ana menüye dönme ihtiyacı hissedersiniz. Bazıları dış görünüşleriyle sizi rahatsız eder, bazıları ise gayet normal görüntülerine karşın içinde barındırdıkları düşünce tarzıyla. Oyun dünyasında birçok karakter bu tanımlamaya uyabilir ancak biz bugün sizler için sadece beş tanesi ele alacağız. İyi okumalar!

5- Twin Victim (Silent Hill 4: The Room)

Doublehead olarak da bilinen Twin Victim; SH4’de karşımıza çıkıp, aniden ALT+F4 kombosu yapmamıza neden olan yaratıklardan sadece biri. Yırtık kara bir çarşafın içinde iki bebek yüzü seçebildiğimiz bu yaratık, ellerinden destek alarak yürür ve yine aynı şekilde saldırısını yapar. Walter Sullivian’ın ikiz bebekler olan Billy ve Miriam Locane’i öldürmesi sonucu ortaya çıktıkları öne sürülmektedir. Çoğu kez pasifist yaklaşan bu yaratık, saldırmadan önce ona yaklaşmamızı veya kışkırtılmayı bekler. Daha sonra koca eliyle sizi işaret eder ve ardından ağır saldırılar gerçekleşir. Siz de o sırada ”Game Over” yazısına bakara az önce karşılaştığınız şeyi anlamlandırmaya çalışırsınız.

4- Trevor Phillips (Grand Theft Auto V)

Hayır, abarttığımızı düşünmek yerine Trevor’ı GTA V’in baş kötüsü olarak bir düşünün. Ya da onu kontrol edemediğimizi. İşte o zaman yaptığı sadistik hareketler o kadarda göze çılgınca gelmiyor öyle değil mi? Trevor Phillips; oyunlarda insanların da herhangi bir yaratıktan, şeytandan ya da hayaletten daha ürkütücü olabileceğinin kanıtı. Filtreleme mekanizması olmadığı için Trevor, düşündüğünü olduğu gibi direkt yapan ve söyleyen birisi. Başkaların düşüncesini önemsemeden hareket eden Trevor, yine çoğu sorunlu karakter gibi sorunlu bir çocukluk geçirmiş. Kontrolümüz dışındayken onu bir dağın tepesinde kadın elbiseleri giymişken ya da birisini uçurumdan aşağı atarken bulabilirsiniz. Tabi kontrolü biz ele aldığımızda işler iyi yönde değişebilir (ya da daha kötü yönde…).

3- Sarah Kerrigan (StarCraft)

Diğerlerinde görülmeyen psişik güçlere sahip Sarah; daha gencecik yaşında, bulunduğu ortamda, adından söz ettirir olmuştur. Daha sonra çeşitli manipülasyonlarla bir ”silaha” dönüştürülen Sarah, haberi olmadan gönderildiği intihar görevinde ihanete uğrar. Zerg’lere esir düşen Sarah infaz edilmek yerine Overmind tarafından başkalaşım geçirerek Kılıçların Kraliçesi’ne dönüşür. Sonrası ise intikam! Artık daha direkt ve olduğundan daha emin bir şekilde hareket eden Kerrigan, kişiliği kadar dış görünüşüyle de düşmanlarına korku salar. Soğuk ve yankılı sesi, iğneleyici konuşmaları ile de sadece saf gücü değil stratejik zekasıyla da kendini belli eder. Tek bir zaafı vardır o da sevdiği adam Jim Raynor. Ancak daha fazla bilgi vermek tat kaçıracağı için tadında bırakıyor ve sizleri bu sancılı hikayeyi deneyim etmeniz için StarCraft’a davet ediyoruz.

2- G-Man (Half-Life)

Hakkında çoğu şeyin muallakta olup da bu kadar etkilendiğimiz karakter; değil oyun tarihinde, film, kitap vb. türlerde de çok az rastlanır. Yerli yersiz karşımıza çıkması, o soğuk yüzüyle ve ses tonuyla bizi yoklaması anksiyetemizi allak bullak eden bir karakter. Evet insan bile diyemiyoruz çünkü o bile belli değil. Kendisi hakkında en fazla teori üretilen oyun karakterlerinden biridir bu arada. Ana karakterimizin yolunda bazen destek bazen köstek olması, onun hakkında bir yerden emir aldığını ya da çıkar ilişkilerine göre hareket ettiğini düşündürebilir. Veya kendisinin boyutlar arası yolculuk yapan ileri düzey donanımlı ”yetenek avcısı” olduğunu da düşünebiliriz. O da olmadı Gordon Freeman’la aynı insan olup bu kısır döngüyü bozmaya çalıştığını da. Evet hakkında birçok şey düşünebiliriz ancak bunlar sadece teoride kalacaktır maalesef. Olur da bir gün Half-Life 3 ile karşılaşabilirsek çoğu sorumuzun cevabını alabiliriz belki, kim bilir?

1- Shodan (System Shock)

Kadın sesi ve figürüne bulanmış bu makine, korku sanatları adına ders olarak okutulmalıdır adeta. Parazitli ve soğuk sesi, tekinsiz duruşu ve mimikleri ile bir süre kabuslarımızın baş rolünde oynamıştır. İsminin açılımı ”Sentient Hyper-Optimized Data Access Network” yani insanların kökünü kazımak isteyen hiper yapay zeka. Bir hacker tarafından ”tehdit” edilen Shodan zamanla kendi bilincini kazanır ve kontrol etme yetilerine sahip olur. Sonrası ise ölüm ve vahşettir. Oyuncuyu yani bizleri piyon yerine koyan Shodan, zekasının hakkını vermektedir.

Ş-ş-ş-ş  şu haline bİr bak, hacker. Et ve kemikten oluşan z-z-z-z- zavallı yaratık. Terleyerek ve nefes nefese koridorlarımda koşuyorsun. (Nasıl, nasıl)  Nasıl böylesi mükemmel ve ölümsüz bir makineyle boy ölçüşebilirsin ki?

-Listemize katılıyor musunuz? Peki sizin aynı ortamda bulunmak istemeyeceğiniz oyun karakterleri kimler? Yorumlar köşesi size ait, iyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here