Six Feet Under, dizi tarihinin en farklı yapımlarından biriydi. Yaşam ve ölüm üst başlığı altında o kadar çok konu işledi ki, her izleyenin hayatına ucundan kıyısından muhakkak dokundu. Mevlana’yı da, Kurt Cobain’i de kapsadı Six Feet Under; ve farklı görünen benzerlikleri aynı kefeye koyabildi.
En güzel özelliklerinden biri de her bölümünde not edilmeye değer birçok replik içermesiydi.
Biz de bunlardan bazılarını sizler için çevirdik.

1. “Demek istediğim, yalnızca bir hayatın var. Tanrı yok, kurallar yok, değer yargıları yok; kendi yarattıkların hariç. Ve bir kere bittiyse, bitti işte. Sonsuza dek rüyasız uyku. Öyleyse, hala buradayken neden mutlu olmuyorsun? Gerçekten, neden?”

2. “Bu anın bir fotoğrafını çekemezsin. Gitti bile.”

3. “Acılarına tutunup duruyorsun; sanki bir anlamları, sanki bir değerleri varmış gibi. Söylememe izin ver, hiçbir değerleri yok. Bırak gitsin. Sonsuz ihtimaller; ve tüm yapabildiği zırlamak.”

4. Nate: “Bu fotoğraflar çekildiğinden bu güne kadar bir sürü berbat şey yaşandı, biliyorsun. Çok fazla. Şimdi önümde bir 40 sene daha düşününce…”
Nathaniel Sr.: “O 40, çok daha çabuk geçecek. Sen farkına bile varmadan bitecek.”
Nate: ” ‘Zaman sen eğlenirken uçup gider’ ha?”
Nathaniel Sr.: “Hayır. Zaman, sen eğlenirmiş gibi yaparken uçup gider. Zaman, sen Brenda’yı ve o çok istediği bebeği seviyormuş gibi yaparken uçup gider. İnsanlar ‘aşk’ dediğinde, ne kastettiklerini biliyormuş gibi davranırken uçup gider. Yüzleş evlat; Dünya’da iki tip insan var: Sen ve diğerleri. Ve bu ikisi asla bir araya gelmeyecek.”

5. “Sana bir sır vereyim mi Claire? Bütün hayatımı korkarak geçirdim. Hazır olmamaktan korktum, haklı olmamaktan korktum, olmam gereken kişi olmamaktan korktum. Peki bu, beni bugün nereye getirdi?”

6. “Toplum, insanların önce zaman geçirip, daha sonra hayatlarının sonuna kadar birlikte olmalarını destekler. Peki ya gerçek hayatta, bu ne kadar sık olur?”
7. “Bir haftalığına çok özgür hissediyorum. Sonra bir anda, birinden diğerine geçiyorum:
‘Evet, özgürüm.’
‘Siktir, yalnız öleceğim.'”

8. David: “Şimdi Keith’e bütün kapılarımı kapatsam, sanki benim için ölmüş gibi. Sadece yerine bir başkasını alarak devam edecek. Annemin, sen ölünce yerine George’u aldığı gibi. Hayat bundan mı ibaret? Bitene kadar, yerine yenilerini almak mı?”
Nathaniel Sr.: “Aşağı yukarı. Sadece bazı insanlar, bunu diğerlerinden daha hızlı yapar.”

9. “Sadece istediğini yap. Hayatında bir kez olsun istediğin şeyi yap. İnsanların yapmanı istediğini düşündüğün, ya da yapman gereken şeyi değil. Çünkü umurumda değil artık.”

10. “Ara sıra yanılma özgürlüğün yoksa, nasıl bir sanatçı olabilirsin? Ve bir eline bir şans geçtiğinde, yüzünün üstüne düşebileceğin gerçeğini ne zaman kabul edeceksin? Halbuki bu sahip olduğun en güzel şey, bir sanatçı ve bir insan olarak.”

11. “Hayatı erdemini verip karşılığında mutluluk alacağın bir otomat sanıyorsan, büyük ihtimalle hayal kırıklığına uğrayacaksın.”

12. Ruth“Şimdi ayrı kalmış olsak da, baban benim hayatımın aşkıydı.”
Claire: “En azından hayatının aşkına sahip oldun. Benim asla olmayacak gibi hissetmeye başlıyorum.”
Ruth“Olacak. Herkesin olur. Sadece, beklediğin gibi olmayabilir.”
13. “Hayatını doğru yaşarsan, yaptığın her şey birer sanat eseri olur.”
14. Ruth: “Senin beni koruman gerekmiyordu, benim seni korumam gerekiyordu. Benim seni korumam gerekiyordu. Bir anne böyle yapar. Dener. Çoğu zaman başarısız olur, ama denememe bile izin vermeden nasıl sevildiğini hissedebilirsin?”
Nate: “Hissediyorum. Sevildim.”
Ruth: “Geçmişte seni daha iyi sevebileceğim onlarca ay var.”
15. “Birini asla gerçekten tanıyamazsın. Tanıdığını düşünüyorsan, koskoca bir hayal dünyasında yaşıyorsun.”
16. “Bence bir şeyden endişeliysen anlamı büyük ihtimalle, onu yapman gerektiği.”
17. Nate: “Her şeyin her zaman mükemmel olmasını bekleyemezsin, ve olmadığında da şok olamazsın. Eğer tutsak gibi hissettiğin zamanlar oluyorsa, kendine güvende hissettiğin anları hatırlatırsın. Ve bu anların daha ağır bastığını.”
Brenda: “Tutsaklık yalnız başına olmak. Sürekli kendin hakkında düşünmek. Bu lanet girdapta takılı kalmak ve devamlı dışarıdan kendini izlemek. Galiba, ilginç biriysen sorun yok. Gerçek şu ki: Kimse o kadar ilginç değil.”
18. “İnsanlar başka hayatlara dokunmadan bir hayatı devam ettirmenin anlamını merak edebilirler. Ama bunu kabul etmek için kibirliyiz. Her hayat bir katkıdır, yalnızca nasıl olduğunu göremeyiz. Ölümünde bile olsa, Emily Previn’le karşılaşıyorum. Herkes hayatımıza bir sebepten ötürü girer, ve bize ne öğrettiklerini anlamak bizim sorumluluğumuzdur.”

19. 
“Ya ruh eşin, seni ruhunu yüceltmeye en çok zorlayansa?”

20. Nate: “Bence şükretmek için çok sebebimiz var.”
Nathaniel Sr.: “Ya öyle, ya da beklentilerimizi iyice düşürdük ve daha iyisi için savaşmayı bıraktık.”

21. “Tüm sahip olduğumuz şu an; burada, şimdi. Gelecek, bugün yaşamayı ertelemek için başvurduğumuz şey. Öyleyse şimdi, burada ol.”

Kaynak: 1.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here