• 30’larında ama hala içlerindeki parti kızı her daim canlı.

98-04 dönemine damgasını vuran ve özellikle moda alanına birçok yenilik katan ikonik dizi Sex and the City kızlarının stillerini bu yazımızda sizler için ele alacağız.

 ”Trendler gelip geçicidir ama arkadaşlıkların asla modası geçmez.” 

Dizinin aslında dört baş rolü var desek doğrudur. Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie BradshawKim Cattrall’ın canlandırdığı Samantha JonesKristin Davis’in canlandırdığı Charlotte Goldenblatt ve Cynthia Nixon’ın canlandırdığı Miranda Hobbes karakterleri.

Dizide gördüğümüz yan rollerden baş rollere kadar herkesin kendine has tarzları var. 90’lı yılların ve 2000’lerin başında var olan o karışık renkleri kullanma, çok fazla çaba göstermeden şık görünme trendlerine sonuna kadar uyan bir dizi. Aynı zamanda mesleklerini eline almış ve her kadının belli bir yaşa geldiğinde evlenip çocuk yapmasına karşı bir duruş sergileyip kendilerine yetmeye çalışan dört güçlü  kadının hikayesini izliyoruz. Dört kadının da tarzlarıyla zamanın modasına ve hatta günümüze etki ettiği su götürmez bir gerçek.

İlk olarak dizinin anlatıcı karakteri olarak karşımıza çıkan Carrie karakterini ele alalım. İnce fiziği, sarı saçları ve “Özensiz özen” olarak anlatabileceğimiz tarzı ile göz kamaştırıyor.

Carrie’nin en ikonik görüntülerinde yer eden star parça ise kabarık, tütülü etekler. Dizinin jeneriğinde de var olan tütülü etek görünümünü Carrie dizi boyunca çokça kullanmıştı. Carrie’nin bu stili, Valentino’da sık sık kullanılmasının yanı sıra tasarımcı Maria Grazia Chiuri’nin ilk Dior koleksiyonunu da etkiledi. Aynı zamanda birçok ünlünün de kırmızı halıda bu tarz etekler ve elbiseler kullanmaya başladığını da ekleyelim.

Günümüzde birçok eşyamızın üstüne  ismimizi yazmaya çalışıyoruz. Carrie, bunu hiç çıkarmadığı kolyesi ile akıllarımıza kazımıştı. 2000’lerin başındaki isimli kolyeleri anımsayalım, o trendin ilk adımlarını Carrie atmıştı.

“Kendin için giyin.”

 

Vintage elbiseler giymeyi çok seven Carrie’nin vintage kürkünü de dizide sıklıkla görmekteyiz. Dizinin ilk bölümünden itibaren önemli davetlerden arkadaşlarla izlenmeye gidilen maçlara kadar her kombinde tamamlayıcı olarak bu kürkü kullanmıştı. Günümüzde de kürk tasarımının çeşitliliği artarak devam ediyor.

“Unutma: Kıyafetlerin seni anlatır.”

 

Gelelim her daim kızların akıl hocası olmaya çalışan (özellikle sex konusunda) Samantha’nın unutulmaz stil tüyolarına.

İş hayatında da şık ama çekici olmayı başaran Samantha günümüz modasına o kadar çok uyuyor ki adeta dün yapılan bir defileden çekilen fotoğraflar gibi görünüyor. Güç elbisesi olarak anılan renkli ve maskülen takımlar ile göz kamaştırıyor.

“Cesaretli ol.”

Tamam kırmızı ve pembenin uyumlu renkler olduğunu günümüz modası daha yeni kabullenmiş olabilir fakat halkla ilişkiler kraliçesi Samantha 90’larda neredeyse her rengi birlikte giyerek harikalar yaratılabileceğini bize kanıtlıyor.

“İçgüdülerine güven.”

 

Charlotte’ın özel günlerde vazgeçemediği renk genelde siyah olsa da günlük hayatındaki pembe ve etkisi günümüzde de artarak devam ediyor. Hem sokaklarda hem de defilelerde baştan aşağıya pembe giyinen kadınlar görmek günümüzde de hiç zor değil.

“Stilinin anahtar parçalarına yatırım yap.”

Miranda, ilk bölümden itibaren çizdiği güçlü ve ayakları yere sağlam basan kadın imajına çokça yakışan bir saç stiline sahip. 90’lar için belki kısa saçlar pek moda değildi fakat günümüzde birçok ünlünün de tarzını bu yöne doğru çevirdiğini görüyoruz. Miranda’nın kısacık kızıl saçları bunun öncüsü oldu desek yanlış olmaz.

Bu tarzları günümüzde de devam ettirmek isteyenler için ilham kaynağı olabilecek kareler:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here