Harry Potter serisi, kesinlikle herkesin bildiği büyülü bir dünya.
Bazılarımızın çocukluğu olan bu dünyaya ait kitaplar okundu; filmler ise ezberimizde. Tam olarak bilmeyenlerse bir şekilde aşina. Kısacası Harry Potter’ı duymamış olmak imkansız.

İlk kitabı 1996 senesinde çıktı. Tam 7 kitap ile okuyucuya ulaştı, yetmedi 8 film olarak ekranlarda görebilme şansı yakaladık. En son film olan “Ölüm Yadigarları 2” ile 2011 senesinde seriyle vedalaşmak durumunda kaldık. Filmlerde Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fines, Alan Rickman, Roby Coltrane, Gary Oldman, Tom Felton, Helena Bonhem Carter ve sayamayacağımız birçok isim gördük. Kolay değil 8 film; kimler gitti, kimler geldi, kimler öldü…

Filmde çok beğendiğimiz yerler oldu, eksik bulduklarımız da. Ancak hayranları için hiç şüphesiz ne zaman hatırlansa bir tebessüme sebep olacak. Bu beğenilen yerlerde kurgunun, yazarın, senaryonun, oyuncuların etkisi büyük. Tabii bir de müziklerin.

Tam 8 filmden bahsediyoruz. Birbirinden güzel onlarca müzik, sahnelerde bize ve duygularımıza eşlik ediyordu. Filmin müziklerini son 2 filme kadar John Williams üstlendi. Bazı filmlerde William Ross, Patrick Doyle, Jarvis Cocker, Nicholas Hooper ona eşlik ediyordu. Son iki filmin müzikleri ise Alexandre Desplat tarafından hazırlandı.

Bu listede bunların hepsine yer veremeyiz tabii ki. O yüzden sizler için sevilenlerden ve unutulmaya yüz tutmuş olanlardan karıştırıp bir derleme yaptık.

Seriyi izlememiş olanlar için ufak bir müzik turu olacak, izlemiş olanların gözlerinin önünden bir film şeridi geçeceğine eminiz. Sahi, hangi sahnede çaldıklarını hatırlayabilecek misiniz? Deneyip bizimle paylaşın!

Keyifli dinlemeler.

İlk olarak paylaşacağımız liste dışı. Giriş müziği: Hedwig’s Theme.

1) Leaving Hogwarts – John Williams

2) Lily’s Theme – Alexandre Desplat

3) Harry in Winter – Patrick Doyle

4) In Noctem – Nicholas Hooper

*Kesilmiş sahneden olduğu için sahnesiyle birlikte sizlerle.

5) Fawkes and the Phoneix – John Williams

6) Lovegood – Alexandre Desplat


7) Hogwarts Forever – John Williams

8) A Window To The Past – John Williams

9) Christmast Break – John Williams

10) Statues – Alexandre Desplat

Eğer isterseniz bu nostaljiye “Harry Potter Büyüleri” testimizi çözerek buradan devam edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here