Günümüzde artık film, dizi veya video oyunu fragmanları bahsi geçen içeriği kitlelere tanıtıp satışları yükseltmek amacına ek olarak sanatsal da bir anlam kazanmaya başladı. Gerek fragmanlar için özel müzikler hazırlamak veya seçilen lisanslı müziklere senkronize şekilde videoları düzenlemek olsun, gerek fragmanın kendi içerisinde minik bir hikaye örgüsü oluşturup insanları heyecanlandırmak olsun; stüdyolar, yönetmenler ve editörler kısa film bile sayılabilecek türde fragmanlar ile karşımıza çıkmakta ve biz de son yılların en iyi birkaç video oyunu fragmanını seçip sizler ile paylaşmak istedik.

Unutmamak gerekir ki bu fragmanları özel kılan nitelikler sadece bir açıdan değil; kurgu kalitesi, bize yaşattığı sürpriz ve heyecan veya şaşırtıcı minik hikayesi gibi birçok açıdan bir nevi öznel şekilde değerlendirilmiştir bu sebeple sizler için özel olan fragmanları da bizler ile paylaşmayı unutmayınız. 

The Last of Us

Belki şu anda The Last of Us hakkında çok fazla bilgi vermemize gerek olmayabilir fakat oyun 14 Haziran 2013‘te çıkışını gerçekleştirip tüm oyun dünyasını değiştirmeden önce kendini henüz kanıtlamamış yeni bir isimdi. Her ne kadar bir endüstri lideri olan Naughty Dog tarafından geliştiriliyor olsa da, o zamanlarda herkesin şu anda “Ne yapsalar oynanır abi” diye tabir edebileceği bir statüye ulaşmamışlardı.

Fakat yayımlanan bu fragman ile Naugty Dog’un grafik ve animasyon teknolojisini nasıl bir adım öteye taşıdıklarını ve sinematik açıdan da ne kadar geliştiklerini görmüş olduk.

Cyberpunk 2077

Her ne kadar geçtiğimiz 2018 senesinin E3 fuarında göstermiş olduğu fragmanı ile oyun dünyasının gündemine oturmuş olmayı başarsa da aslında Cyberpunk 2020 adındaki bir masaüstü oyunundan esinlenilen bu oyun Witcher 3‘ün çıkışından bile önce, yani 2013 yılında tanıtılmıştı.

Görmüş olduğumuz dünya, yapılar, grafik dizaynı ve müzikle harmanlanan bu fragmanın verdiği etki yıllar boyunca oyuncuların aklından çıkmamıştır.

The Elder Scrolls V: Skyrim

“Fus ro dah!” 

Şu anda; çıkış yapmadığı platform bırakmamış olan, aradığınızda bulamayacağınız modu olmayan, defalarca bitirmemize rağmen “Tekrar mı başlasam bu sefer farklı oynayacağım.” deyip her seferinde Imperial‘ları seçtiğimiz oyun olan Skyrim‘in bulunmadığı bir oyun dünyası düşünmek mümkün değil fakat 2011’de henüz çıkışını gerçekleştirmeden önce elimizde sadece bu, adeta sonsuz potansiyele işaret eden fragman vardı.

Şubat ayında 8. yaşını dolduracak olsa da bu video; müzikleri, atmosferi ve görselliği ile ilk izlediğimiz günkü heyecanını bize hissettirebilmekte halen.

Assassin’s Creed

2011 ve öncesinde çıkmış olan Assassin’s Creed oyunlarını düşündüğümüzde bile içimizi bir burukluk kaplıyor, günümüzde eski oyunlarının bir gölgesi bile olamayan bu seri her ne kadar Odyssey gibi oyunlar ile yeni bir tat ve kalite kazanmış olsa özellikle Ezio üçlemesi her Assassin’s Creed takipçisinin kalbinde özel bir yer edinmiştir.

Ubisoft senelerdir Assassin’s Creed oyunları için son derece kaliteli CGI fragmanlar yayımlıyor olsa da biz en sevdiklerimiz olarak Assassin’s Creed II, Brotherhood ve Revelations fragmanlarını hatırlamayı istedik bu yazımızda.

Requiescat in pace.

Battlefield 1

Her oyunundan önce son derece heyecan verici bir fragman ile karşımıza çıkan Battlefield serisi, Battlefield 1 oyununda kullanmış olduğu Seven Nation Army şarkısını fragmana harika bir şekilde kurgulayarak etkileyici bir görsel şölen ortaya koymuş.

DC Universe Online

Listemizdeki gerçek anlamda “kısa film” olarak tanımlayabileceğimiz fragmanlardan biri de, DC Universe Online’ın “Who do you trust?” fragmanı.

6 dakikalık bu video, Deadpool‘un yönetmeni Tim Miller tarafından yönetilip sahibi olduğu animasyon stüdyosu tarafından yapılmıştır (Bu stüdyo aynı zamanda Witcher 3 için hazırlanan ve son derece sevilen CGI fragmanlara da imzasını atmıştır).

STAR WARS: The Old Republic “Sacrifice” 

Her yeni ek paketiyle birlikte gözlerimizi alamadığımız, şimdiye kadar çıkan tüm Star Wars filmlerindeki koreografi ve atmosfer dizaynlarıyla yarışabilecek kalitedeki fragmanlarıyla gündeme gelen STAR WARS: The Old Republic‘in herhangi bir fragmanını alıp listeye gönül rahatlığı ile ekleyebiliriz fakat “Sacrafice” birçok kişi tarafından en sevilenler arasında.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Bu jenerasyona en çok ses getiren oyunlardan birisi olan MGS V‘in yönetmen koltuğunda endüstri liderlerinden biri olarak tanınan Hideo Kojima oturuyor.

Kendisi zaten sinema ve film kültürü ile son derece yakından ilgili birisi hatta bir zamanlar film yönetmeni olmayı amaçlıyormuş, bu yanı da oyunları ve hazırladığı fragmanlarındaki sinematik dokunuşların ve kalitenin sebebini en iyi açıklayan faktör olarak değerlendirilebilir. Henüz PlayStation 2 dönemindeyken bile Metal Gear Solid 2 ile erişmek istediği sinematik sunumlar kendisinin bir yönetmen olarak oyun dünyasına getirmeyi başardığı son derece önemli eklentilerden birisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here