Ünlü yönetmenlerin favori filmleri dosyasının ikinci sırasında; sinemada mükemmelliyetçilik denilince akla gelen ilk isim, usta yönetmen Stanley Kubrick yer alıyor.

İşte Kubrick’in favori on filmi:

1. I Vitelloni (Aylaklar)

Yönetmen: Federico Fellini

Yapım: 1953

Tür: Dram, Komedi

Kasabanın deniz kenarındaki lokalinde mevsimin son kutlaması olan 1953 Deniz Kızı yarışması yapılmaktadır ve dış sesin anlatımıyla kalabalığın içindeki filmin ana karakterlerini tek tek tanımaya başlarız. Bunlar sırasıyla; kaba saba Alberto (Alberto Sordi), sözde entelektüel Leopoldo (Leopoldo Trieste), en gençleri Moraldo (Franco Interlenghi), tenor Riccardo (Riccardo Fellini) ve grubun lideri çapkın Fausto (Franco Fabrizi)’dur. Birlikteyken bu kasabadan kurtulup düzgün bir hayat kurmanın hayallerini kuran bu beş genç, hayallerini gerçekleştiremeyecek kadar tembel ve rahatlarına düşkündür. Gitmek onlar için bir amaçtan ziyade, büyük bir hayaldir. Sadece içlerinden biri hariç…

2. Wild Strawberries (Yaban Çilekleri)

Yönetmen: Ingmar Bergman

Yapım: 1957

Tür: Dram

78 yaşındaki Prof. Dr. Isak Borg, yaşamının büyük bir bölümünü tek başına geçirmiştir. Film, Borg’un fahri unvan almak için gideceği tören öncesinde yaşananları anlatmaktadır. Kısa bir gezintiye çıktığı sırada yolda yeni insanlarla tanışan profesör, bazılarını kendine yakın bulur.

3. Citizen Kane (Yurttaş Kane)

Yönetmen: Orson Welles

Yapım: 1941

Tür: Dram

Zengin medya patronu Charles Foster Kane, kendi özel şatosu Xanadu’da ölür. Ölürken de, son söz olarak “Rosabud”ı fısıldar. Bunun üzerine genç bir gazeteci, Kane’nin son sözünün ne anlama geldiğini araştırmak için görevlendirilir. Gazetecinin Kane’nin yakınlarıyla iletişime geçmesiyle, seyirci de Kane’nin geçmişine tanık olmaya başlar. Bu bireysel hikaye, aynı zamanda mükemmelliyetçiliğin, otoriter yönetimin hazin sonuçlarını da göstermektedir.

4. The Treasure of the Sierra Madre (Sierra Madre Hazineleri)

Yönetmen: John Huston

Yapım: 1948

Tür: Aksiyon, Dram, Macera

Amerikalı iki adam bir gün bir arkadaşıyla birlikte hazine aramaya çıkar. İlk zamanlar dostluklarından emin olsalar da, altın çıkmaya başladıkça aralarındaki ilişki düşmanlığa dönüşmeye başlar. Altının karşı koyulamaz çekiciliği kontrollerini kaybetmelerine sebep olur. Artık her biri diğerleri için büyük bir tehdit hâline gelmeye başlar.

5. City Lights (Şehir Işıkları)

Yönetmen: Charlie Chaplin

Yapım: 1931

Tür: Romantik, Dram, Komedi

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça sözler vermesinden cesaretlenen genç, adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli olan ameliyat parasını ödünç alabileceğini umar.

6. Henry V

Yönetmen: Laurence Olivier

Yapım: 1944

Tür: Biyografi, Savaş, Tarih, Dram, Macera

Film, William Shakespeare‘in unutulmaz eserlerinden V. Henry‘nin beyazperde uyarlamasıdır. Globe Theatre’da oynanan oyunla başlanarak V. Henry’nin oldukça çalkantılı geçen gençlik dönemi sonrasında geçirdiği dönüşüm ele alınır. V. Henry, dağılmış İngiliz birliklerini toplayarak oldukça güç koşullara rağmen Agincourt Muharebesi’nde Fransızlara karşı zafer kazanır. Böylece başarılı bir lider ve asker olduğunu da kanıtlamış olur. Fransızlarla barış anlaşması olarak da Prenses Katherine’i kendine ister.

7. La notte (Gece)

Yönetmen: Michelangelo Antonioni

Yapım: 1961

Tür: Dram

Tanınmış bir yazar ve eşi, on yıllık evliliklerinin ardından ilişkilerinin bitme noktasına geldiğini fark etmeye başlarlar. Film bir günü ve bir geceyi anlatır. Şafak sökmeye başladığında, çiftin katılmış olduğu parti de bitmektedir ve alışkanlıklar, korku, yalnızlık ve acı çifti son kez bir araya getirir.

8. The Bank Dick (Banka İşi)

Yönetmen: Edward F. Cline

Yapım: 1940

Tür: Komedi

Egbert Souse, tüm ailesi tarafından kolayca yönlendirilebilen, kılıbık ve alkol düşkünü bir adamdır. Soyulmasına engel olduğu bir bankada güvenlik görevlisi olarak işe alınır ve kızının nişanlısı Og Oggilby de burada veznedar olarak çalışmaktadır. Souse kısa zaman içerisinde müstakbel damadı Og’u zimmetine para geçirmesi için ikna eder.

9. Roxie Hart

Yönetmen: William A. Wellman

Yapım: 1942

Tür: Komedi, Romantik

10. Hell’s Angels (Cehennem Melekleri)

Yönetmen: Howard Hughes

Yapım: 1930

Tür: Dram, Savaş

Dosyamızın bir önceki yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here