Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Sinemanın insana her açıdan iyi geldiği kabul edilen bir gerçek. Gerek çekim teknikleri gerek oyuncuların unutulmaz yetenekleri ile adından bir şekilde söz ettirmeyi başaran filmler ve yönetmenler, yıllar geçse de akılda kalmaya devam ediyor.

Başarılı bir yönetmenin adının duyulmasında en önemli etkenlerden birisi de elbette yönettiği karakterde gizli. Oyuncunun yeteneği ve yönetmenin bakış açısı ile bütünleşen filmleri farklı bir açıdan gören sanatçı var: Mike Leavitt!

Sanatçı ünlü yönetmenlerin unutulmaz karakterlerini farklı bir açı ile heykellerinde kullanıyor. King Cuts (Kral Kurgusu) isimli heykel serisinde birçok yönetmene yer veren sanatçının çalışmalarını sizler için derledik.

Alfred Hitchcock

Gerilim ve korku türünün en büyük ustası sayılan yönetmen Hitchcock, 13 Ağustos 1899’da İngiltere’de dünyaya geldi, 19 Nisan 1980’de ABD’de hayata veda etti. Londra’da dünyaya gelen ve mühendislik eğitimi gören Hitchcock; Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi birçok ünlü filme imzasını atmıştır.

Spike Lee

Shelton Jackson Lee veya bilinen ismiyle Spike Lee, ABD’li aktör, yönetmen, film yapımcısı ve senarist. Emmy ödüllü ve iki Akademi Ödülü adaylığı olan Spike Lee’nin filmleri genelde sosyal veya politik içeriklidir. Lee ayrıca öğretmendir.

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick, Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı ve sinematograf. Estetik kusursuzluğu elde edebilmek için denediği farklı teknik yöntemlerle dünya çapında sinemayı etkilemiş ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenleri arasında gösterilmektedir.

Steven Spielberg

Steven Allan Spielberg, Amerikalı sinema yönetmeni, yapımcı ve senarist. Filmleri büyük gişe başarıları kazanmış, tüm zamanların en çok hâsılat yapan yapımlarına imza atmıştır. Premiere dergisince film endüstrisindeki en güçlü ve en etkili figürdür.

Wes Anderson

Wesley Wales Anderson Amerikalı yönetmen, yazar ve kısa film, sinema ve reklam yapımcısı. 2001 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülleri adayı oldu. Renklerin efendisi olarak da bilinen Wes Anderson, filmlerde kullandığı teknikler ve hayal gücünün en derin bakış açısı ile birçok insana örnek olmaya devam ediyor.

Quentin Tarantino

Quentin Jerome Tarantino, ABD’li film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödüllü senarist. 1990’ların başında doğrusal olmayan öykü akışı, diyalogları ve kanlı şiddet sahneleri ile kısa sürede büyük üne kavuşan Tarantino, 90’lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenlerinden biri olarak tanınmıştır. Hem popüler kültür hem de art-house sineması hakkında çok fazla bilgiye sahip olan Tarantino, filmlerinde pop kültürünün birçok ögesini barındırmasıyla ünlenmiş bir yönetmendir.

Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki, Japon manga ve anime sanatçısıdır. Elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içindedir ve en yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. Hayal gücü denildiği zaman akla ik gelen isim olan Hayao Miyazaki, içinde bulunduğu sanat ile her yaştan insanı etkilerken örnek olmaya devam ediyor.

David Keith Lynch

David Keith Lynch, 1946 doğumlu Amerikalı yönetmen. Filmlerinde işlediği temalar ve cesur üslubuyla Amerikan sinemasının en kendine özgü yönetmenlerinden biri olarak ün yapmıştır. Filmlerinde kısık sesli gürültüler, çürümüş nesneler, bozulmuş karakterler ve polarize edilmiş karanlık dünyalar kurgulaması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Kariyeri boyunca aykırı fikirlerini kendine özgü, nesnellikten uzak ve sembolik anlatımıyla cesurca sinema perdesine yansıtan yönetmenin özellikle 2002 sonrasındaki son dönem filmleri, fazla kişisel olmakla eleştirilmiştir.

Martin Scorsese

Martin Charles Scorsese, Amerikalı yönetmen ve yapımcı. 1970’lerden günümüze çektiği onlarca başarılı filmle ve özellikle Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

1990 yapımı Sıkı Dostlar (Goodfellas) filmi, mafya üzerine çekilmiş en iyi filmlerden biri arasına girdi. 90’larda Masumiyet Çağı ve Casino gibi filmleri yönetti. 2000’lerde ise New York Çeteleri (Gangs of New York) filmiyle bir kez daha suç filmlerine döndü. Bu film, aynı zamanda De Niro’dan sonra en çok çalışmaya imza attığı Leonardo DiCaprio’ya yer verdiği ilk film oldu. 2004 yapımı The Aviator‘da DiCaprio, ünlü havacı Howard Hughes’ı canlandırdı ve Scorsese’nin bu filmi de daha öncekiler gibi çok sayıda ödül aldı, aralarında 5 adet Oscar da vardır. Scorsese, daha önce defalarca aday olduğu En İyi Yönetmen dalında Oscar ödülünü en sonunda The Departed (2006) filmiyle kazandı. 2010’da Zindan Adası (Shutter Island), 2011’de Hugo, 2013’te Para Avcısı ve 2016’da Silence filmlerini yönetti.

Woody Allen

Woody Allen, ABD’li film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-up sanatçısı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New York’da doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here