Avrupa sanat tarihinde Barok resim sanatının en önemli isimlerinden olan Rembrandt, tablolarında kullandığı ışık ve gölgelerin kullanış şekli ile kendi tarzını insanlara aşılamayı başarmıştı. Işığı kullanım şeklindeki üstün becerileri sayesinde çağının ötesinde bir sanatçı olarak kabul gördü. 17. yüzyılda yaşamış olmasına rağmen, bugün de fotoğraf sanatında kullanılan ve “Rembrandt Işığı” olarak bilinen ışık tekniğinin doğmasına sebep oldu.

350 yıl sonra ise Rembrandt’ın sesi artırılmış gerçeklik sayesinde sevenleriyle buluştu. Bu sayede sevenleri Rembrandt’ı kendi sanatını anlatırken dinleyebildi. Yapılan çalışma ING Bank Hollanda’nın katkılarıyla gerçekleşti. Bu çalışma izleyicilerde büyük bir heyecan yarattı. Zira izleyiciler sadece hayranı oldukları Rembrandt’ı duymakla kalmıyor, bir de onun kullandığı eşsiz teknikleri de kendisinden dinleyerek bir nevi eğitim şansı yakalıyorlar.

Amsterdam Rijksmuseum’daki Rembrandt uzmanları ve Hollanda Dili Enstitüsü’nden uzmanlar bir araya gelerek Rembrandt’ın kullanmış olduğu resim tekniğini ve karakterini analiz ettiler. Bu çalışmanın yardımıyla 60 adet portresiyle birlikte Rembrandt’ın sesi Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yeniden yaratıldı.

Birçok dil bilimci ülkelerin istihbarat teşkilatları için yaptıkları yazılımlar sayesinde, duyulan bir ses için yüz yaratabiliyor. Bunun tam tersinin ise bugüne kadar pek düşünülmediği, dil bilimci Rita Singh tarafından açıklandı. Singh, yaratıcı öğrencileriyle bir araya gelerek bir ekip oluşturduklarını ve oluşturulan bu ekiple de ilk iş olarak portrelerden bir yüz oluşturduklarını söyledi. Daha sonra oluşturulan portredeki yüz yapısından iskelet yapısının ortaya çıkarıldığını, bunu da ses tellerinin uzunluğu, soluk borusunun yapısının belirlenmesi gibi çalışmaların izlediğini açıkladı. Aynı ekibin daha sonra Rembrandt’ın kişiliği hakkında uzmanlardan yardım alarak son şeklini vermesi için bilgileri yapay zekaya yüklediğini söyledi. Daha sonra da karşımıza Rembrandt’ın sesi çıktı. İşte Rembrandt’ın oluşturulan sesi:

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here