Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking hayatını kaybetti.

stephen hawking ile ilgili görsel sonucu

Hawking’in öldüğünü aile sözcüsü açıkladı. Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi.” açıklamasında bulundu.

76 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü bilim insanı Stephen Hawking, geçen yıl BBC‘ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini halen bizlere ulaştırabildiği için kendisini şanslı hissettiğini dile getirmişti.

stephen hawking ile ilgili görsel sonucu

Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciyken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etmişti. Ünlü bilim insanı, hastalığı yüzünden uzun süredir sesini de yitirmiş olduğu için koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurmaya başlamıştı. Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu ve Albert Einstein‘den sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu.

Hawking’in hayatı 2015’te gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

Kaynak: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here