Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Artık müzik dinlemek dijital ortamlarda ve uygulamalarda daha kolay hale geldiği için kimse herhangi bir albümün fiziksel kopyasını almaya gerek duymuyor. Tabii son dönemlerde tekrardan moda olan plakları saymazsak. Fakat bundan birkaç sene öncesine kadar fiziksel kopyası alınan bir albümün içindeki müzikler kadar albümün kapak fotoğrafı ve tasarımı da önemliydi. Hiç tanımadığımız kişilerin albüm kapakları ilgimizi çektiği için almayı düşündüğümüz hatta belki aldığımız bile olmuştur. İlgi çekici hikayelere sahip olan birkaç albümünün arkasındaki hikayeleri sizlerle paylaşmak istedik.

The Smiths – Meat is Murder

Bu askerin orijinal fotoğrafı Onbaşı Michael Wynn tarafından 1967 senesinde Vietnam Savaşı sırasında çekilmiştir. Aslında kaskın üstünde “Make war not love.” cümlesi yer alıyordu. Emile de Antonio’nun 1968’deki “The Year of the Pig” adlı belgeselinin imajı olarak kullanılan bu fotoğraftan etkilenen The Smiths üyeleri, 85 yılında çıkaracakları albümün kapağı için kastaki yazıyı albümlerinin adı olan “Meat is Murder” sözüyle değiştirmişlerdir.

Joy Divison – Unknown Pleasures

Albümün kapağında gruba veya albümüm adına dair hiçbir iz bulunmayan bu albüm, ilk albümleri olan Joy Divison için cesurca bir hareket olmuştur. Stephen Morris , grubun bateristi, okuduğu “ Cambridge Back of Astronomy” kitabında gördüğü bir frekansın resimden çok etkilendikten sonra albümün kapak fotoğrafı olması için bu teklifini diğer grup üyelerine sunmuştur. Bu frekansın özelliği ise kaydedilen ilk titreşen yıldızın ardışık nabzının frekansı olmasıdır.

Jeff Buckley – Grace

Tasarımcı ikilisi Nicky Lindeman ve Christopher Austopchuk, kapak konseptini ortaya koyduklarında, odak noktalarını Buckley’nin güzel görünümünden sağlamışlardır. 1994’te “Interview Magazine”e konuşan Jeff Buckley, bu “yakışıklı poster-boy” etiketi imajından hoşlanmadığını ayrıca belirtmiştir.

AC/DC – Back to Black

Klasik 1980 LP’nin kapağı, aynı yıl alkol zehirlenmesinden vefat eden eski AC / DC şarkıcısı Bon Scott‘un onuruna sade, siyah bir tasarıma sahiptir.

The Replacements – Let It Be

Dan Corrigan tarafından çekilen bu fotoğraf, The Replacements grubun bass gitaristi ve baş gitaristi olan Tommy ve Bob Stinson’ın aile evinin çatısında otururken çekilmiştir. Fotoğrafta, 1969’da “Let It Be” oturumları sırasında Beatles’in son konserlerini bir çatı katında vermelerine gönderme yaptıklarını söylemişlerdir.

Eminem – The Marshall Mathers LP

Eminem, bu albüm fotoğrafı için gençliğini geçirdiği evinin ön tarafında oturarak poz vermiştir. Fotoğrafı çekilirken “Karışık hislerim vardı”  diyen Eminem iyi, kötü bir sürü anılarının geçtiği bu eve tekrar dönüp “Ben başardım” demenin dünyadaki en iyi duygulardan biri olduğunu da söylemiştir. 2013 yılında çıkardığı albüm “Marshall Mathers II” LP’sindeki ev de bu kapaktaki aynı evdir.

Kaynakça: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here