Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
43

Çoğumuz onu mavi saçları ve “tri-bi” oluşuyla tanıdık. Yetenekli ve güzel şarkıcı Halsey yıllar içinde yaptığı her şarkıyla bizi daha da kendine hayran bıraktı. Gelin Halsey’i daha yakından tanıyalım!

Halsey’nin asıl adı; Ashley Nicolette Frangipane. Sahne adı olan Halsey kelimesi ise ilk adı olan Ashley’nin anagramı. Ayrıca sanatçının Halsey’i sahne ismi olarak seçmesinde Brooklyn’de çok vakit geçirdiği bir caddenin isminin de “Halsey” olması etkili olmuş.

Anne tarafından İtalyan, Macar, İrlandalı ve baba tarafından Afrika-Amerika kökenli olan Halsey, 29 Eylül 1994 tarihinde New Jersey’de doğmuş. 17 yaşında şarkı yazmaya başlayan sanatçı  müzik piyasasında tanınmasını sağlayan parçayı daha sonra her yerden kaldırttı. 2012 yılında Taylor Swift ve Harry Styles’ın ilişkisi hakkında yazdığı Taylor’ın şarkısı “I Knew You Were Trouble’ın” bir paradosi olan “Haylor Song”u Tumblr hesabında yayınladı. O yaşlardaki nerdeyse her kız gibi Halsey de büyük bir One Direction hayranıydı. Taylor Swift ve Harry Styles ilişkisini desteklemeyen Halsey bu sayede küçük çaplı da olsa bir hayran kitlesi kazanmış oldu. Fakat müzik piyasasında tanınır hale gelince Taylor Swift ile tanışma şansı bulan Halsey yaptığı şarkıdan dolayı pişman olmuş olacak ki bu şarkıyı her yerden kaldırtmaya çalışmış.

Halsey, ilk EP’si olan Room 93’ü ise 2014 yılında çıkardı. Ayrıca aynı dönemlerde Halsey’e “bipolar” olduğu teşhisi konulmuş. Kendini anlatırken kullandığı “bi”lerden birisi buradan geliyor. Diğer iki “bi” ise Halsey’nin anne ve babasından dolayı “çift ırklı” ve “biseksüel” olmasından geliyor.

Yazının başında bahsetmiş olduğumuz gibi Halsey’i çoğu insan mavi saçlarıyla tanıdı. Ve mavi saçları Halsey’nin imzası haline gelmişti bile diyebiliriz. Fakat bu durum zamanla yetenekli sanatçıyı rahatsız etmeye başladı. Halsey, yalnızca müziğiyle öne çıkmak istediğini söyleyerek saçlarını kısacık kestirip rengini de değiştirdi. Kimsenin kolay kolay yapamayacağı bu radikal kararıyla Halsey, bizi kendine bir kez daha hayran bırakmıştı.

Halsey’nin yalnızca iki adet stüdyo albümü var. Bu albümlerden ilki Badlands, diğeri ise yazımıza da adını veren Hopeless Fountain Kingdom. Fakat Halsey, müzik piyasasında aslında yaptığı albümlerden daha çok ünlü sanatçılarla yaptığı düetleriyle tanınıyor. Ve bu konuda en çok kendisini SoundCloud’da yaptığı şarkıları paylaştığı dönemden beri kendisini seven hayranlarından eleştiri alıyor. 2016’da The Chainsmokers ile Closer şarkısını çıkarmalarının ardından 2017’de de sevgilisi -artık eski sevgilisi- G-Eazy ile beraber yaptıkları Him&I şarkısı Halsey’nin “gerçek” fanlarını mutlu etmese de sanatçını kariyerinin daha da iyi bir yere gelmesini sağladı diyebiliriz.

Sanatçı kimliğinin yanı sıra Halsey “feminist” kimliğiyle de öne çıkıyor. Her ne kadar ilişkileriyle sıklıkla gündeme geliyor olsa da kendini “hiçbir erkeğe ait olmayan” şeklinde tanımlayan Halsey, feminizm konusunda gün geçtikçe ilerleme kaydettiğimizi düşünüyor.

Yazımızı Halsey’nin herkese ilham olmasını gerektiğini düşündüğümüz sözleriyle tamamlayalım: “Birlikte olduğunuz kişi sizi tanımlamaz. Bugünlerde kızların öğrenmesi gereken en önemli şey bu. Kadın olsun erkek olsun fark etmez, kime aşık olursanız olun, partneriniz sizi tanımlamaz. Çünkü günün sonunda kendi kendinizin dostu olmak zorundasınız.”

Kaynak 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
43

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here