Her kültürün kendine ait müzik anlayışı ve içinde barındırıp yetiştirdiği müzisyenleri vardır. Ülkelerin müziklerine yolculuk serimizde, her ülkenin ve her kültürün müzik dünyasına kazandırdığı sanatçıları ele alıyoruz. Serimizin ilk yolculuğunda İrlanda’ya konuk olduk. Bu içeriği yazarken fark ettiğimiz en önemli ortak noktalardan birine değinmeden geçmek istemiyoruz: Doğallık ve samimiyeti hayat tarzı edinmiş İrlandalı müzisyenler, bu duyguları müziklerine de olduğu gibi yansıtmışlar. Biz de bu içeriğimizde bunlara sıklıkla yer vermeye çalıştık. Hadi gelin, İrlanda’ya olan bu yolculuğumuzda sizler de bizlere eşlik edin.

Damien Rice 

Şarkılarına ilk yolculuğumuz, Dublin’in altın çocuğuyla olacak: Damien Rice. Müzik kariyerine Juniper adlı grubuyla adım atan yetenekli müzisyen, sonrasında kariyerine solo devam etmeye karar verdi. Şarkılarında aradığımız tüm duyguları bulabildiğimiz Damien Rice’ın solo kariyerinin başlamasında yapımcı kuzeni David Arnold’ın büyük katkıları oldu. Rice’ın kayıtlarını dinleyip oldukça beğenen Arnold, ona maddi anlamda destek sağladı. 

2002 yılına gelindiğinde, Damien Rice’ın en çok sevilen ve dinlenen Cheers Darlin’, Delicate, The Blower’s Daughter ve Cold Water gibi şarkılarını barındıran albümü O piyasaya sürüldü. Bu olağanüstü derleme hem sözleri hem de müzikal alt yapısıyla dinleyenleri derinden etkiledi. Dört yıl aradan sonra, dinleyicilerin büyük beklentisine sunulan ikinci albümü 9, daha duygu yüklü olsa da ilk albümün etkisini yaratmadı. İkinci ve üçüncü stüdyo albümleri arasında müzik dünyasındaki yol arkadaşı Lisa Hannigan ile olan bağını kopardı. Bu süreçte yeni albüm hazırlıklarına da ara veren duygusal müzisyenimizin üçüncü albümü My Favorite Faded Fantasy tam sekiz yıl sonra piyasaya sürüldü. The Box, It Takes A Lot To Know A Man, The Greatest Bastard ve Colour Me In gibi duygu yüklü şarkıları barındıran bu albüm, ikinci albümünden sonra her anlamda oturmuş bir Damien Rice çıkarıyor karşımıza.

Lisa Hannigan

Müzik kariyerinde Damien Rice’la birlikte seslendirdikleri parçalarla ön plana çıkan güzel sanatçı, kendi albümlerinde daha umutlu tonlar barındıran ve dinlendiren şarkılarıyla biliniyor. Okyanusu andıran sesiyle insanı dinlendiriyor ve şarkılara uçsuz bucaksız bir hava katıyor.

Çıkış albümü Sea Sew olumlu yorumlar aldı. Albümün gözde şarkıları arasında ise Lille, Sea Song ve I Don’t Know var. 2011 yılında ikinci albüm Passenger ile karşımıza çıkan Hannigan, bu albümde de oldukça başarılı şarkılara imza attı. A Sail, Home, Nowhere To Go ve albüme adını veren Passenger bu albümde dinlemenizi şiddetle önerdiğimiz şarkılar arasındadır. Son albüm At SwimThe National adlı grubun kurucu üyesi Aaron Dessner ile birlikte ortaya koydukları bir albüm. Fall, Prayer For The Dying, Ora ve Undertow albümün sevilen parçaları arasında. 

Glen Hansard

Once filmiyle tanıdığımız, Dublin sokaklarının bir başka duygu yüklü müzisyeni Glen Hansard ile devam ediyoruz şimdi. Evet sokak diyoruz çünkü İrlanda’da en erken okul bırakma yaşı 15 olmasına rağmen, 13 yaşında okulu bırakıp sokaklarda çalmaya başladı. Aslında The Commitments rol aldığı ilk film olmasına rağmen, Once ile daha çok dikkat çeken yetenekli müzisyen, annesinin desteğiyle müzikal kariyeri için adım attı. 1990 yılında The Frames adlı bir grup kurdu ve günümüzde de bu birlikteliği sürdürmekteler. 

Müzik kariyerinde kendisinden ayrı geçemeyeceğimiz, Çek asıllı Marketa Irglova ile birlikte Once filminin gözde müzisyenleri olarak sinemada yer aldılar. Glen Hansard (The Frames’den ayrı olarak) ve Marketa Irglova The Swell Season adlı bir proje oluşturarak aynı adlı albümde birlikte yazdıkları harika şarkılara yer verdiler. Aynı zamanda Once filminin efsane müziklerinin olduğu Once albümüyle de harika bir ikili olduklarını kanıtladılar. Albümün en gözde şarkısı Falling Slowly olsa da bizim için hepsinin yerinin bambaşka olduğunu söylemekte fayda var. 

Glen Hansard, hem The Frames hem de The Swell Season ile birlikte bir sürü başarılı şarkılara imza atarak, sokaklarda başladığı yolculuğunun ne kadar doğru bir seçim olduğunu bizlere kanıtlamış bulunuyor.

Kodaline

21 Demands olarak da bilinen İrlandalı rock grubun üyeleri arasında Steve Garrigan (vokal, gitar, klavye), Mark Prendergast (bas gitar), Vincent May (gitar) ve Jason Boland (davul) bulunuyor. Çocukluk arkadaşı olan Garrigan ve Prendergast, grubun diğer üyeleriyle bir araya geldikten sonra 2006 yılının Kasım ayında You are A Star programına katılarak isimlerini duyurdular. 

Yetenek yarışmasının ardından ilk albümleri In A Perferct World için uzun süre beklediler. High Hopes, All I Want, One Day, Talk ve Way Back When gibi eserleri barındıran bu albüm, beklediklerine değdiğinin en büyük kanıtı oldu ve grubun tüm dikkatleri üzerine çekmesini sağladı. Bu albümdeki müzikler birçok film ve dizide yer almıştır. (All I Want – Grey’s Anatomy, All I Want – The Vampire Diaries, Pray ve High Hopes – Love Rosie) İlk albümden sonra diğer projeleri, Honest ve Unclear şarkılarını barındıran Coming Up For Air piyasaya sürüldü. Grup geçtiğimiz aylarda ise son albümü Politics of Living’i, piyasaya sürülmeden önce Brother şarkısıyla tanıttı.

U2

Efsane rock grubu U2‘dan bahsetmezsek olmazdı. 1976 yılında Dublin’de bir araya gelen grubu Bono (vokal), The Edge (geri vokal, gitar, klavye), Adam Clayton (bas gitar) ve Laryy Mullen Jr. (davul, perküsyon) oluşturmaktadır. İlk albümleri Boy’u 1980 yılında çıkaran grup, müzik kariyerlerinde bilindiği üzere toplam on dört stüdyo albümü barındırıyorlar. En bilinen eserleri arasında One, Sunday Bloody Sunday, I Still Haven’t Found What I’m Looking For ve With Or Without You bulunuyor.

Hozier

Müzikle yaşayan bir ailenin güzel sesli evladı Hozier, Dublin’de sanat okuluna gitmeye başladı ancak bir seneyi bitirmeden demo kayıtlar yapmak için okulu bıraktı. Anuna adlı gruba katıldıktan sonra orada tutunamayan Hozier, 2013 yılında ilk solo şarkısı Take Me To Church‘ü yayınladı. Tüm dünyada trend listelerine zirveden giriş yapan bu şarkının ardından ismini duyurmayı başaran sanatçı, kendi adını verdiği Hozier‘i yayınladı. Jackie and Wilson, To Be Alone ve It Will Come Back gibi şarkıları barındıran başarılı albümünün ardından The Legend Of Tarzan filminin ana müziği olan Better Love’ı da seslendirdi. 

Bonus: The Chieftains

Yazımızı, İrlanda kökenli ve yerel müziklerinni çok iyi temsil eden The Chieftains ile sonlandırıyoruz. 

Keyifli dinlemeler!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here