Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının öncüsü olan Vittorio de Sica‘nın 1963 yapımlı filmi İeri Oggi Domani‘nin başrollerini yönetmenin birçok filminde çalıştığı Marcello Mastroianni ve Sophia Loren çifti paylaşmaktadır. Bu filmi, bu akımın dışında kalmış, biraz gerçeklikten uzak olmakla birlikte komedi unsurları eşliğinde yine de toplumu resmetmeyi başarır.

Film üç ayrı hikayeden oluşur. Bu üç ayrı hikaye üç ayrı senarist tarafından kaleme alınmıştır ve Roma, Napoli ve Milano olmak üzere üç ayrı şehirde geçer. Marcello Mastroianni ve Sophia Loren’i üç ayrı karakterde izleriz. Trajik hikayeleri komedi çerçevesinden anlatan film, toplumun farklı yaşayışlarını gözler önüne serer. Üç ayrı hikayedeki baş karakterlerimiz, birbirinden çok ayrı dünyalara ait insanlardır ve İtalya’nın farklı yaşam alanlarında yaşamaktadırlar. Film, bu insanları birbirinden bağımsız zamanlarda ve ayrı mekanlarda seyirciye sunar.

Filmin açılışı, fakir bir mahallede yaşayan fakir bir çiftin hikayesiyle başlar. Adelina ve Carmine hikayemizin ilk kahramanlarıdır. Bu çiftin bir çocukları vardır ve bir çocuk daha beklemektedirler. Kadının, aldığı mobilyaların parasını ödememesi üzerine hapis cezası alması sonrası yaşananlar konu edinilir. Hikayenin tetikleyici unsuru kadının bu cezasının hamile olduğu gerekçesiyle ertelenmesidir. İşte bu küçük detay, karı koca için bir komediye dönüşür. Çünkü bebeğin doğumundan sonra kadın sürekli hamile kalarak cezasını uzun yıllar erteletmeyi başaracaktır. Yönetmen, diğer filmlerinde olduğu gibi bu filminde de mizahi olarak yasaları eleştirir ve gerçekte var olan yasaların aslında ne denli akıl dışı şeylere olanak tanıdığını gözler önüne serer.

Filmin ikinci hikayesi ünlü, zengin ve evli bir kadın olan Anna‘nın  sıradan bir yazardan hoşlanmasını konu edinir. Hikaye, yol hikayesi gibi sürer ve yalnızca bir arabada geçer. Hikayenin sonunda, kadının parayı bırakamayacak bir yapıda olduğu gözler önüne serilir.

Filmin üçüncü hikayesi ise bir fahişe ile rahiplik okuluna giden genç bir delikanlı arasındaki birkaç günü anlatır. Marcello Mastroianni burada, bu kadına gelen, zengin ve baba korkusu yaşayan iş adamını canlandırır.

Oyunculukları konusunda söz söylemeye gerek olmayan Marcello Mastroianni ve Sophia Loren arasındaki elektrik uyumu bu filmde de senaryoyu güçlendirmeyi başarır. Bu iki oyuncunun komedide  gerçekten etkileyici bir etkileşimleri var. İzlemesi keyifli bir seyir sunuyorlar. Bu elektriği Vittori De Sica’nın fark etmiş olması, bu film ile İtalyan Usulü Evlilik filmi gibi iki güzel filmi ortaya çıkarmıştır. Vittori De Sica’nın 1970 seneli Sunflower filminde de bu ikili rol almaktadır. Aynı başarıyı orada da yakalamışlardır ancak komedi konusunda daha fazla öne çıktıkları saklanamayacak bir gerçektir.

Bu ilginç film, Vittori De Sica’ya 1965 yılında En İyi Yabancı Film Oscarı, Altın Küre, David Donatello ödüllerini getirmiştir.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here