Yeni hazırlanan bir kanun tasarısına göre İçişleri Bakanlığı, “yetkisiz yolcu taşımacılığı” yaptıkları gerekçesiyle Uber sürücülerine trafikten men cezası vermeyi planlıyor.

Son dönemde artan rekabet ve artık tatsız olaylara varan Uber-Taksi gerilimi ülkede önemli bir gündem konusu. Uber sürücülerinin taksicilere kıyasla az harcama yaptığını ve vergi ödemeyerek haksız rekabet yarattığını savunan taksi şöförleri bu uygulamaya oldukça tepkiliydi. Tüm bu gerilimin sonucunda İçişleri Bakanlığı yeni bir kanun tasarısı için çalışmalara başladı. Bu düzenlemeye göre ‘yetkisiz yolcu taşımacılığı’ yapan şöförlere trafikten men cezası geliyor.

Yeni tasarı ile birlikte, izin belgesinin faaliyet alanı dışında yolcu taşıyan şöförlerin araçları trafikten men cezası alarak bir süreliğine araç kapatma cezası da alabilecekler. Daha öncesinde de birçok UBER aracına idari para cezası uygulanırken trafikten men cezası verilemiyordu. Yeni düzenlemeyle bakanlık para cezasının dışında bir aylık araç kapatma cezası da verebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here