Bir çok insan Twitch benzeri yayın platformlarına olan ilginin düşeceğini bekliyor. Ancak yaşananlara göre ise bu platformların geleceğinin olacağı gittikçe kesinleşiyor. Oyun satışlarını bitireceğini düşündürürken, satışların artmasını sağladığından beridir yayın platformları büyük ilgi odağı. Peki Youtube’un bile Twitch’in önüne geçemediği bir yerde, bu yeni rakip Mixer nereden çıktı? Twitch’in ağır topu Ninja’yı kendi bünyesine katıp, daha fazla izleyici ile yayın yaptıran, bu yeni rakip kim? İşte bu yazı onun yazısı; Mixer Nedir?

Mixer Nedir?

Selamlar, Wannagate Okurları!

Ninja’yı biliyorsunuz. Fortnite ve büyük izleyici kitlesiyle kendinden çokça söz ettiren bir Twitch yayıncısıydı. Ancak bir şey oldu ve bu yayıncı birden bire Mixer’e geçti. İşte bu geçişin sebebini anlamak için Mixer’in ne olduğuna bakmak gerektiğini düşündüm. Peki neydi bu Mixer?

Mixer, tıpkı Twitch benzeri oyun temalı, canlı yayın platformu aslında. Bunun örneklerini sürekli görüyoruz. Ancak, Mixer’in arkasındaki büyük patron; Microsoft! Peki Twitch’in aynısı gibi gözüken bu platform, gerçekten farklı mı? Yoksa arkasındaki büyük patrona mı güveniyor?

Bunun için Mixer’in içerisine bakmamız gerek!

Mixer’in İlgi  Çekici Özellikleri Nelerdir?

Level Sistemi

Mixer’i bir kullanıcı ve yayıncı gözüyle kurcalamaya çalıştığımda gözüme çarpan ilk şey, hemen sağ üstte bulunan level sistemi oldu. Level sistemi, yayıncı ile etkileşimi arttıran ve yayın izlemeyi oyunlaştıran bir sistem. Sohbette,takipte veya abonelikte hatta abonelik hediye ettiğinizde sizi kanallarda derece sahibi yapan bir sistem. Bu sistem sayesinde izleyiciler,  kanalla etkileşimde oldukça topluluktaki diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor.

Mixplay

Bu, işte teoride çok eğlenceli fakat oyun yapımcıları buna katıldıkça güzelleşecek bir deneyim. Yayıncınızın oyununa izlerken dahil olabiliyorsunuz. Mixplay özelliğiyle yayıncılara oyun içinde yardımlar veya engeller koyabilirsiniz. Ayrıca, kanal sahibi Oyun Kumandası Paylaşımı özelliğiyle oyun kumandasına erişim sağlayabilir. Böylece ortaya aşırı eğlenceli görüntüler çıkabilir.

Ortak Yayınlar

Farklı platformda, farklı oyunları oynasanız dahi ortak yayın yapabilirsiniz. 4 kişiye kadar ortak yayın imkanı veriliyor. Bu sanıldığının aksine daha eğlenceli ve ilginç yayınlara yol açacak gibi duruyor.

Mixer Create

Mobil oyunlarınızı kolayca Mixer’de yayınlamanızı sağlayan bir uygulama. Bu özelliğin mobil oyun yayıncılığına da daha fazla katkı sağlayacağı kesin.

İyi Güzel De, Niye Yayın Yapalım Burada?

İzleyici  için çok fazla ilgi çekici özellik bulunan bu platformun yayıncı için sunduğu olanaklara da yakından bakmak gerekiyor tabi.

Partnerlik koşulları Twitch ile aynı mı?

EVET KESİNLİKLE AYNI! En azından normal süreçte aynı. Ancak, sizi normal sürecin önüne atan bazı kriterler var.

  • 1 milyon+ YouTube abonesi
  • YouTube’da son 30 günde 5 milyon+ görüntülenme
  • Twitter’da 100k+ takipçi
  • Twitch’de son 30 günde 100k+ görüntülemeBunlara sahipseniz, Mixer sizi anında normal sürecin önüne alıyor. Bunun haricinde normal sürecin iki kriteri var. Gereklilikleri Karşılama ve Kalite Standartına uygun olma.

 

Kalite Standardı nedir?

İşte burada bir çok yayıncının dertlerini dinlemiş bir liste var. O kalite standartları ne öyle ya? Yok markanızın logosu var mı? Yok bir kaç iyi moderatöre sahip misiniz? Böyle uzuncasına bir liste var. Listeyi yazıya almak yerine ufaktan linkliyorum.  

Server ve Yayın Ayarları

Türkiye’de beklendiği gibi bir server yok. Buna rağmen yayın yapmak istediğinizde, Mixer sizin internetinize göre size en uygun olduğuna karar verdiği sunucuyu bulup, size gösteriyor. Ayrıca yayın ayarlarında Görüntü Kalitesi ve FPS’e göre kaç bitrate vereceğinizi de size gösteriyor. Bu yeni yayıncılar için çok yardımsever bir hareket.

 

İşte gözlemlerime dayanarak, size Mixer’in nasıl bir şey olduğunu bu şekilde anlattım. Bakalım bu yeni rakip bu anlatımdaki kadar güçlü kalıp üzerine ilgiyi toplamayı başaracak mı? Yoksa diğerleri gibi uçup gidecek mi? Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here