Oyun sektörünün müzik ve film gibi sektörleri geçip nasıl dünyayı etkisi altına aldığını artık hepimiz görmekteyiz. Özellikle son zamanlarda birçok şirket reklamlarını bu yöne yönlendirmiş durumda. Lakin benim bu yazıda anlatmak istediğim şey oyun fiyatlarının yükselmesiyle ve sektörün popülerleşmesiyle birlikte insanların Twitch’e yönlenmesi değil, sosyal anlamda insanların geliştiği bir yer olmasıyla alakalı olacak.

Dönemimizin getirdiği sosyal izolasyon artık hayatımızın her yerinde kendini hissettirmekte. İnsanlar, olmaması gereken yerlerde okumak/çalışmak durumunda kalmaktan, para kazanmak için boyunlarını bükmekten, özellikle de hobileri olan oyun, çizgi roman gibi konulardan dolayı eleştirel gözler görmekten oldukça sıkılmış durumda. Bir beden olarak sadece belli yerlerde var olabilecekken birden hayatlarına internet giriyor. Sevdiği oyunu birisinin oynadığını görünce mutlu olup başlarda tam ekrana alarak izlemeye başlıyor. Sonra yavaş yavaş yanda chatin oyunu izlerken bir yandan hayatındaki dertlerden, komik olaylardan bahsettiğini ve kaynaştığını görüyor. Küçük selamlaşmalarla başlayan yolculuğu Discord’u keşfetmesiyle birlikte daha da çiçekli bir yolda devam etmesine neden oluyor. Hobilerine özel çeşit çeşit yazma durakları buldukça kendini bu dünyada daha da kaybediyor. Sesli sohbetlere geçiliyor, gruplar oluşuyor, özelden hal hatır soruluyor, kısa bir zaman önce oynadığı oyun hakkında çevresinde konuşacak tek bir insan bulamayan kişi, birden kalabalık gruplarla sevdiği konular hakkında saatlerce konuşmaya başlıyor. Belki de yıllarca konuşamamaktan bıkmışken, o zorlu hayatında bir nebze olsun rahatlayacak bir liman buluyor. Aynı şehirde yaşayan insanlar gizli gizli konuşuyor ve bir bakıyorsunuz yüz yüze birçok güzel insan bir araya gelmiş.

Twitch’in güzel aşklara, iyi dostluklara sebebiyet verdiğini kendi gözlerimle görmüş biri olarak eski zamanlarda ve ne gariptir ki şu anda da bu tarz platformların gerçek hayattan uzaklaştıran kötü yerler olarak bilinme algısını biraz kırmamız gerektiğini düşünüyorum. Ortak zevklerin her zaman iyi insanlar getirmeyeceğinin hepimiz farkında olmalıyız ve eski kafayla biraz da dikkatli olmalıyız bu platformlarda. Lakin belli bir kalıba sıkışmak zorunda kalan insanlar için buraları yeşil vadiler olarak düşünebiliriz. Dünyada birçok güzel insanın var olduğunu ve doğru kullanıldığında, düzeyi iyi tutulduğunda buraların yararlı platformlar olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Yalnız, ”düzey” burada üstünde durulması gereken bir kelime olmalı. ”Her şeyin fazlası zarar” klişe kalıbını daha güzel sözlerle anlatmam gerek belki de size ama uzun cümleler kurup kafanızı karıştırsam bile onca kelimenin sonucu buraya çıkacaktır.

Dünyada bulunan her toplum ve her platform gibi burada olan bazı şeyler size ağır gelecek belki de, kötü insanlar çevrenizde olacak bırakıp gideceksiniz, ailesinin iyi yetiştiremediği veya bilerek ve isteyerek topluma yararı bulunmayacak iğrenç bir insan olmaya karar veren insanlar sık sık yoklayacak sizi. Fakat biliyoruz ki Türkiye’de alıcısı olan her platform küçük bir Türkiye’dir. Sert bir cümle veya ülkeyi aşağılayan bir kalıp değil bu, sadece kedi kulübesi parçalayan insanlar gibi güzelliklerden nefret eden birçok insanın çevrede bulunduğunu biliyoruz ve burası da bir çevre. Kısacası her yerde kendiniz gibi insanlar bulabilirsiniz, kaliteli içerikler keşfedebilirsiniz ve hobilerinizi konuşarak geliştirebilirsiniz. Düzeyi iyi tutturduğunuzda ve gerçekten efendi gibi kullandığınızda Twitch sizi hayattan uzaklaştıran değil tam tersi hayata yaklaştıran bir platform olacak. Sevgi sözleriyle bitirmek isterim, buradan tüm online canlarıma sevgilerle gelin de bir gartic oynayalım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here