2015’ten bu yana hayranlarına albüm hasreti yaşatan grup Twenty One Pilots bu sene sessizliğini bozdu. Bu arada 2 farklı single: Heathens (2016) ve My Chemical Romance şarkısının cover’ı olan Cancer‘ı (2016) paylaştılar. Ekim 2018’de yeni albümleri Trench‘in geleceğinin haberini ise geçtiğimiz haftalarda bize albümden 2 yeni single olan Jumpsuits ve Nico And The Niners ile verdiler.

twenty one pilots yellow ile ilgili görsel sonucu

”Jumpsuits” ve ”Nico And The Niners” bize neler anlatıyor?

Grubun sıkı bir hayranıysanız, şarkılarında metafor kullanımı ve sembolizmin ne kadar merkezi bir rol oynadığını biliyorsunuzdur. Önceki albümleri Twenty One Pilots (2009), Vessel (2015) ve Blurryface’de (2015) bu sembolik anlatımla fazlasıyla karşılaşıyoruz.

Bu iki single’da da bizi şaşırtmayan grup, önceki albümlerde anlattığı hikayesine sadık kalıyor ve 3 albümdür tanıklık ettiğimiz içsel serüvenin devamından bahsediyor.

Nico And The Niners‘la başlayalım: Şarkının başında yer alan ”Msilaiv ecnuoned ew/Tsae eurt daeh dna amed evael lliw uoy/Sotidnab era ew” satırları grup üyesi Josh’ın ”We are banditos/You will leave Dema and head true east/We denounce Vialism” dizlerini okuyuşunun tersten oynatılmasıyla ortaya çıkmış.

Peki şarkının adının anlamı nedir? Nico, kurmaca bir şehir olan Dema’yı yöneten 9 piskoposa verilen addır. Nico and The Niners bu hikayedeki piskoposlar için kolektif bir isimdir. Piskoposlar ise kişinin içsel mücadeleleri için kullanılmış bir metafordur. Kurmaca şehir olan Dema ise depresyonu temsil ediyor. Piskoposlar, kişilerin Dema şehrinden kaçmasını engelleyen karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Şarkıda “jumpsuit” referansı da görüyoruz. Müzik videosunda da görüldüğü gibi ”jumpsuit”lerin (tulum) üstünde sarı çizgiler yer alıyor. Piskoposlar bu rengi göremiyor, böylece kişi kendi güvenliğini sağlıyor.

jumpsuit twenty one pilots ile ilgili görsel sonucu

Özellikle müzik videolarında yer yer karşımıza çıkan görseller, çizimler hakkında pek çok kişinin farklı teorileri var. Şimdiye kadar anlayabildiklerimiz ise grubun bu albümde daha farklı bir yol çizdiği ve bir kurtuluş hikayesine başvurduğu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here