İlk önce araştırmayı yapan kişi ve yapış nedeni hakkında konuşalım. Araştırmayı yapan kişi “Scott Kelly” adlı Yeni Zelanda doğumlu, Londra’da çalışan bir sanatçı. Bu çalışmayı yapmasının nedenini kendisi şu şekilde açıklıyor;

“Baştan başlamak gerekirse; halka açık tuvaletlerden birini kullanırken ve erkekler tarafından yapılmış karalamalara hayranlıkla bakarken, kadınların da tuvalet duvarlarına bir şeyler yazıp yazmadığını merak ettim. Ve eğer ki yazıyorlarsa, erkeklerle aynı şeyleri mi yazıyorlardı?

Eğer bu iki dünyayı karşılaştırırsak neler öğrenebiliriz? Normalde bakmadığımız yerlere bakarak karşı cinsin karanlık iç dünyasını sonunda açığa çıkarabilir miydik?

Bu soruya cevap aramak için bir kadın arkadaşımla beraber farklı yerlerdeki 100 kadar tuvalet kabinine girdik ve bulduğumuz her bir mesajın fotoğrafını çektik. Bunların sonucunda elimizde 1000 kadar mesaj oldu. Bütün mesajları ton, kullanılan sözcükler, politik referanslar, heceleme ve dil bilgisi açısından derinlemesine inceledik”

Sevgi ve Romantizm 

“Sevgi/Aşk(Love)” kelimesi 40 kere kullanılmış. Bu 40 kullanımın sadece 1 tanesini erkek oluşturuyor o da “Alex loves pussy(Alex vajina seviyor)”. Kadınlar, onlar göremeyecek olsa bile 37 farklı erkek için sevgi notları yazmış. Bu sayı erkeklerde ise 0…

Duygusallık ve Ton

Erkekler, içlerinde 2 tane de ölüm tehdidi içeren ve bir tanesi “Fuck your mums bf’s dog(Annenin en iyi arkadaşının köpeğini s*keyim)” olan, saldırgan dili kadınlardan 4 kat daha fazla kullanmış. Kadınların yazdığı bütün mesajların %7’si neşelendirici mesajlar ve neşelendirici mesajları erkeklerden 5 kat daha fazla kullanmışlar.

Sex

Kadınlar cinsel olarak “açık” dili 12 defa, hashtagleri ise 8 defa kullandılar. Öte yandan erkekler cinsel olarak “açık” dili 21 kez tercih etti ve hayır hashtagleri kullanmadılar. Erkeklerin mesajlarının %1’i telefon numarası içeriyordu. Kadınlarda bu oran ise sadece %0,4.

Çizim

Erkekler tarafından yapılan çizimlerin %46’sı onların en popüler konusu olan penis içeriyor. İki cinsin yaptığı çizimler karşılaştırıldığında kendi cinsel organını çizmek konusunda erkeklerin kendi cinsel organlarını çizme olasılığı kadınlarınkinden 5 kat daha fazla olarak gözüküyor. Peki kadınlar arasında çizilen en popüler şey ne? Kalp. Kadınlar toplamda 183, çizimlerin de %85’ini oluşturan kalbi çizmeyi tercih etmişler. Kadınlar %1.4 oranında da penis çizmiş ama çizdiklerinde ise onları erkeklerden daha uzun çizmiş…

Siyaset

Erkekler siyasete 10 kere başvurdu, ki bu da gösterdikleri romantik eğilimden 10 kat fazla.

Din

Bu konuda ise erkekler dini mesajlar bırakmakta kadınlardan daha meraklı olduğu ortada fakat bıraktıkları mesajlar çoğunlukla negatif yönde. Toplamda 5 tane dini mesajdan 4 tanesi erkekler, 1 tanesi kadınlar tarafından tarafından bırakılmış. Erkeklerin bıraktığı 4 mesajdan 3’ü negatif.

Mizah

Mizahi ifadeler kadınlar ve erkekler arasında eşit bir düzeyde ki bu da erkekler ve kadınların eşit olduğu tek konu.

İnternet ve Popüler Kültür

Kadınlar, erkeklerden 12 kat daha fazla popüler internet kısaltmalarını kullandı. Bunları en çok kullanılanı ise “YOLO-you live in once-(sadece bir kere yaşarsın)”, en çok kullanılan ikinci ise “OMG-oh my god-(aman tanrım!)”

İmlâ

Toplamda,10 tanesini erkeklerin yaptığı, sadece 13 tane imlâ hatası yapıldı. Erkekler 10 hata yapmış olmasına rağmen 8 tanesi diğer erkekler tarafından düzeltilmiş.

Kaynak:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here