Kazakistan’ın Büyük Almatı Gölü

Bu yazımızda sizlerle birlikte Kazakistan’ın Almatı kentinden 30 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte  Tanrı Dağlarının bölümlerinden Aladağları’nda yer alan Büyük Almatı Gölü‘ne doğru bir yolculuğa çıkacağız. Hazırsanız başlayalım!

Almatı, Kazakistan’ın güney-doğusunda, Alatau dağlarının eteklerinde yer alıyor. 1997 yılına kadar Kazakistan’ın başkenti olan Almatı, bu unvanını Astana’ya devretmiş olsa da, ülkenin kalbi, ekonominin kilit noktası ve önemli bir eğitim merkezi olmaya devam ediyor. Bir çok değişik etnik grubun bir arada yaşadığı bu tarihi kenti Orta Asya’nın en güzel şehri olarak kabul edenlerin sayısı az değil. İşte bu yüzden tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen eserleri, yemyeşil parkları ve kusursuz doğası ile her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamakta. Orta Asya kültürüyle Sovyet kültürünün harmanlandığı şehirlerden birisi. Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucunda da şehir hızla gelişip bir ticaret merkezi olmuştur. Böylelikle şehirde pek çok kafe, restoran ve eğlence yeri bulunmakta. Geçmişin eskimeyen dokusunu ve modern zamanların ruhunu içinde barındıran şehrin ferah sokaklarında yürümenin, şehri keşfetmenin oldukça heyecan verici olduğu söylenmekte. İşte burada, Esik Gölü’nün de yakınlarında yer almakta olan, Büyük Almatı Gölü “turkuaz cenneti” olarak tanımlanmaktadır. Deniz seviyesinden 2510 metre yükseklikte dağlar arasında kalmış, eşsiz turkuaz rengi ile her mevsim ayrı manzaraların olduğu olan bu coğrafi güzellik, şehir merkezine araba ile 2 saat uzaklıkta; 5 km kala taksi sizi yolda bırakıyor ve göle yürüyerek ulaşıyorsunuz. Suyu içme suyu olarak kullanıldığı için göle girmek veya çok fazla yaklaşmak yasak. Göl, 24 saat  bekçi tarafından gözetlenmektedir. 

Ziyaretçilerin uğrak yerlerinden olan Büyük Almatı Gölü’ne turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor. Almatı Valiliği Turizm İdaresi’nin yaptığı son açıklamada, Almatı’ya gelen toplam turist sayısının, geçen yıla kıyasla yüzde 25 artışla 271 bin olduğu, bunun 91 bininin yabancı turistlerden oluştuğu belirtilmiştir.

Büyük Almatı Gölüne doğru yolculuğa çıktığınızda, Kazakistan’a başkentlik yapmış Almatı’da yolunuz mutlaka Cumhuriyet Meydanı‘na düşecektir. Bu meydanın yakınında ise ülkenin en önemli müzelerinden biri olan Devlet Merkez Müzesi bulunuyor. Almatı’da dikkat çeken eserlere imza atan mimar Andrey Pavlovich Zenkov’un eserlerini görmeden dönmek olmaz. Zenkov’un ürünü olan Panfilov Parkı ve park bünyesinde bulunan Zenkov Katedrali ile Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi de görülmeye değer. Orta Asya kültürünü tanımak için uğranması gereken nokta ise Yeşil Pazar’dır. Görkemli Almatı Merkez Camii ise ülkenin en büyük camisidir. Son derece yeşil olan ve yeşil şehir olarak da anılan Almatı’da bir çok park, bahçe ve hemen her yolun sağı ve solunda bakımlı, büyük güzel ağaçlar görülmektedir. Havaalanı yolu üzerinde çok geniş caddelerin ortasında bile büyük ve bakımlı ağaçları görmek mümkün. Park ve bahçeler ise günlük hayatta insanlar için güzel kaçış ,dinlenme ve spor alanı oluyor. Hafta sonları ise bir çok insan dağlara çıkıyor. Kimilerinin Daça denilen küçük 40 m2 – 50 m2 civarında basit bahçeli hafta sonu evleri var. Daça denilen bu hafta sonu evleri Rusya’da da çok yaygın. Hafta sonu Daça’sına gidenler bahçeleri ile ilgileniyor, meyve-sebze yetiştiriyor, çimenlerine, çiçeklerine bakım yapıyor. Temiz hava alıyor ve arkadaşları ile yemek yiyerek eğlenme imkanına sahip olabiliyor. Bunun dışında da Alatau dağlarında hafta sonu yürüyüş, tırmanma, kış sezonunda kayak, kamp yapanları görmek mümkün. Dağ şehre yakın olduğundan insanların günlük hayatları içerisinde sıklıkla yer alıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here