Yerli arabalar, uçaklar, tanklar, insansız hava araçları derken konu nasıl bir anda uçan arabalara geldi diyebilirsiniz. Ancak milli teknoloji hamlesinin bir ürünü olarak ilk milli uçan araba CEZERİ görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

milli uçan araç CEZERi

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar CEZERİ‘nin prototipini hazırladıklarını duyururken geliştirme aşamasından da görseller paylaştı. Prototipin geliştirme aşamasında 8. ayın geride kaldığını belirten Bayraktar üretiminin yetişmesi halinde uçan araç CEZERİ’yi TEKNOFEST‘te sergilemek istediklerini ifade etti.

milli uçan araç CEZERi

İç özellikleri açısından henüz yeterli bilgiye sahip olmadığımız aracın dört adet pervane motoru bulunuyor. Tek kişilik tasarlanan aracın böyle bir üretim sürecinde olması bile ülkemiz teknolojisi adına sevindirici bir haber.

Çalışmanın adının ise İslam’ın altın çağından bilim adamı Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî’den esinlenildiği belirtiliyor. Cezeri’nin tarihteki ilk robotik çalışmaya imza attığı düşünülürken aynı zamanda Leonardo Da Vinci’ye ilham kaynağı olduğuna inanılıyor.

Yeni gelişmeler oldukça sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here