Bazılarımız kışı dört gözle bekleyip kış tatili yapmak isterken, bazılarımız ise asla gelsin istemeyiz ama yine de kış tatiline hayır diyemeyiz. Türkiye dünya çapındaki kayak tesisleriyle kış turizminin parlayan ülkelerinden biri. Biz de bu kış tatilinde gidebileceğiniz 5 rotayı sizler için derledik!

  • BURSA – ULUDAĞ

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. Yüksekliği 2543 m’dir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Bu dağ, heybetli ve toplu bir görünüme sahip olmakla birlikte Bursa’ya bakan yamaçlar diğer taraflara göre daha kademelidir. Uludağ, gerek iklim şartları gerek yeryüzü şekilleri ile kış turizmi için elverişli olduğundan kış tatillerinde tercih ediliyor. Kayak yapmak için en uygun olan dönem kasım ayında başlamaktadır.

  • ERZURUM – PALANDÖKEN

Doğu Anadolu bölgesinin Erzurum ilinde yer alan Palandöken; Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birine sahiptir. 2011 Kış Üniversite oyunlarına da ev sahipliği yapan ve bu sayede ününe ün katan Palandöken kayak merkezinde sezon Kasım-Aralık aylarında sezonun ilk karı ile açılıyor ve Nisan ayına kadar olan yaklaşık 6 aylık süreçte misafirlerini ağırlıyor. Palandöken; telesiyej ve teleski aracılığı ile alabildiğine uzanan kar manzarasını size kuş bakışı izleme fırsatı da sunmakta. 2 adet tescilli kayak merkezine sahip olan Palandöken’de; birçok farklı daldaki kış sporunu deneyimleyebilir, özel eğitmenlerden kış sporları eğitimleri alabilirsiniz.

  • KAYSERİ – ERCİYES

Jeolojik araştırmalara göre yaklaşık 1 Milyon yaşında olan Erciyes, Kayseri’nin 25 km güneyinde yer alan, sönmüş volkanik bir dağdır. Adını Roma imparatorluğu zamanında Eski Yunanca ‘Argaeos’ kelimesinden alan Erciyes Türkiye’nin en güzel ve görkemli dağlarından birisidir. Kapadokya’nın antik bölgesi içinde yer alan Erciyes, 3917 metre yüksekliği ile İç Anadolu’daki en yüksek dağ olup, Toroslar’ın güney uzantısı olan Anti-Toros Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak kabul edilir ve Avrasya’daki Alp kuşağına aittir. Erciyes, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azametiyle Kayseri’nin kalbi gibidir.

  • KOCAELİ – KARTEPE 

Ülkemizin popüler kış destinasyonlarından biri olan Kartepe, Türkiye’nin en iyi kayak merkezine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.Kocaeli sınırları içerisinde yer alan ve 2008 yılında bu şehrin ilçesi haline gelen Kartepe, aslında oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip. Öyle ki, Hititler, Frigler ve Osmanlı gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer Kartepe. Bugün baktığımızda ise Kartepe, Uludağ’dan sonra ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden birini bünyesinde barındırıyor. Kartepe kayak merkezi, aralık ayından şubat sonuna kadar devam eden kayak sezonu boyunca, çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. 12 pist ve 3 telesiyejin yer aldığı Kartepe kayak merkezinde pistlerin uzunluğu ise 400 ile 3500 metre arasında değişiyor. Bölgede çok sayıda kayak hocası ve kayak malzemesi kiralayabileceğiniz tesis bulunuyor.

Kartepe, İstanbul’a oldukça yakın bir mesafede bulunduğundan İstanbulluların yegane kaçış noktalarından biri. Özellikle muhteşem bir doğaya sahip olan Kartepe; Maşukiye, Aygır Deresi ve yaylaları ile kesinlikle keşfedilmeye değer bir yer.

  • KARS – SARIKAMIŞ 

Doğu Anadolu Bölgesinde, Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. 2634 m yüksekliğindeki Kars’a 55 km. mesafede Sarıkamış İlçesinin içerisinde Çamurlu dağdadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi; kar kalitesi açısından önem kazanmıştır. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Bayraktepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Bayraktepe’nin kristal karla kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor. Normal kış koşullarında yılda ortalama olarak 4 ay, 8 ila 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık-10 Nisan tarihleri arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here