Yeni mekanlar, yeni tatlar keşfetmek seyahat etmeyi daha da eğlenceli bir hale getirmekle birlikte içimizdeki gezgin ruhunu daha da körüklendiriyor. Zaman zaman kendinizi içgüdülerinize teslim edip, ayaklarınızı takip etmek ise hayatınız boyunca unutamayacağınız muhteşem bir deneyime dönüşebiliyor. Bu yüzden bu yazımızda sizlere keşfedilmesi gereken 5 lokasyondan bahsetmek ve dışarda sizleri bekleyen birbirinden harika lokasyonları anlatmak istedik. Keyifli okumalar!

Gökpınar Gölü, Sivas

Sivas’ın şehir merkezine 147 km, Gürün ilçe merkezine 10 km uzaklıkta olan bu saklı cennet; florası ve faunasıyla güzelliğine güzellik katıyor. Yapısıyla ve berraklığıyla birlikte adeta bir doğal akvaryumu andıran Gökpınar Gölü keşfedilmek üzere sizleri bekliyor! Dipten kaynaklarla beslenmekte olan ve 15 metrelik bir derinliğe sahip olan bu gün almış olduğu turkuaz renk ve göze hoş gelen görünüşüyle birlikte son dönemlerde çok fazla beğeni geliyor. Suyun berraklığının ve güzelliğinin yanı sıra alanda yapılan su altı dalışı sporları da büyük rağbet görmekte. Bu yüzden henüz çoğunluk tarafından bilinmeyen, keşfedilmemiş bu güzel gölü gidip görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Halk arasında Gökpınar’ın oluşumu ile ilgili olarak ise, “Çoban ve sürüsü şiddetli susuzluk çekmektedir. Oraya yakın bir çevrede su kaynağı yoktur. Çoban çaresiz bir şekilde “Ya Rabbi su!” diye inler ve elindeki asasını yere vurur. Bir süre sonra asanın değdiği yerden su kaynamaya başlar. Çoban ve koyunlar kana kana sularını içerler. Çıkan bu su, orada bir göl halini alır. Gölün suyu berrak ve gök mavisi olduğu için yöre halkı göle “Gökpınar” ismini verir.

Kaz Gölü, Tokat

Hazır Sivas’a kadar gidip Gökpınar Gölü’nün güzelliğinde kaybolmuşken, yolunuzun üstünde olan Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı olan Kaz Gölü’ne uğrayabilirsiniz. Bu büyüleyici atmosferde sevdiklerinizle birlikte Kaz Gölü’ne karşı oturup sazlıkların arasında muhteşem bir vakit geçirebilirsiniz. 

Sazlıklarla kaplanmış olan Kaz Gölü’ndeki angıtlar, ak leylekler, saksağanlar, kara tavuklar, küçük batağanlar, akkuyruklar ve daha birçok kuş türü sandal gezinizde sizlere eşlik edecek ve gezinize ortak olabilecek. Ve evet; henüz çok fazla keşfedilmemiş olan bu güzel yerde sandallarla sazlıklar arasında gezebilir ve huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Kaz Gölü, Orman Bakanlığı tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası olmuştur. Gölde iki tane kuş gözetleme kulesi ve bir tane de ziyaretçi evi bulunuyor. Yani sizin için her şey düşünülmüş ve doğayla bütünleştirilmiş durumda. Kaz Gölü ziyaretiniz bitmeden mutlaka ve mutlaka gün batımını beklemenizi öneririz. Böylelikle günün sonunda gökyüzünde oluşan görsel şölen ile birlikte sahip olduğu muhteşem manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kerpe, Kocaeli

Kerpe, Kandıra’nın Karadeniz kıyısında doğal güzellikleri olan küçük bir kıyı kasabasıdır. Kuzeyde bulunan bu güzelliğin bizlere daha çok Ege hissiyatı yaşattığını belirtmeden geçemeyeceğiz. Kerpe’ye ilk adımınızı attığınız andan itibaren vücudunuzda fazla fazla mutluluk hormonu salgılanabilir keza daha önce böylesine sakin ve huzurlu bir yerde bulunmamış olma olasılığınız oldukça yüksek.

Kerpe’ye dilerseniz sevdiklerinizle birlikte gelip unutulmayacak anılar biriktirebilir dilerseniz de kendi başınıza gelip ufak bir kaçamak yapabilirsiniz. Çünkü burada yapılacak ve denenecek bir çok şey bulunmakta. Örneğin; dalga sörfleri için okyanusların daha uygun daha elverişli olduğu konusunda herkes hemfikir ancak merak etmeyin ki Kerpe’de de bu deneyimi tadabilirsiniz! Çünkü Kerpe’de bulunan Danube Sörf Okulu ile birlikte hem sörf yapmayı öğrenebilir hem de oraya gelen insanlarla tanışıp birlikte derin sohbetlerde kaybolabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine Kerpe’de bulunan Kartal Kayalıkları’nda gün batımının tadını çıkarmanızı şiddetle öneririz. Bünyesinde bulundurduğu birçok doğal güzellikle birlikte yine kendinizi Kuzey’in kollarına bırakabilirsiniz!

Şahinkaya Kanyonu, Samsun

Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Altınkaya Barajı üzerinde yer alan Şahinkaya Kanyonu, bazı bölümlerde yüksekliği 600 metreyi bulan kaya duvarlarla çevrili. Fotoğraf meraklıları için oldukça cezbedici bir bölge olan kanyon ve çevresi, muhteşem manzarası ve bakir doğasıyla hayranlık uyandırıyor. 3,4 kilometre uzunluğundaki bu görkemli kanyonu, tekne kiralayarak gezmek de mümkün.

Şahinkaya Kanyonu ve bulunduğu çevre 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edildi ve halihazırda bölgeye günübirlik tekne gezileri yapılıyor. Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki bu kanyon Kızılırmak’ın turkuaz rengi sularının büyüleyici kayalıklar arasında kendi rotasını belirlemesiyle ortaya çıkan bu doğa güzelliği atmosferiyle birlikte misafirlerini adeta büyülüyor!

 Kuyucak Köyü, Isparta

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan Kuyucak Köyü’nde bulunan Lavanta Bahçeleri özellikle son dönemlerde çok yoğun ilgi aldı. Fransa’nın Provence bölgesinde yer alan Lavanta Bahçelerinin atmosferini aratmayacak bir yer olan Kuyucak Köyü’nde de huzuru bulabilir, yerel halkla birlikte sıcak sohbetler edebilir ve birbirinden güzel fotoğraflara sahip olabilirsiniz. 

Bulunduğu lokasyon sayesinde de yaklaşık 1 ila 1.30 saatlik mesafe uzaklığında bulunan ve dillerden düşmeyen Salda Gölü’ne gidebilir ve kendinize epey tatlı bir rota çizebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here