Ülkemizin her tarafı gezilmesi ve görülmesi gereken güzelliklerle dolu. Hepimizin bildiği çok meşhur ve çok özel yerlerin yanında bunların gölgesinde kalan birçok yer kesinlikle görmeye değer. Sizin için bunlardan yedi tanesini sıraladım. Umarım beğenirsiniz.

1.  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Birçok müze size bir dönemin, topluluğun veya eserlerin hikayesini anlatırken balmumu müzeleri size kişilerin hikayesini anlatır. Baktığınız her heykelde bir başarı öyküsü, bir özveri ve bir adanmışlık duymak mümkün. Bu müze sizi siyaset, spor, savaş, sanat, gazetecilik ve iş dünyası gibi yollarla tarihte veya şimdi televizyonlarda adını duyurmuş 160 kişinin heykeliyle buluşturuyor. Müzede fotoğraf çekmek serbest hatta profesyonel çekim ekibi bile var. Ayrıca balmumu sanatının nadir görülmesi ve daha önce yapılan bazı eserlerin bizde hayal kırıklığı duygusu oluşturması bu müzenin bir kat daha değerini artırıyor. Müze pazartesi günleri hariç hafta içi 10.00-17.00 hafta sonu ise 09.00-18.00 arası hizmet veriyor. Son olarak müzenin gelirleri kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için kullanılıyor.

2. Pamukkale Hierapolis

Pamukkale en çok havuzlarıyla öne çıksa da birbirinden önemli ve ilginç birçok özelliğe sahip. Bir rivayete göre Bergama’daki Asklepion’un girişinde “Buraya ölüm giremez.” yazardı ve hastane bu politakadan hiç taviz vermezdi. Bu yüzden ölüme yakın olan hastalar Asklepion’a kabul edilmezdi. Asklepion’a kabul edilmeyen çaresiz hastaların bazıları son çareyi Pamukkale’nin şifalı sularında arardı. Ölümden kurtulan çok mudur bilinmez ama kurtulamayan kişinin çok olduğu kesin, bu yüzden çeşit çeşit mezarların görüldüğü bir nekropol alanı mevcut. Bu kadar geniş bir mezarlığın da Cehennem Kapısı’nın hemen yanında olması manidar. Buranın özellikleri saymakla bitmez ama bir tanesi var ki çok önemli. Pamukkale Hierapolis UNESCO’nun hem kültürel hem de doğal miras listesine girebilen 38 eserden birisi. Antik kent haftanın her günü 06.30-18.30 arası hizmet veriyor.

3.  Antalya Müzesi

Antalya Müzesi çok çeşitli bir müze ve uçsuz bucaksız dönemlerden sayısız eser barındırıyor. Neandertal kemiğinden tutun da bir çok sikke türüne kadar. Hatta müzede çocuklara tarihi sevdirme amacı taşıyan bir çocuk salonu bile mevcut. Antalya Müzesi’ni asıl gezilir yapan ise çok yakın zamanda yurt dışından getirilen Yorgun Herakles ve Herakles Lahdi. Sizi bunların yanında bolca tanrı ve kral heykelinin de karşıladığı müze haftanın her günü 08.30-17.30 arası hizmet veriyor.

4. Kula Volkanik Jeoparkı

Eğer kültürümüze, tarihimize ve doğamıza sahip çıkmak istiyorsak jeoparkların bu konudaki rolü çok önemli. Jeoparkların her biri ise adeta birer miras, bu miraslara sahip çıkmak da bizim sorumluluğumuz. Dünya’da jeoparkların sayısı hızla artarken ülkemizdeki tek jeopark ise Kula. Jeopark bilincini artırmak da bu topraklardaki geçmişin izlerini koruyabilmemiz için bir gereklilik. Kula Volkanik Jeoparkı size çok geniş bir biyo ve kültürel çeşitlilik sunuyor. En ilgi çekici özelliği de sanırım hala çok genç olan ve siyah rengini koruyan lav akıntıları ile boyu 150 metreyi geçmeyen volkanik cürüf konileri. Şunu da belirtmek istiyorum ki bu bölgeye Kuladokya gibi saçma isimler takmak da hem Kula’ya hem de Kapadokya’ya hakaret olur lütfen bu konuda hassasiyet gösterelim. Jeopark haftanın her günü 08.00-17.00 arası hizmet veriyor.

5. Tokalı Kilise

Kapadokya’nın en güzel alanlarından biri olan Göreme Açık Hava Müzesi’nin hemen dışında kalan kilise, adeta içerideki şapellere taş çıkarır vaziyette. Bölgenin en büyük kaya kilisesi olarak da bilinen Tokalı, İsa’nın doğumundan çarmıha gerildiği ana kadar önemli olayların ve dönemlerin tasvir edildiği yaklaşık 75 civarı fresk barındırıyor. Kiliseyi gezenler o kadar beğeniyor ki hakkında okuduğunuz yazılarda Sistina Şapeli’ne rakip olarak tasvir edildiğini görebilirsiniz. Kilise, haftanın her günü 08.00-18.00 arası hizmet veriyor.

6. Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’yla ile ilgili söylenebilecek bir sürü söz, yapılacak bir sürü betimleme ve anlatılacak çok hikaye mevcut ama sadece şunu söylemek istiyorum. Nemrut Dağı’nda güneşin doğuşunu ya da batışını görmeden ölmeyin.

7. Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiye mozaik bakımından dünyanın en zengin ülkesi. Mozaik olan her müzemizden kalite akıyor. En çok mozaik, en renkli mozaik, en büyük mozaik hepsi bizde. Bu topraklarda yaşayıp da bir mozaik müzesi gezmeden olmaz lakin şöyle bir sıkıntılı durum da var. 3 adet müzesi bu konuda birbiriyle sürekli yarış içinde. Burada hangisinin ismini versek diğerine haksızlık olacak. Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi ya da Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik müzesi. Burada tercihi size bırakıyorum. Zeugma ve Hatay Arekoloji haftanın her günü 09.00-18.30, Haleplibahçe ise pazartesi günleri hariç her gün 08.00-19.00 arası hizmet veriyor.

Yola çıkmadan da son bir tavsiye yapayım. Müze kartı almayı unutmayın.

Herkese iyi gezmeler!

Kaynak : 1 2 3 4 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here