Diss kültürü, Rap’in belki de en saldırgan yanını temsil eden çok farklı bir kültür. Direkt bir şahsa saldırmak, ondan üstün olduğunu ispatlamak ya da küçük düşürmek amacı için yapılan bir müziği -aşık atışmaları dışında ki diss kültürüne göre saldırganlık ve hakaret seviyesi çok daha düşüktür- bu kadar net bir şekilde başka hiçbir müzik tarzında görmek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz gece ise Türkçe Rap camiasında olan uzun süreli çalkantıların sonucu olarak 4 adet diss dinleme fırsatına eriştik. Eğer Türkçe Rap gündemini takip ediyorsanız bu disslerin geleceğini ufaktan tahmin edebildiğinizi düşünüyorum çünkü Temmuz ayı Türkçe Rap’in en çalkantılı aylarından biriydi.

Bu çalkantılı aya ve sonuçlarında ortaya çıkan disslere ilk olarak trap müziği Türkiye’de en iyi icraat eden isimlerden biri olarak bilinen Khontkar ve freestyle battle dendiği zaman Türkiye’nin en iyileri arasında yer alan Hidra arasındaki kavgaya odaklanarak başlamak istiyorum.

Twitter üzerinden alevlenen bu ikilinin tartışması Hidra’nın Panzehir adlı teklisinin çıkmasından sonra autotune kullanması hakkında gelen eleştirilere cevap vermesi ile başlıyor. Bunun üstüne ise Khontkar, Hidra’nın autotune kullanmasının eleştirilmesine verdiği tepkiye Twitter üzerinden bir cevap veriyor.

Hidra’dan ise “müziğimize” kelimesine cevap olarak “O senin MÜZİĞİN değil kamil, o senin yapamadığın müzik.” yazılı tweet geliyor ve olaylar Khontkar’ın doğum gününde Hidra’nın SNIPER isimli dissi çıkarması ile sonuçlanıyor.

Bunun hemen sonrasında disstracki beğenmediğini ve birkaç saat içinde kendi dissini yayınlayacağını açıklayan Khontkar, SNIPER isimli dissden 6 saat sonra Altın Diş isimli bir diss yayınladı.

Şarkıda, Hidra dışında Hidra’nın kendisinin de içinde bulunduğu Karma isimli müzik şirketinin sahibi Şehinşah’a da göndermelerde bulunan Khontkar’a ise bu durumdan dolayı Şehinşah’dan Altın Diş’ten 4 saat sonra Shredder’ı Krang’in isimli bir diss geldi.

Tüm bu disslerin ve olayların haricinde ise gecenin dördüncü dissi PMC’nin yetenekli genç ismi Ati242’den geldi. Eski PMC üyesi Hayki’nin Youtube’dan attığı telifler sonucu PMC’nin kanalının kapanmasıyla birlikte arası iyice gerilen PMC-Hayki ikilisinden PMC tarafı bu gerginliği artık müziğe taşıma kararı vermiş olacak ki Ati242’den Sürtük isimli bir diss parçası geldi. Bu disse ise Hayki’den henüz bir cevap gelmedi.

Temmuz ayı Türkçe Rap tarihinin en olaylı aylarından biri olarak geçmeye devam ediyor. Temennimiz bu olayların hızlı şekilde son bulması ve herkesin kendi müziğine konsantre olarak bu müziği daha da yükseklere çıkarması.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here