Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Ankara’nın ayazının verdiği soğukluk ve başkent olmasının verdiği siyasi sebeplerin yarattığı sıcaklık arasında Veyasin ve Evren Besta ikilisinin kurduğu bir grup Mode XL. Kendilerine has olan müzikleri türdeşleri ile kıyaslanamayacak cinsten. Güçlü lirikleri, çekici ve farklı altyapıları, inanılmaz sahne performansları ve çektikleri kliplerle sadece Türkçe rap dinleyicisine değil herkese hitap edebilen bu grubun hikayesi Ankara / Batıkent’te başlıyor. Müzikal açıdan bir deha olarak nitelendirilebilecek Veyasin ve alışılmışın dışında, güçlü lirikleri ve ilginç ses tonu ile Evren Besta ikilisi 2000 yılında tanıştı. Aynı bölgede oturduklarından dolayı hemen hemen her günü birlikte geçiren ikili sürekli demo kaydedip deneme yanılma yöntemi ile kendilerini geliştiriyorlardı. 2001 yılında demo kaydetmeye başlayan grup, 2003 yılında çıkardıkları Altın Jak albümü ile Türkçe rap piyasasına giriş yaptı. Grup, albümde kullanılan farklı altyapılar ve daha önce Türkçe rap tarihinde görülmemiş lirik tarzları ile döneminin ”MC”lerinin arasından hızlıca sıyrılmayı başarmıştı.

Dönemlerindeki diğer ”MC”lere göre daha titiz çalışma prensiplerine sahip olan grup, 2005 yılında Serseri Serbest Stili albümünü çıkardı. Prodüktörlüğünü ilk albümde olduğu gibi Veyasin’in üstlendiği albüm, kalite olarak ilk albümün çok üstündeydi. ”Basemode durduramazsın!” sözlerini sarf ettikleri ”Toz Konduramazsın” şarkısı ile gelecek için sinyaller verirlerken, albümde Cem Adrian’ın konuk olduğu ”Kelebek” isimli şarkısı ile günümüzde fırtınalar estirecek kaliteli bir ismi yıllar öncesinden bizlere tanıtıyorlardı.

Daha sonra üç yıllık bir aranın ardından, onlar için dönüm noktası olan Militanz albümünü piyasaya sürdüler.

Parayı bulabilir her biri
Ama kimse olamaz bizim kadar hip hop zengini

Albümde bulunan ”Düzmece” şarkısı kalite açısından Türkçe rap için bir milattı. Klibi, sözleri ve altyapısı olarak daha önce hiç görülmemiş bir şarkıydı. Şarkı büyük ihtimalle o zamanlarda daha önce Türkçe rap’i hiç dinlememiş bir sürü kişinin dinlediği ilk Türkçe rap şarkısı olmuştur. ”Düzmece”nin yanında, albümde bulunan ”Bacak Arası” ve ”Travma” isimli hit şarkı ile albüm ciddi bir yükseliş yakalamıştı.

Bu büyük yükselişten sonra sebebi tam olarak bilinmese de Mode XL şok edici bir şekilde dağıldığını açıkladı. Dağılma sonrasında Veyasin ve Evren Besta yaptıkları tekli çalışmalarını sürdürseler de herhangi bir Mode XL şarkısı kadar ses çıkarmadı.

Hayranlar ümitlerini kesmişken 18 Temmuz 2012’de Mode XL’in sosyal medya hesaplarından günün akşamı bir video klip yayınlanacağı hakkında bir paylaşım yapıldı. Çoğu hayran şaka yapıldığını düşünürken günün akşamı Militanz albümünden Terapi isimli şarkılarının klibini yayınlayan ikili, güzel bir geri dönüşe imza attı.

Klipten sonra 2013’te ”Bul Karayı” isimli çalışmalarını yayınlayan grup, şarkı ile kendi özlerinden sapmadan olgunlaştıklarını ve müziğe aç olduklarını belli ediyorlardı. Sonrasında ise 2014’te Organize Oluyoruz Vol.3 albümünde ”Eski Bir Numara” isimli şarkı ile yer alan grup, yılın sonunda ise Sony Müzik’ten çıkardıkları ”Kimse Karışmasın” isimli tekli çalışmaları ile çıtayı iyice yukarı çekti. Lirik olarak üst seviyede olan parçanın altyapısı ve klibi ile birlikte Mode XL yaptıkları en iyi işlerden birine imza atmıştı.

İyice derinleşen kendilerine haz tarzları ile son olarak 2015 yılında çıkardıkları Mevzu Makamı adlı albümü ile karşımıza çıkan grup, albümde bulunan ”Pusula” isimli şarkı ile kült şarkıları arasına yeni bir tane eklemeyi başarmıştı. Bu albüm dışında 2015’te Sansar Salvo, Da Poet ve Kamufle ile birlikte Soulkast’ın ”Turkish Touch” isimli parçasına konuk olan grup, o zamandan beri tekil olarak çalışmalarını sürdürmekte. Hey Douglas projesi ile insanlara müzik ziyafeti veren Veyasin aynı zamanda Sony Müzik’e bağlı Basemode Records’un başında. Evren Besta ise Veyasin’in başında olduğu Basemode Records’tan Babafingo isimli solo albümünü yayınladı. Hiphop Jam 2017’de yeni albüm çıkaracaklarının haberini verseler de ince eleyip sıkı dokuyacaklarını düşünürsek yeni albüm için biraz daha beklememiz gerekecek.

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here