Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen eskimeyen, bize hala ilk dinlediğimiz günkü duyguları yaşatan, doksanlı yıllara ait 10 şarkıyı sizler için derlediğimiz yazımızın ikinci bölümüyle karşınızdayız. Keyifli okumalar!

Yazımızın birinci bölümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

10) Gülşen – Be Adam

Kaçırma gözlerini
Dinle kalp sesini
Söyle, seviyorsan yürekli ol.

2010’ların sonuna yaklaşırken, Gülşen “Türkçe Pop” tarihine adını altın harflerle yazdırmış durumda. Fakat 90’lı yıllarda durum elbette böyle değildi. Gülşen yine de o dönem müzik piyasasında “aykırı” sayılabilecek işler yapıyordu. Öyle ki Be Adam şarkısının klibinde baştan sona üzerinde bir pijama var! Üstelik bu bir erkek pijaması. Klibin 1996 yılına ait olduğu düşünülürse, Gülşen bu şarkıya çektiği kliple daha o zamanlardan müzik piyasasında iddialı olduğunu kanıtlamış.

Gülşen’in aynı isimli albümünden bir parça olan Be Adam’ın söz ve müziği Özkan Turgay’a ait. Aynı zamanda 1 Temmuz 1996 yılında yayımlanan Be Adam, Gülşen’in ilk stüdyo albümü.

9) Burak Kut – Benimle Oynama

Tutuşur anılar uykusuzluğumda
Yetişir sevdalar umutsuzluğumda
Bin korku sarar senin yokluğunda
Yangınlar çıkar susuzluğumda.

Burak Kut için 90’lı yılların “altın çocuğu” desek yalan olmaz. O dönem genç kızların sevgilisi olarak gösterilen Burak Kut, inanamayacaksınız fakat 44 yaşında! Hala 20’li yaşlarındaki enerjiye sahip olsa da artık genç kızların sevgilisi değil. Yıllar içinde birçok erkek pop müzik sanatçısı “genç kızların sevgilisi” konumuna yükseldi. Örneğin birkaç yıl önce Keremcem vardı, şu an ise Edis var. Fakat Burak Kut bambaşkaydı.

Burak Kut, ilk albümü olan Benimle Oynama-Çılgınım’ı 1994 yılında yayınladı. İsim konusunda kararsız kalmış olacak ki albümün en dikkat çeken iki parçasının ismini de albümüne vermeyi tercih etmiş.

Tıpkı Gülşen gibi oldukça iddialı bir çıkış yapan Burak Kut’un albümünün yapımcılığını ise yıllar boyu “Hakan Peker, tahin pekmez” şakasıyla ismi hafızalarımıza kazınan, Hakan Peker üstlenmiş.

8) Levent Yüksel – Med Cezir

Dökülür yedi verenler
Teninden Rengarenk
Açarsın mevsimli mevsimsiz birtanem
Değişir kokun, ısınır kanın beni yakarsın,
Vazgeçilir gibi değil bu med cezirler…

Sezen Aksu’nun keşfettiği ve iyi ki keşfettiği isimlerden yalnızca bir tanesi Levent Yüksel. Sesiyle, şarkılarıyla yıllar boyunca yüreğimize dokunmayı başardı.

Med Cezir şarkısının sözleri Sezen Aksu‘ya ait. Şarkının düzenlemesini ise Levent Yüksel ve Sezen Aksu’nun biricik aşkı, talihsiz bir kazada hayata gözlerini yuman Uzay Heparı üstlenmiş. Hatta Med Cezir albümünde bulunan şarkıların -Tuana şarkısı hariç- tamamının düzenlemesi Uzay Heparı’ya ait. Bu albümün Türkçe pop için önemi oldukça fazla.

7) Mustafa Sandal – Araba

Onun arabası var güzelmi güzel
Şöförü de var özel mi özel
Bastı mı gaza gidermi gider
Maalesef ruhu yok
Onun için hiç mi hiç şansı yok

Araba şarkısının sözlerini ezbere bilmeyen pek kimse yoktur diye tahmin ediyoruz. Mustafa Sandal ya da kısaca “Musti”nin en bilinen şarkısı hiç şüphesiz Araba’dır.

Mustafa Sandal, 1996 yılında çıkardığı Gölgede Aynı isimli albümüyle oldukça büyük bir ticari başarı elde etti. Musti’nin, bu albümünün en başarılı parçalarından biri olan “Araba”nın hem sözü hem de müziği Mustafa Sandal’a ait.

6) Kenan Doğulu – Yaparım Bilirsin

Engel mi mesafeler aşk yoluna meşk yoluna
Değer mi sebepsizken ayrılığa
Baş koydum ben seninle mutlu aşk yoluna meşk yoluna
Bulurum kaf dağına kaçsanda

90’lı yılların bitimiyle hiç şüphesiz Kenan Doğulu bambaşka bir insan oldu. Elbette karakterinden değil, imajından bahsediyoruz. Upuzun saçlarıyla adeta Michael Jackson‘ı andıran Kenan Doğulu’nun “Kenan Jackson” imajını terk etmesi kesinlikle çok doğru bir karar olmuş!

Yaparım Bilirsin şarkısıyla bir dönemi kasıp kavuran Doğulu, daha ilk albümüyle büyük bir başarı elde etti. 1993 yılının eylül ayında müzikseverlerle buluşan albüm, Kenan Doğulu’nun ilk albümü. Yaparım Bilirsin şarkısını daha sonra “Ebru Gündeş”in yorumuyla yeniden hatırlamıştık. Fakat Kenan Doğulu’nun yorumunun üzerine çıkabilecek bir yorum olduğunu düşünmüyoruz.

5) Yaşar – Sebepsiz Fırtına

Fırtınalardan kurtar beni ya
Batırma gemilerimi
Umutlar aşkın teknesi ya
Umutlarım tükendi 

Aradan neredeyse 30 yıl geçmesine rağmen Yaşar’ın şarkıları, dinledikçe eskimek yerine daha da güzelleşiyor, daha da derin anlamlar kazanıyor adeta.

Yaşar’ın 1998 yılında çıkardığı Esirinim albümünün en sevilen parçalarından biri olan “Sebepsiz Fırtına”nın klibi 19 Nisan 1999 tarihinde yayınlandı.

4) Sertab Erener – Yanarım

Gecelere sor beni
Gün dediğin nerden bilir ki halimi?
Yalnızlığa sor beni
Yalan aşklar anlatamaz ki halimi

Sertab Erener, erişebildiği tiz notalarla ve yumuşacık sesiyle kısa sürede başta Sezen Aksu olmak üzere herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Sertab Erener de 90’lı yılların bize kattığı başarılı sanatçılardan biri. Sakin Ol! albümü ile çıkış yapan sanatçı, 90’lı yıllarda tam 4 farklı stüdyo albümünü müzik severlerle buluşturdu. 90’lı yılların kapanışını ise kendi adını taşıyan ve 1999 yılında piyasaya sürülen “Sertab Erener” albümüyle yaptı.

Bu albümün en güzel şarkılarından biri ise hiç şüphesiz sözleri Aysel Gürel ve Murat Hasarı‘ya ait olan Yanarım şarkısı.

3) Sezen Aksu – Seni Kimler Aldı?

Yürüyorum hasretin, acının üstüne
Sığmıyorum dünyaya, dar geliyor
Geceler mi uzadı, bu karanlık ne
Gönlümün bayramları, şenliği söndü

70’ler, 80’ler, 90’lar, 2000’ler, 2010’lar… Her dönem onun için ayrı ayrı başarılarla dolu. Fakat Sezen’in bize göre en başarılı şarkıları 90’lı yıllarda çıkardığı şarkıları.

Minik Serçe’nin 1991 yılında çıkardığı “Gülümse” albümünün en özel parçalarından biri olan “Seni Kimler Aldı” her dinlediğimizde yüreğimize dokunan parçalardan. Sözü ve müziği Sezen’e ait olan şarkıya aynı zamanda MFÖ grubundan Özkan Uğur ve Fuat Güner katkıda bulunmuş.

2) Fatih Erkoç – Ellerim Bomboş

Ellerim bomboş yüreğimde bir sızı
Ateşe atılmış bir demir gibi kor hala
Ellerim bomboş gözümde yaşlarla
Güneşin kavurduğu bir çöldeyim

Fatih Erkoç ismi size pek tanıdık gelmiyor olabilir. Ancak “ellerim bomboş, yüreğimde bir sızı” cümlesini duyar duymaz şarkının melodisi kulaklarınızda çınlamaya başlıyordur.

Başarılı bir müzik kariyeri olan Fatih Erkoç, ikinci stüdyo albümü olan “Ellerim Bomboş”u 1992 yılında piyasaya sundu.

1) Mirkelam – Tavla

Şeytanın ahı tutmuş
Şarkılar aşka gelmiş
Durumum el yaman

Mirkelam deyince hepimizin gözünün önünde hiç şüphesiz aynı görsel canlanıyordur: Koşan adam!

“Mirkelam” isimli albümüyle 1995 yılında büyük bir başarı elde eden Mirkelam, günümüzün çok konuşulan isimlerinden sayılmaz. Sanatçı yıllardır yeni bir albüm çalışması yapmıyor. Fakat bugüne kadar yaptığı işlerin neredeyse tamamı o kadar başarılı ki, sanatçının şarkıları, yıllardır dinliyor olmamıza rağmen, hala eskimeyen şarkılar arasında yer alıyor.

Tavla şarkısı da hiç şüphesiz Mirkelam’ın en efsanevi şarkılarından bir tanesi!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here