Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
253

“Türkçe Pop” deyince günümüzde; yalnızca elektronik bir altyapının üzerine yapılmış ve sözleri yüreğimize dokunmayan, akılda kalsın diye anlamsız kelimelerin sıralanması aklımıza geliyor olsa da 90’lı yıllarda durum bundan oldukça farklıydı. Elbette günümüzde de oldukça başarılı ve yetenekli sanatçılar var fakat, 90’lı yıllara ait parçalar ile günümüzdeki parçalar kıyaslanınca aradaki fark net bir şekilde anlaşılıyor. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen eskimeyen, bize hala ilk dinlediğimiz gün ki duyguları yaşatan, doksanlı yıllara ait 10 şarkıyı sizler için derledik. Keyifli okumalar!

10) Nazan Öncel – Gitme Kal Bu Şehirde

Bir ihtimal daha vardı,
Felaket oldu.

Nazan Öncel’in 11 Ekim 1991 tarihinde çıkardığı ikinci stüdyo albümü olan Bir Hadise Var albümüne ait olan “Gitme Kal Bu Şehirde” parçası 90’lı yılların en bilinen hitlerinden bir tanesi haline gelmiştir. “Sokak Kızı” lakabıyla anılan sanatçının Bir Hadise Var albümü, sanatçının müzik piyasasında kalıcı olmasına büyük katkı sağlamıştır.

 

9) Mustafa Sandal – Aya Benzer

Aya benzer yüreğim,
E doğal olarak takipteyim

Mustafa Sandal’ın dünya çapında adını duyurmasında önemli bir payı olan Aya Benzer isimli parça 1999 yılında 4 farklı versiyonunu içeren bir çalışma olarak yayınlanmıştır.

 

8) Sezen Aksu – Onu Alma Beni Al

Böyle de nispet olmaz ki seni gidi zalim yar,
Zorla da kısmet olmaz ki seni gidi hain yar!

“Onu Alma Beni Al” Sezen Aksu’nun 28 Haziran 1995 tarihinde çıkan on ikinci albümü olan Işık Doğudan Yükselir‘de yer alan ve sözü Sezen Aksu’ya, müziği ise Arto Tunçboyacıyan‘a ait olan bir parçadır. Bilindiği üzere; Sezen Aksu, Uzay Heparı ve Yıldız Tilbe‘nin oluşturduğu aşk üçgeninin bir meyvesi olan bu parça Sezen-Yıldız çatışmasının başlangıcı sayılabilir.

 

7) Harun Kolçak – Gir Kanıma

Saçların dağılır aklımın yellerinde,
Hiçbir rüzgar esmese bile.

Harun Kolçak’ın ilk stüdyo albümü olan Beni Affet, 14 Kasım 1991 yılında yayınlanmıştır. Sözü ve müziği Harun Kolçak’a ait olan parça, 2016 yılında yeniden düzenlerek Kolçak’ın İrem Derici ile yaptığı düet versiyonuyla müzik severlerle buluştu.

6) Levent Yüksel – Zalim

Avare oldum serseri oldum terk-i diyarda
Zalim senin Allah’ın yok mu?

Levent Yüksel’in 2. CD’si adıyla 1995 yılında çıkan albümün en beğenilen parçalarından biri hiç şüphesiz; sözleri Sezen Aksu‘ya ait olan Zalim parçası oldu. Aynı zamanda Yüksel’in ikinci albümü olan “Levent Yüksel’in 2. CD’si” albümünde Yüksel’e vokalleriyle: Sezen Aksu, Sertab Erener, Şebnem Ferah ve Özkan Uğur eşlik ediyor.

 

5) Demet Sağıroğlu – Arnavut Kaldırımı

Her sözde her gözde şefkat aramam,
Kırıyor kalbimi sonunda nasıl olsa.

Eylül, 1994’te yayınlanan Demet Sağıroğlu’nun ilk stüdyo albümü Kınalı Bebek‘ten çıkan tekli; Arnavut Kaldırımı aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala dillerden düşmeyen parçalardan bir tanesidir. Şarkının sözleri Demet Sağıroğlu’na müziği ise Gürol Ağırbaş‘a aittir. Şarkının vokallerinde ise Kenan Doğulu ve Özkan Uğur da yer alıyor.

4) Yıldız Tilbe – El Adamı

Saçlarımın boynuna geçti ipek sicim,
Gömleğinin bir kolunu dar ağacı belledim.

Yıldız Tilbe’nin üçüncü albümü olan; Aşkperest, 2 Ağustos 1996 tarihinde piyasaya sürüldü. Albümün en beğenilen parçalarından biri olan “El Adamı” şarkısının sözleri Tilbe’ye aittir. Yayınlandığı yıl oldukça beğeni toplayan parça aynı zamanda 2014 yılında Ceylan Ertem‘in “Amansız Gücenik” albümünde yer aldı.

 

3) Sezen Aksu – Seni Yerler

Hey seni yerler yerler,
Seni ham yapar bu zilliler…

Düş Bahçeleri, Sezen’in 1996 yılında çıkan on üçüncü stüdyo albümüdür. Bu albümde yer alan “Seni Yerler” parçası yayınlandığı ilk günden günümüze hala çokça dinlenen parçalardandır. Şarkının sözü ve müziği Aksu’nun birçok eserinde olduğu gibi yine Aksu’ya aittir.

 

2) Tarkan – Şımarık

Yeni adet gelmiş eski köye vah
Dostlar mahvolduk!

“Şımarık” Tarkan’ın Ölürüm Sana albümünün sevilen şarkılarından biridir; müziği Sezen Aksu ve Tarkan’a, sözü ise Sezen Aksu’ya aittir. 1998 yılında Laurent Marimbert‘in desteğiyle single olarak Avrupa’da, uluslararası müzik piyasalarına başarılı bir giriş yaptı ve kısa sürede dünya listelerinde ilk sıralara çıktı. Aynı zamanda “Şımarık” parçası Ölürüm Sana albümünün dünya çapında satılmasını sağladı ve farklı sanatçılar tarafından birçok dilde yorumlandı.

1) Yaşar – Kumralım

Bilmem hatırlar mısın, gözlerim ne renkti.
Söyle kumralım, benim adım neydi?

Divane, Yaşar’ın 26 Eylül 1996 tarihinde çıkan ilk albümüdür. Yaşar bu albümü üniversitedeyken çok sevdiği arkadaşı olan Didem Uysal’a kendi yazdığı şarkılarını; şiirlerini ve bestelerini armağan etmek amacıyla yapmıştır. Albümün ikinci sırasında yer alan “Kumralım” parçası ise hiç şüphesiz albümün en güzel parçalarından bir tanesi.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
253

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here