Hepimizin tanıdığı, birçoğumuzun çocukluğuna ve ilk gençlik yıllarına şarkılarıyla eşlik etmiş, dünya çapında ün kazanmış başarılı bir isim o… Megastar Tarkan!

1992 yılında “İstanbul Plak” etiketiyle yayınlanan ilk albümü “Yine Sensiz” ile başlayan müzik yolculuğunda ilk çıkışını “Kıl Oldum Abi” ile yaşayan “Tarkan Tevetoğlu”; ardından sırası ile çıkardığı “Aacayipsin“, “Ölürüm Sana” ve “Karma” albümleri ile Türkçe pop tarihinde kendine sarsılmaz bir yer edinmeyi başardı. Bu albümlerde yer alan şarkıların birçoğunun söz ve müziği yine başarılı ismin kendisine ait ve bunun yanı sıra Megastar bu albümlerde ve daha sonra bize armağan ettiği eserlerinde Yıldız Tilbe, Mazhar Alanson, Nazan Öncel, Sezen Aksu, Ümit Sayın gibi isimlerin parçalarına da hayat verdi. Fakat bu kez sizlere bu muhteşem şarkılardan değil, başka sanatçılara ait şarkılardan söz edeceğiz: Tarkan’ın geri vokalinde yer aldığı ve dinlerken kendinizden geçeceğiniz şarkılar.

1. Mirkelam – Her Gece

Tıpkı Tarkan gibi 90’lı yıllarda yükselişe geçen “Fergan Mirkelam“, nam-ı diğer “Koşan Adam“, “İstanbul Plak” etiketi ile 1995 yılında piyasaya sürdü ilk albümü “Her Gece“yi. Albüme ismini veren şarkısı “Her Gece” ile akıllarda yer edinmeyi ve üzerinden geçen yıllara rağmen dillerimize pelesenk olmaya devam etmeyi de başardı. Bu şarkının geri vokalinde ise karşımıza henüz Megastar olmamış “gelecek vaat eden bir popçu” olarak Tarkan çıkıyor.

2. Yıldız Tilbe – Havalım

1994 yılında “Aacayipsin” albümünde yer alan ve duygularımızı esir alan “Kış Güneşi“nin söz yazarı birçoğumuzun bildiği gibi acıların kadını Yıldız Tilbe. Tarkan da Yıldız Tilbe’nin bu inceliğine bir karşılık vermek istemiş olacak ki, ortaya sözü ve müziği Tarkan’a ait olan ve 1995 yılında yayınlanan “Dillere Destan” albümünde yer alan bu oldukça eğlenceli parça çıkmış: “Havalım“. Sanatçı söz ve müzikle yetinmeyip şarkının vokalinde de Tilbe’ye eşlik ediyor.

3. Metin Arolat – Elveda

Yine 90’lı yıllarda ün kazanan ve “İstanbul Plak” sayesinde var olan “yapım şirketi kardeşliği”nde yer alan Metin Arolat’ın ikinci albümü “Yine Bir Başıma“, 1998 yılında piyasaya sürüldü. Albümün ilk parçası “Elveda“nın ve albüme ismini veren parça olan “Yine Bir Başıma“nın geri vokalinde ise karşımıza yine Tarkan çıkıyor.

4. Nazan Öncel – Hay Hay 

Türkçe pop müzik tarihinde söz yazarı ve besteci kimliği ile de kendine sarsılmaz bir yer edinmeyi başaran Nazan Öncel’in Tarkan ile oldukça yakın bir dostluğu bulunuyor. Tarkan’a olan desteğini sıkça ortaya koyan Öncel’in 2005 çıkışlı albümü “Yan Yana Fotoğraf Çektirelim“de de Tarkan bu desteğe olabilecek en güzel şekilde karşılığını veriyor. Albümün en popüler şarkılarından “Hay Hay” ve “Nereye Böyle?“de karşımıza Tarkan’ın mükemmel vokali çıkıyor.

5. Murat Boz – Püf

2007 yılında ilk albümü olan “Maximum“u yayınlamadan önce Emel Müftüoğlu ile başlayan ve Demet Sağıroğlu, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil gibi isimlerle devam eden vokalistlik kariyerinde en uzun soluklu olarak Tarkan’ın yanında yer aldı Murat Boz. Tarkan da bu sürecin sonrasında Murat Boz’un solo kariyerine atılma sürecinde ona oldukça destek oldu. Bu desteğin bir sonucu olarak da dinlerken çok dikkatimizi çekmiyor olsa da “Maximum” albümünün öne çıkan parçalarından “Püf“ün vokalinde karşımıza Tarkan Tevetoğlu çıkıyor. Şarkının sözü ve müziği de yine Tevetoğlu’na ait.

6. Sibel Can – Çakmak Çakmak 

Daha çok arabesk ve fantezi müzik denilince aklımıza gelen ve müziğe gazino kültüründen beslenerek başlayan Sibel Can’ın 2007 yılında piyasaya sürülen “Akşam Sefası” albümünde yer alan “Çakmak Çakmak“, uzunca bir süre radyo ve televizyon kanallarında yer alarak hayatımızın bir parçası haline geldi. Dinlerken insanda yoğun şekilde dans etme isteği uyandıran bu parçanın sözü ve müziği ise Megastar Tarkan’a ait. Tarkan aynı zamanda vokalde de Sibel Can’ı yalnız bırakmıyor.

7. Emir – Ben Sen Olamam

Bir dönem Tarkan’a fiziksel olarak benzerliği ile dikkatleri çeken Emir, 2009 yılında “Ben Sen Olamam” isimli albümü ile müzik piyasasına oldukça şanslı bir giriş yaptı. Ozan Çolakoğlu, Nazan Öncel, Gülşen, Yıldız Tilbe gibi önemli isimlerin destekleri ile hazırlanan bu albümde hiç şüphesiz Emir’e en büyük desteği veren kişi yine Tarkan oldu. Albüme ismini veren parça “Ben Sen Olamam”ın sözleri Tarkan’a ait olmakla birlikte, Megastar bu parçada vokalde de yer alıyor.

8. Nil Özalp – Acıkolik

2010 yılında ilk solo albümü “Acıkolik” ile Türkçe pop piyasasına hızlı bir giriş yapan Nil Özalp’in bu albümünde sözleri Tarkan’a ait olan bir parça ve Serdar Ortaç’a ait olan iki parça bulunuyor. Albüme ismini veren parça “Acıkolik”te ise Tarkan sözleri yazmış olmak ile yetinmiyor ve vokalde Özalp’e eşlik ediyor.

9. Kibariye – Arada Bir

Tarkan’ın 2008 çıkışlı “Metamorfoz” albümünde yer alan “Arada Bir“, hayranları tarafından büyük beğeni toplamayı başarmıştı. 2010 tarihli “4 Mevsim” albümünde ise Kibariye, Tarkan’dan dinlemeye alıştığımız bu parçaya yeniden hayat veriyor. Sözü ve müziği Tarkan’a ait olan bu parçanın geri vokalinde karşımıza yine Tarkan çıkıyor.

10. Ajda Pekkan – Yakar Geçerim

Ajda Pekkan’ın 2011 yılında sevenleri ile buluşan albümü “Farkın Bu“da yer alan “Yakar Geçerim“, “Süperstar” ile “Megastar“ı buluşturarak Türkçe pop severleri adeta baştan çıkartıyor. Aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun üstlendiği parçanın sözleri Tarkan’a ait ve tabii ki Megastar bu kıpır kıpır parçanın vokalinde Süperstar’ı yalnız bırakmıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here