Yeşilçam’dan günümüze Türk sinemasında oldukça farklı ve başarılı yapımlar görmek mümkün olmuştur. Türk sinemasında dram üzerine çokça örnek görürüz ve pek çoğu da klasik haline gelerek sinema izleyicisinin hafızasına kazınmıştır. Bizleri en çok duygulandıran filmleri ise sizin için listeledik, iyi seyirler!

1. Canım Kardeşim (1973)

Murat, babasını evlerinde çıkan bir yangınla kaybeder ve bir anda küçük kardeşi Kahraman ile baş başa kalır. Geçim sıkıntısı ile boğuşan ve sabit bir işte çalışmayan Murat’ın henüz kardeşi ile ne yapacağını bilemez hali sürmekteyken, Kahraman’ın kan kanseri olduğu ortaya çıkar. Bunun ardından Murat ve yakın dostu Halit hayatlarını doktorların 3 aylık ömür biçtiği Kahraman’ı mutlu etmeye adarlar. Ertem Eğilmez‘in yönettiği filmde Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral başrollerdedir. Bu muhteşem isimlerin yanında Metin Akpınar, Kemal Sunal ve Adile Naşit gibi ustaları da görebileceğimiz film, müzikleri, senaryosu ve oyunculukları ile izleyenlerin duygu dünyasını alt üst eden bir başyapıt.

2. Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

Cengiz Aytmatov‘un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film, Türk sinemasının en büyüleyici aşk ve fedakarlık öyküsü olmayı başarıyor. Kamyon şoförü İlyas ve güzeller güzeli Asya birbirlerine büyük bir aşkla bağlanarak kısa sürede evlenirler. Ancak çok farklı dünyalara sahip genç aşıklar, zamanla birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. İlyas’ı başka bir kadınla görmesi ise Asya’nın bu evlilikten vazgeçmesine neden olarak onu oğulları Samet ile farklı bir yola sürükleyecektir. Bu yolda tanıştığı Cemşit ise şefkati ve fedakarlıkları ile Asya ve Samet’e yol arkadaşı olacaktır. Hikâyesi ve replikleri ile akıllara kazınan filmin müzikleri Cahit Berkay‘a aitken, başrollerinde Türkan Şoray,  Kadir İnanır ve Ahmet Mekin yer almış, filmin yönetmenliğini ise Atıf Yılmaz yapmıştır.

3. Eşkıya (1996)

35 yıl önce Cudi Dağı’nda eşkıya olan Baran’ı en yakın arkadaşı Berfo polise ihbar etmiş ve hapis yatmasına sebep olmuştur. Baran, yıllar sonra öğrendiği gerçeklerin peşinden ona ihanet eden dostu ve sevdiği kadın Keje’yi bulmak için Urfa’dan İstanbul’a doğru bir yolculuğa çıkar. Büyük bir dram ve aşk hikâyesini barındıran film, pek çok toplumsal ve psikolojik soruna da dikkat çekmektedir. Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım, Sermin Hürmeriç gibi usta oyuncuları bir araya getiren Eşkıya, adını dünya çapında duyurmayı başarmıştır. Türk sinemasının en başarılı örneklerinden olan bu orijinal filmin senaryosu ve yönetmeliğini ise Yavuz Turgul‘a aittir.

4. Babam ve Oğlum (2005)

Ege’de bir çiftlik sahibi olan Hüseyin, oğlu Sadık’ın ziraat mühendisliği okuyarak kendisine sunulan hayata uyum sağlamasını istemektedir. Fakat birbirinden inatçı bu baba oğlun arasındaki ipler kopmuş ve Sadık gazetecilik okuyarak İstanbul’da bambaşka bir hayat kurmuştur. Ardından Sadık’ın eşini kaybetmesi ve hastalanması, oğlunu tek güvenebileceği yer olan baba evine götürmesini gerektirmiştir. Babam ve Oğlum farklı bir dram yapımı olmasının yanı sıra 12 Eylül olayları sırasındaki toplumsal duruma değinmiş ve 3 kuşağı bir araya getirmiştir. Çetin Tekindor, Hümeyra, Fikret Kuşkan, Yetkin Dikinciler ve daha pek çok başarılı ismi bir arada izleme şansı veren filmin yönetmenliğini ise Çağan Irmak yapmıştır.

5. Gönül Yarası (2005)

Eski bir öğretmen olan Nazım, emekli maaşı bağlanana kadar taksicilik yapmaya başlar. Tesadüf eseri taksisine binen Dünya ile tanıştıktan sonra sıradan hayatı bambaşka bir boyut kazanır. Duygu dünyasında derin boşlukları olan bu iki karakter kaçınılmaz bir baba kız ilişkisinin kahramanları olurken Dünya’nın eski kocası Halil ile problemleri bu bağı her adımda kuvvetlendirmektedir. Yine bir Yavuz Turgul ve Şener Şen ortaklığını gördüğümüz filmin başarısı ise şaşırtmamıştır. Şener Şen’e başrollerde Meltem Cumbul ve Timuçin Esen‘in eşlik etmiş, filmdeki duygu yoğunluğu izleyenleri filmin başından sonuna sarmayı başarmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here