Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13427

Ertem Eğilmez’den Ömer Lütfi Akad’a, Derviş Zaim’den Nuri Bilge Ceylan’a, Zeki Demirkubuz’dan Reha Erdem’e , Yavuz Turgul’dan Memduh Ün’e kadar epeyce uzatabildiğimiz yönetmenlerden oluşan listede, her yeni yapımda kendini geliştirerek ilerleyen Türk sinemasının yükselişiyle birlikte yeni bakış açıları bulduğumuz, bize sanatsal ve sinematografik şölen sunan önemli ve yukarıda saydığımız eşsiz yönetmenlerin adının yanında adına rastlamamız olası yeni isimlerimizden; Onur Saylak Kimdir?

12 Eylül 1977 Ankara doğumlu olan Arif Onur Saylak yüksek eğitim hayatına ODTÜ- Fizik Bölümüyle başlamıştır.  Zaman içerisinde ODTÜ eğitimini bırakacak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne geçiş yapacaktır.  Onur Saylak’ın tiyatro/oyunculuk ile tanışması da bu zamana denk gelir. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenciyken İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğu ile birlikte tiyatro yapmaya başlar ve amatör oyunlarda oynar. Sahne tozunun büyüsüne kapılmış olmalı ki hayatını oyuncu olarak sürdürmeye karar verir ve Ankara Üniversitesi’nden de ayrılarak Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümünü kazanır. Tiyatro eğitimi aldığı zamanlar içerisinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Getto ve Üç Kuruşluk Opera oyunlarında, Bilkent Tiyatrosu’nda Nazım Hikmet’in ”Her Şeye Rağmen” oyunu dahil çeşitli oyunlarda oynar. TED Koleji’nde tiyatro yönetmeni olarak çalışır.

2004 yılında Aşk Buraya Uğramıyor dizisiyle tanınmaya başlayan Onur Saylak sırasıyla Yabancı Damat(2004), Ne Seninle Ne Sensiz (2005), Hisarbuselik (2006), Kod Adı (2006), Asi (2007-2008), Kod Adı Kaos (2007), Nefes (2009), Gönülçelen (2010), Sensiz Olmaz (2011), Hayat Ağacı (2014), Hatırla Gönül (2015) ve son olarak Vatanım Sensin (2016-2017) dizilerinde boy göstererek ününü artırmış ve izleyici kitlesiyle arasında sıkı bir bağ kurmuştur.

2009 yılında rol aldığı Sonbahar Filmi ile zirveye çıkan sanatçı, hayat verdiği Yusuf karakteriyle 2. Yeşilçam Ödülleri’nde ve 41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu seçilmeye layık görülmüştür. Ayrıca Sonbahar filmi çeşitli festivallerden çeşitli dallarda birçok ödülle dönmüştür.

Onur Saylak, kendi deyimiyle;

“Yaştan kaynaklı mı bilmiyorum ama üretme ile ilgili bir dert başladı bende; Bir şeyler yapmak, bir şeyler anlatmak, bir şeyler paylaşmak ile ilgili.”

diyerek yönetmenlik için karar kıldı.

Bunun üzerine ilk yönetmenlik deneyimini Orman kısa filmi ile yaşamış oldu. Yönetmenliğini Onur Saylak ve Doğu Akal’ın paylaştığı, senaryo ekibinde kendisi, Hakan Günday ve Doğu Akal’ın yer aldığı, görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran’ın yaptığı muhteşem bir ekip bir araya gelerek oluşturulan Orman kısa filmi, İnternational Filmmaker Festival of Word Cinema ’16 ‘da En İyi Kurgu Ödülünü kazandı. Orman filmi (The Jungle), Suriyeli bir göçmenin İstanbul’daki bir gününü konu edinmektedir. Bu 15 dakikalık kısa film de 2017 yılında heyecanla izleyeceğimiz DAHA filmine taban oluşturmuştur.

Onur Saylak’ın ilk uzun metraj filmi olan DAHA, dünya prömiyerini Avrupa’nın en köklü festivallerinden olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde yapmış ve Kristal Küre ödülü için yarışmıştır. DAHA’nın Türkiye prömiyeri ise 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleşmiştir. Hakan Günday’ın 17 dile çevrilen kitabı olan DAHA, yazarın sinema perdesine yansıyan ilk kitabıdır.

Başrollerini Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Tuğba Büyüküstün ve Turgut Tunçalp’in üstlendiği film, prömiyerini yaptığı 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nden “Yılmaz Güney Ödülü, Adana İzleyici Ödülü ve SİYAD En İyi Film Ödülü’nü” alarak dönmüştür.

DAHA Filmini izledikten sonra Onur Saylak’ın “artık üretmeliyim, paylaşmalıyım, anlatmalıyım” kararının doğruluğundan sanırım hemfikiriz. Görüntülerin, açıların, müziklerin, dekorların ve hemen hemen her şeyin harikuladeye bir tık yakın olması bu filmi kesinlikle eşsiz kılıyor. Gişe açısından büyük risk alınarak çekildiğini bildiğimiz DAHA, aslında içinde bulunduğumuz hayatın kendisi. Her gün TV’lerde gördüğümüz, duyduğumuz, okuduğumuz olayları Hakan Günday  417 sayfa ile Onur Saylak ise 1 saat 55 dakika ile anlatıyor. Filmin bu denli ses getirmesi bu yüzden. Anlatılanlar, başımızı dışarıya çıkarttığımızda çevremizde gelişen olaylar.

Filmi, “çok sert” diye nitelendirenlere yönetmen Saylak’ın verdiği cevap, tüm bu konuştuğumuz olayların özeti;

“Yaşanılan gerçeklerden daha sert  bir film değildir, DAHA.”

Tabi ki filmi iyi ve izlenilir kılan sebeplerden biri de Hakan Günday ve Onur Saylak’ın hikaye anlatma biçimlerinin benzerlik göstermesi.

Eser sahibi Hakan Günday’ın ve yönetmen Onur Saylak’ın bu uyumunun filme pozitif yansımasını açıkça görmekteyiz. Sinemaseverler bu durumun aksi bir durumla geçmiş zamanda da karşılaşmıştı. Stanley Kubrick, Stephen King’in The Shinnig kitabının filmini çektikten sonra ortaya çıkan şeyin kitaptan tamamen bağımsız bir film olmasına da şahidiz. Stephen King’in sinemaya küsmesine sebep olan olayın bizim sanatçılarımız arasında yaşanmaması oldukça sevindirici. 🙂

Orman/ The Jungle ve DAHA filmiyle yönetmenlik koltuğunda yerini alan Saylak, şu aralar dillerden düşmeyen Puhutv yapımı olan Şahsiyet dizisiyle karşımıza çıkıyor. Haluk Bilginer, Cansu Dere, Müjde Ar ve Şebnem Bozoklu’nun oynadığı mini internet dizisi ilk 3 bölüm itibariyle umut veriyor. Yayınlanan bölümleriyle beğeni toplayan Şahsiyet, yine Hakan Günday’ın kalemiyle yaratılıyor.

Yani; Orman/ The Jungle ve DAHA filmlerinde bir araya gelip bizleri büyüleyen ekip, Şahsiyet ile tekrar karşımızda ve bizler büyülenmek için hazırız. Merakla yeni bölümleri bekliyoruz.

 

Tiyatro kökenli olduğu için dramaturjiye hakim olması, setin işleyişinin oyuncu ritmine göre düzenlenmesi de oyuncu/yönetmen Onur Saylak’ın başarı sebeplerinden biri. Son zamanlarda oyuncu/yönetmenlerin çektikleri filmlerdeki başarının sırrı da bu olabilir. Aynı şekilde Ali Atay’ın yönetmenlik koltuğunda otururken Limonata ve Ölümlü Dünya işlerinin başarılı olması gibi.

Sonuç olarak, her ne kadar “1-2 film ile iyi yönetmen olunmaz” tezini savunanlar olsa da biz, yapılan ve yapılmakta olan işlerden hissettiğimiz kadarıyla, Onur Saylak’ın bu alanda fark yaratıp bizleri mest edeceğine inanıyoruz.

 

kaynak: 1,2,3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13427

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here