Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Türk Sineması İçin Bir İlk: I. Hollywood Film Festivali

Türk sineması bir adım daha öteye gidiyor! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından destek gören I. Hollywood Film Festivali, Los Angeles’taki Paramount Stüdyoları’nda 20-21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Türk sinemasının dünyaya açılması için önemli rol oynayacak festival 3 gün sürecek. Festivalin açılış filmi ise Oscar’da “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Türkiye’yi temsil edecek olan, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği “Ayla” filmi olacak. Oscar’a aday gösterilecek olan filmin dünyaca ünlü Paramount Stüdyoları’nda gösterilecek olması, Türk sinemasının gelişimi için büyük bir fırsat çünkü festivale Türk sinemasının ve Hollywood’un ünlü prodüktörleri, yönetmenleri, senaristleri, oyuncularının yanı sıra Golden Globe ve Oscar ödüllerini dağıtan jüri üyeleri de katılacak.

Festivalde uzun ve kısa metrajlı filmler gösterimde olurken aynı zamanda animasyon ve belgesel türlerine de yer verilecek. Böylelikle Türk sinemasının eskiden olduğu gibi yalnızca melodramdan ibaret olmadığı tüm dünyaya ispat edilmiş olacak. Festivalde gelenekselleşmesi planlanan onur ödülleri de sahiplerini bulacak. Hollywood Film Festivali onur ödülleri, Türk ve Dünya sinemasında yankı bulan isimlere verilecek.

Hollywood Türk Film Festivali’nin web sayfasında festivalin amacının gelenekselleşerek ilerleyen yıllarda da devam etmesi ve Türkiye’yi sinema ile tanıtmak olduğu belirtiliyor. Türk sinemacılarının bu uluslararası platformda eserlerini tanıtmaları, kendilerine destek bulmaları açısından çok önemli bir adım.

Hollywood Türk Film Festivali’ne katılmak isteyen sinemaseverler hollywoodturkishfilmfestival.org ve film@hollywoodturkishfilmfestival.org adreslerinden başvurularını yapabilirler.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here