Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Vega, adını mavi bir ışık yayan ve gökyüzünün en parlak yıldızlarından biri olan Vega’dan alan bir Türk rock müzik grubudur. 1996’da İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu Mert Koral (klavye), Tuğrul Akyüz (gitar) ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Deniz Özbey (vokalist) tarafından kurulan grup, serüvenine Deniz Özbey’in deneme amaçlı kaydedilen “Tamam Sustum” parçasının NR1 kurucusu Murat Akad tarafından ilgi görmesi üzerine başlıyor. Deniz Özbey’in deneme kaydını dinleyip beğenmesi üzerine Murat Akad, ”Tamam Sustum” dahil olmak üzere bir albüm yapılmasını teklif ediyor. Böylece Vega’nın ilk albümü Tamam Sustum, 1999 yılında satışa çıkıyor. Ayrıca 1999 yılında grubun gitaristi Tuğrul Akyüz ve vokalist Deniz Özbey evleniyor.

Vega, 2000’lere geldiğimizde yeni albümü için çalışmalara başlıyor. 2002’de “İz Bırakanlar Unutulmaz”, “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı” ve “Tadın Kaldı” parçalarıyla dinleyici kitlelerinin temelini oluşturan “Tatlı Sert albümlerini piyasaya sürüyorlar. Deniz Özbey, albümde yer alan şarkıların temeli aşk gibi gözükse de, verdiği bir röportajda şarkılarına belki de çoğumuzun fark etmediği anlamlar yüklediğini dile getiriyor. O dönem ülke çapında yaşanan bazı olaylara eleştiride bulunmakla birlikte gitmek ve kalmak arasında ikilem yaşıyor. Ana fikri vermeyi, kendi duygularını satışa çıkarmak ve hislerini kirletmek olarak gördüğünü söylüyor. Bize kalırsa bu kadar fazla anlam yüklü bir albümün Türk müziğinde yer edinmesi çok güzel. Ancak sorun şu ki Universal şirketinin finansal sıkıntıları, albümün yalnızca 5000 adet basılmasına ve tanıtımının yapılamamasına neden oluyor. 2003’te “Tatlı Sert 2” , Vega’nın üçüncü albümü olarak piyasaya çıkıyor fakat yeni şarkılar içermiyor; Tatlı Sert albümünde yer alan şarkıların değişik versiyonlarıyla oluşturuluyor. Mert Koral ise bu sırada gruptan ayrılma kararı alıyor.

2005’te uzun bir aradan önce son albümleri olanHafif Müziki piyasaya sürüyorlar. İlk kliplerini Deniz Özbey’in Tuğrul Akyüz’e yazdığı “Serzenişte” parçasına çekiyorlar. Albümde yer alan “Ankara” şarkısı birçok insana Ankara çıkışlı bir grup olduklarını düşündürse de grubun Ankara ile tek alakası Deniz Özbey’in annesinin Ankaralı olması ve dolayısıyla Ankara’da çok sık vakit geçirmesi. Yine de Deniz Özbey bir röportajında Ankara’nın düzenini romantik bulduğunu dile getiriyor. Bu albümden sonra Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’ün kızı Ceylin doğuyor. Zaman zaman konserler vermeye devam eden Vega, kalabalıktan ve şehir hayatından uzaklaşarak aile hayatlarına odaklandıkları bir döneme giriyor.

Ve aradan koskoca 12 yıl geçiyor. “Zamanın bir şakası” olarak nitelendirdikleri yıllar için Tuğrul Akyüz “En fazla 5 yıl olması gerekiyordu!” diyor ve zamanın ne kadar hızlı aktığını hepimiz için özetliyor aslında. Geride bıraktıkları 20 yıllık bir süre zarfında, 12 yıl bile bekleyebilecek sadık bir dinleyici kitlesi oluşturan Vega, sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıyor ve Vega ile anlamı aslında çok uyumlu olan “Delinin Yıldızı” albümünü 2017 yılında piyasaya sürüyor. Albüm, beklentileri karşılayan, birbirinden güzel parçalara sahip ve çıktığı ilk günden itibaren sevilerek dinlenmeye devam ediyor. Türkiye’nin birçok şehrinde verdikleri konserler de oldukça ilgi görüyor. Bir Vega hayranı olarak söyleyebiliriz ki bu albüm bize “ilk günkü gibi” hissettirdi. Umarız ki bir 12 yıl daha Vega’ya hasret kalmayız!

 1. Elimde Değil
 2. Sevgilim
 3. Tadın Kaldı
 4. Delinin Yıldızı
 5. Ankara
 6. İz Bırakanlar Unutulmaz
 7. İsim – Şehir
 8. Mendil
 9. Uçları Kırık
 10. Yalnızca Ben, Yüzlerce Sen
 11. Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı
 12. K-9
 13. Dünyacım
 14. Isınamazsın Ağlarken
 15. Arzuhal
 16. Alışamadım Yokluğuna
 17. Ve Tekrar
 18. Serzenişte
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here