Dolar ve Euro’nun bazen yükselmesi bazen düşmesiyle tatil düzenimiz bozulabiliyor. Bu nedenle yurtdışı tatillerini ertelemek zorunda kalabiliyoruz ya da çok masrafı göze alarak tatile çıkıyoruz. Ama merak etmeyin, sizler için tekrardan farklı yerler ekleyerek, Türk Lirasının gücüyle gezebileceğimiz paramızın değerli olduğu bazı ülkeleri sıraladık. Gelin hep birlikte bu ülkelere bakıp yeniden rotamızı hazırlayalım.

  • BOSNA HERSEK 

Bosnak ülkenin kuzey bölgesidir. Hersek ise güney bölgesindedir. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Saraybosna dışında gezilebilecek yerler arasında, köprüsüyle ünlü Mostar, Banja Luka, Trebinje, Bihac, Neum, Travnik, Tuzla’dır.

Bosna Hersek’te de fiyatlar Türkiye ortalamasında. Başkent Saraybosna’da üç yıldızlı bir otelde iki kişi konaklamak için gecelik aşağı yukarı 200 TL vermeniz gerekiyor. İki kişi 150 TL vererek de akşam yemeğinizi güzel bir restoranda yiyebilirsiniz.

  • GÜRCİSTAN 

Gürcistan’ın en büyük şehirleri, Tiflis ve Batum. Her iki şehir, tarihi yapıları ile gezginleri kendine çekiyor. Neredeyse her köşede denk gelebileceğin tarihi kiliseler ve bazilikalar, ülkenin zengin kültürünü yansıtan yapılar arasında. MÖ 12. yüzyıla dayanan tarihi ile ülke, eski yerlerde bulunmayı sevenlerin tercih ettiği rotalardan biri konumunda. Ülkenin kıyı şeridi daha çok ılık ve yağışlı bir yapıya sahip. Gürcistan kıyı kesimi, bu özellikleriyle Türkiye’nin Doğu Karedeniz bölgesini andırıyor. Kafkas Dağlarına yakın olan bölgelerdeyse kışlar soğuk, yazlar ise kurak geçiyor.

Üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamayan ülkeler arasında yer alan Gürcistan’a gitmek için yanında kimliğinin bulunması yeterli. Ancak kimliğin veriliş tarihinden itibaren 10 yılı aşmamış olması gerekiyor.

Gürcistan’daki fiyatlar Türkiye’ye yakın. Başkent Tiflis’te üç yıldızlı bir otelde iki kişi konaklamak için ortalama gecelik fiyat 225 TL. İki kişilik güzel bir akşam yemeğinin fiyatıysa yaklaşık 120 TL.

  • UKRAYNA

Ukrayna da tıpkı Gürcistan gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz gidebildiği ülkelerden. Başkent Kiev, Ukrayna’da görülmesi gereken ilk şehir. Çoğu insan tarafından bir eğlence kenti olarak görülen Kiev, eğlence kenti olmanın ötesinde güzelliklere de sahip. Özellikle mimariyle ilgileniyorsanız, Kiev size ilginç bir seyahat deneyimi sunabilir.

Kiev’de üç yıldızlı bir otelde iki kişi için geceliği 175TL civarı bir ücret vererek konaklayabilirsiniz. Yine iki kişi güzel bir akşam yemeğini de 120TL gibi bir fiyata yemeniz mümkün.

  • MAKEDONYA 

Türk Lirası’nın gücüyle rahatlıkla gezebileceğimiz bir yer daha; Makedonya. Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan ve Yunanistan’ın sınırları içinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bu ülke muhteşem bir doğaya sahip. Bosna Hersek’ten sonra Balkanlar’daki ikinci evimiz Makedonya, Osmanlı izlerinin bulunduğu bir ülke. Balkanların bu güzel ülkesi hem kültürü hem de doğasıyla görülmeye değer. Gezilecek yerler arasında Üsküp, Ohrid, Struga, Tetova, Veles, Ştip, Gostıvar, Kumanova şehirleri bulunuyor.

Başkent Üsküp‘ün eski kent bölgesi tipik bir Osmanlı kentini andırıyor. Dar sokaklara sahip çarşısıyla yabancılık çekmeyeceğiniz bu bölge, daha modern olan kent merkezine açılıyor.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here