Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İçinde bulunduğumuz günlerde yerli müzik sektöründe DJ ve prodüktörler, yaptıkları kaliteli işlerle adlarını sık sık duyuruyor. Bu sektördeki müzisyenlere yurtdışı yolunu açan ilk isim ise Orkun Tunç ve Doruk Öztürkcan ikilisinin ortak projesi Armageddon Türk oldu.

Dünyaca ünlü elektronik müzik ikilisi Pet Shop Boys‘un 2013 tarihli “Electric” albümündeki ilk tekli “Vocal” için yaptıkları bir remix sayesinde popülaritesi artan Armageddon Türk’ü yakından tanıyalım.

Bugüne kadar Teoman, Nazan Öncel, Yonca Evcimik ve Gülden Karaböcek gibi ünlü isimlerle çalışan Armageddon Türk, Orkun Tunç ve Doruk Öztürkcan tarafından İstanbul’da kuruldu. 2010 yılında Doruk Öztürkcan’ın kiraladığı apartmanda bir stüdyoda uzun yıllar çalışan ikili 2012’de New Yorklu management firması Youngstar/Pure Creative ile anlaştı. Bu anlaşmadan sonra ise dünya çapında ünlü birçok müzisyenle ortak projeler içinde yer alma fırsatı buldular.

İkilinin Pet Shop Boys ile gerçekleştirdiği işbirliğinin ise şöyle bir hikayesi var: Pet Shop Boys, ertelenen Türkiye konseri öncesinde Armageddon Türk ikilisinden “Vocal” şarkısına remix yapmalarını ister. Bu istek, Gezi Parkı olaylarının yaşandığı günlere denk gelir. Doruk Öztürkcan ve Orkun Tunç, Beşiktaş’taki stüdyolarında çalıştıkları sırada eylemin en şiddetli anları yaşanmaktadır ve stüdyo biber gazıyla dolar. Pes etmeyen ikili, zor şartlara rağmen remix’i bitirir ve bu olay anısına çalışmalarına “Tear Gas Mix” adını verip Pet Shop Boys’a gönderirler. Remix’i çok beğenen PSB üyeleri, ikiliden ikinci bir remix yapmalarını ister. Bu çalışmanın adı ise “Occupy Mix” olur.

Doruk Öztürkcan’ın 2017 yılında diğer projesi She Past Away ile turne programına yoğunlaşması sebebiyle Orkun Tunç, prodüksiyonlarına Rashit grubunun eski üyesi ve müzik kompozitörü Erdem Helvacıoğlu ile devam ediyor.

Yine 2017 yılında Romanyalı şarkıcı Inna’nın şarkılarını remixleyen Armageddon Türk ikilisinin çalışmaları arasında “Tuzak/Bazı Yalanlar” ismiyle Teoman’la yaptığı bir albüm de bulunuyor. 2018 yılında Mu Tunç‘un yazıp yönettiği ve punk tutkusu olan genç bir müzisyenin 90’lar Türkiye’sinde yaşadıklarını anlatan uzun metrajlı “Arada” filminde bir Gülden Karaböcek şarkısı olan “Şaka Yaptım”ı yine Armageddon Türk tarzıyla yeniden dinleme şansı bulduk.

Son olarak Gülden Karaböcek’in eski şarkılarını topladığı ve iki bölümden oluşan 2018 tarihli “Orijinal Kayıtlar ve Remixler 1971/1973” ismini taşıyan albümünde Adaletin Bu Mu Dünya, Derdimi Dökersem, Yaralı Kalp ve daha birçok şarkıyı baştan yaratan Armageddon Türk’ün yine bu albümde yer alan “Kalbim Çarpar” remixi Efes Pilsen markasının 50. yıl reklamında kullanıldı.

Kaynak: 1

Kaynak: 2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here