Çoğunluğun Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarından oluştuğu yaklaşık altmış kişilik “Türk dizisi hayranları” grubu Türkiye’yi ziyaret etti.

Bir sosyal medya mecrasında kurulan “Turkish Dramas Appreciation Group (Türk Dizileri Sevenler)” adındaki grup vasıtasıyla bir araya gelen hayranlar, Türk Hava Yolları’nın desteğiyle Türkiye’ye gelip hayranı oldukları dizilerin çekildiği mekânları görme şansı yakaladı.

Kapadokya, Kaş ve Antalya’nın ardından İstanbul’a gelen grup, ziyaretlerinin son gününde yönetmen Hilal Saral ve oyuncu Erkan Avcı ile Beyoğlu Sheraton’da kısa bir söyleşi yapma imkanı buldu.

Organizasyonun katılımcılarından biri olan ABD’nin Chicago şehrinden gelen 34 yaşındaki Lena Gibson, yaptığı açıklamada etkinliğin bir Facebook grubunda oluşturulduğunu söyleyerek, “Benim de yönetici olduğum bu grup 3 yıl önce kuruldu ve 9 binin üzerinde üyesi bulunuyor. Geçen yıl da Türkiye’ye bir gezi düzenlemiştik. Bu yıl tekrar planladık.” dedi. Ayrıca Gibson, grupta ABD televizyonunu izlemeyi tamamen bırakanların olduğuna da dikkat çekerek, “Sadece Türkçe izliyorlar. Çünkü Türk dizileri daha detaylı, daha zengin bir anlatımı var ve daha aile odaklı.” ifadelerini kullandı.

Dawn Meyer ve Pam Hemphill de artık Amerikan yapımlarını izlemediklerini, Türk dizilerini izledikten sonra ülkenin kültürüne ve insanlarına hayranlık duyduklarını ve favori aktörlerinin Kıvanç Tatlıtuğ ve Çağatay Ulusoy olduğunu belirttiler.

Etkinliğe katılan en genç isim olan 23 yaşındaki Adrienne Luedeking ise Türkçe öğrenmeye başladığını “Türk dizilerini izlerken yanımda bir de sözlük vardı. Bilmediğim kelimeleri duyduğum zaman durdurup sözlükten anlamına bakıyordum. Daha sonra internetten bir öğretmen buldum ve onunla haftada bir ya da iki kez Skype’tan konuşmaya başladık. Dili öğrenmek için bir yıllığına Türkiye’de yaşamak istiyorum.” sözleri ile ifade etti.

Yönetmen Hilal Saral da Türkiye’nin tanıtımı açısından dizilerin rolünün büyük olduğunu ve Türk dizilerinin ihracatta Amerika’nın ardından ikinci sırada olduğunu belirterek, “Bugün burada çok samimi bir durum var, her yaştan genelde kadınlardan oluşan bir grupla birlikteyiz. Hanımlar bizi merak ediyorlar, çektiğimiz dizilerin nerelerde çekildiğini, mekanları, oyuncuları, yönetmenleri, yazarları merak ediyorlar ve bu sıcaklıkla geliyorlar.” dedi.

Organizasyon, katılımcıların ve ünlü isimlerin sohbetleri ve fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here