Bu haftanın tüm zamanların en sevilenleri listesinde sizin için RPG türündeki, yani rol yapma oyunu türündeki oyunları listeleyeceğiz. Ülkemizde çok sevilen bu tür gerek çoklu oyunculu sahada gerekse tekli oyunculu olarak bolca oynanıyor. Bakalım, bu türün en sevilenleri hangi oyunlar?

Diablo Serisi

RPG türünün belki de en ikonik serisi olan Diablo serisini, listemizin ilk üyesi olarak belirledik. Karanlık dünyası, eşya çeşitliliği, keyifli ve derin senaryosu ve büyüleyici müzikleriyle Diablo serisi bir RPG oyuncusuna istediği her şeyi vadeden bir yapım. RPG türüne yeni yeni ilgi duyuyorsunuz ve kusursuz bir RPG deneyimi mi istiyorsunuz? O halde Diablo serisinin ilk iki oyunu sizin için ilaç olacak.

The Elder Scrolls Serisi

Elder Scrolls serisi şüphesiz RPG türünün bayrağını bu yıllara taşımayı başarabilen yegane seridir. İzometrik RPG oyunlarının aksine birinci kişi ya da üçüncü kişi bakış açılarını kullanmayı tercih eden bu seri, ilk oyunu Elder Scrolls Arena ile başlayan serüvenini son oyunu olan Skyrim ile devam ettiriyor. Skyrim’den önce yayınlanan Morrowind ve Oblivion gibi oyunlarıyla da oldukça kaliteli bir görüntü çizen seri, görünen o ki yakın dönem oyuncularını da Skyrim ile yakalamayı başardı. Artık serinin yeni üyesini görmeyi umut ederek, bu seriye hayranlığımızı belirtmekten hiç ama hiç çekinmiyoruz.

Witcher Serisi

Anlatmaya gerek var mı? Hiç sanmıyoruz. Witcher serisi Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından yazılan Geralt of Rivia adlı romandan uyarlanan bir seri olmakla birlikte asıl ününü romanıyla değil oyunuyla yakaladı. Keyifli açık dünyası, özgürlük hissiyatı, kusursuz atmosferiyle Witcher serisi RPG dünyasının demirbaşlarından birisi. Fazla anlatmaya gerek duymadığımızı belirterek, seni seviyoruz Witcher!

Mount and Blade: Warband

Listemize aslında anlatmaya hiç ama hiç gerek duymadığımız bir oyunla daha devam edeceğiz. Mount and Blade serisi Taleworlds tarafından yaratılan orta çağ temalı bir RPG serisi. Biz bu listeye serinin tamamını almak yerine ilk oyuna gelen Warband adlı eklenti paketini almayı tercih ediyoruz. Aslına bakılırsa oldukça basit bir yapıya sahip olan Mount and Blade, bağımlılık yapan yapısıyla oyuncuların gönlünü kazanmayı başardı. Hem tekli hem de çoklu olarak oynayabildiğiniz Mount and Blade, her iki şekilde de sizi çok eğlendirecek.

Fallout Serisi

Post-apokaliptik atmosfer, darmadağın olmuş bir dünya. Kulağa huzurlu geliyor değil mi? Hiç sanmıyoruz. Fallout serisi özgün yapısıyla kendi hayran kitlesini çıkış tarihinden beri korumayı başaran bir seri. Eğer orta çağ temalı RPG oyunlarına pek ilgi duymuyorsanız size önerimiz kesinlikle Fallout serisi olacak. Seriyi baştan yakalayamamış olsanız da üzülmeyin, en kısa zamanda başlamayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Pişman olmayacaksınız!

Baldur’s Gate 2

Baldur’s Gate 2, listede sıraladığımız RPG oyunlarının arasında belki de en kendine has oyuncu kitlesine sahip olan oyun olacaktır. Diablo’ya ısınan oyuncuların yine seveceğini tahmin ettiğimiz bir oyun olan Baldur’s Gate 2, ilk oyunda eksik görülen birçok noktayı doldurarak oldukça kusursuz bir devam oyunu oldu. Denemek isteyen oyuncular için özellikle Extended Edition’ı tavsiye ettiğimiz bu oyun oldukça geniş bir evrene sahip ve size temin ederiz ki RPG seven bir oyuncuysanız, Baldur’s Gate 2’ye bayılacaksınız.

Dark Souls 3

Çok zor, aşırı zor, acayip zor, inanılmaz zor. O kadar zor ki, öldürdüğünüz her bosstan sonra şöyle bir arkanıza yaslanmak isteyeceksiniz. Size Dark Souls 3’ü başka nasıl anlatabiliriz bilemiyorum. Boss savaşlarına ağırlık verilen bir oyun yapısına sahip olan Souls serisi, kendine has bir tür yaratmış gibi görünüyor. Bu tür yakın zamanda ‘Souls-like’ şeklinde tanımlandı ve oldukça fazla üyesi var gibi görünüyor. Anlatılmaz, oynanır.

Deus Ex Serisi

Biraz ateş edelim, biraz hack yapalım, biraz droidlerle uğraşalım, biraz da craft yapalım. Deus Ex serisi oyun dünyasının en özgün yapımlarından birisi. First Person Shooter öğeleriyle RPG türünün harmanlandığı bu keyifli seriyi baştan sona oynamalısınız diyemiyoruz, zira ilk oyununu günümüzde oynamak sizin için epey zorlayıcı olacak. Fakat deneme yanılma yöntemiyle oynanabilir bulduğunuz en eski oyundan başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Deus Ex serisi için yalnızca RPG türünün tutkunlarına değil, tüm oyunculara “kesinlikle oynamalısın!” diyoruz.

World of Warcraft

Elini veren kolunu kaptırır. Evet, World of Warcraft’tan bahsediyoruz. Aslında MMORPG türünün oyunları listemizin dışında kalıyor olsa da World of Warcraft’a hakkını teslim etmek isteriz. Zira çıktığı yıl olan 2004’ten bu yana hala MMORPG piyasasının en büyük pazar payına sahip olan oyunu olma başarısını elinde tutuyor ve oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip. Hala yeni eklenti paketlerinin eklendiği World of Warcraft’ın senaryosu bitmiş değil.

Final Fantasy Serisi

Bir Japon harikası. Bambaşka. Şahane! 1987 yılında yaratılan bu seri öylesine başarılı oldu ki neredeyse her yapımı türün en çok satanları listesine girdi. Fiyakalı karakterleri, hoş müzikleri, kendine has atmosferi ile gerçek bir J-RPG deneyimini size sunan bu seriye başlamak istiyorsanız size tavsiyemiz görece yakın zamanda çıkan Final Fantasy XV olacaktır. Başlarda biraz zorlanacaksınız fakat zamanla seriye ısınacağınızı size garanti edebiliriz.

BONUS: Knight Online!

Duman altı internet kafeler, okulu asan liseliler, heba olan eğitim hayatları… Ülkemizde belki de en çok oynanmış oyunların arasına giren Knight Online, çok insanı ağına düşürmüş, çok canlar yakmıştır. Bu nedenle listemizin konseptine uymasa da bonus bölümümüze Knight Online’ı alarak biraz olsun onurlandırmak istedik.

Bu haftanın en sevilenler listesinin sonuna geldik. Gözden kaçırdığımızı düşündüğünüz bir yapım olursa lütfen söylemekten çekinmeyin. Sizi seviyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here