Oyun dünyasının en çok beğenilen ve en büyük pazar payına sahip serileri genellikle FPS serileridir. Bu listemizde sizin için oyun dünyasının en sevilen FPS serilerini listeledik, umuyoruz ki beğenirsiniz.

Deus Ex Serisi

Kendine has oyuncu kitlesi, atmosferi ve oyun yapısıyla Deus Ex Serisi FPS dünyasının en ilgi çekici eserlerinin arasına adını birkaç kez yazdırdı. 2000 yılından 2016 yılına uzanan Deus Ex serisi toplam altı oyundan oluşuyor ve bunların çoğunluğu hem otoriteler tarafından, hem oyuncular tarafından oldukça beğenilen yapımlar oldu. Fütüristik atmosferi ve diğer FPS’lerden farklı yapısıyla Deus Ex serisi kesinlikle oynanmaya değer.

Half-Life Serisi

Oyunlarla ilgili olan ya da olmayan birçok kişinin aşina olduğu Half-Life serisi bildiğiniz üzere iki oyundan oluşuyor. Çoklu oyuncu modunda hala birçok oyuncuyu konuk eden Half-Life serisi Valve Corporations’ın başyapıtı diyebiliriz. Bünyesinden Counter-Strike gibi bir devi çıkaran Half-Life serisi, umuyoruz uzak bir zamanda üçüncü oyunuyla oyuncuların kalbini çalmaya devam edecek.

Counter Strike Serisi

Çoklu oyuncu denildiği zaman ilk akla gelen yapımlardan biri, Counter-Strike. Gerek milenyumun başlarında yakaladığı başarı, gerekse Global Offensive ile bu başarıyı sürdürüyor olması Counter-Strike’ı FPS dünyasının en takdire şayan üyelerinden birisi yapıyor. Sağlam ve hızlı oyun yapısı, geniş bir kitleye hitap etmesi seriyi ölümsüz serilerden biri yaparken, PUBG ve Fortnite gibi yeni nesil battle royale oyunlarıyla tahtı biraz olsun sallanmış gibi görünüyor.

Call of Duty Serisi

Medal of Honor’un öncülük ettiği İkinci Dünya Savaşı oyunlarını, Medal of Honor ekibinden ayrılan bir grup oyun geliştiricisi göğüsledi. İşte bu ekip, Call of Duty serisinin ilk geliştirici ekibi oluyor. Medal of Honor’ın açtığı bu yolu tek başına yürüyen Call of Duty serisi, alanında gerçek bir deve dönüştü. Modern Warfare isimli oyunuyla seriyi bambaşka bir noktaya taşıyan geliştiriciler FPS dünyasını en çok etkileyen serilerden birine imza attılar.

Bioshock Serisi

Su altında geçen bambaşka temasıyla Bioshock FPS dünyasında adeta çığır açtı. Özellikle serinin ikinci oyunu FPS severler tarafından oldukça beğenilirken aynı zamanda otoritelerden de tam not almayı başardı. Farklı bir FPS deneyimi isteyen oyuncular için kesinlikle tavsiye edeceğimiz bu seri, FPS dünyasının başyapıtlarından sayılabilir.

Quake Serisi

Quake serisi, FPS dünyasının en özgün serilerinden birisi. Arena mantığına sahip oyun özellikle inanılmaz hızlı ve keyifli çoklu oyuncu moduyla oyuncuların gönlünü çaldı. Serinin üçüncü oyununda yapay zeka o kadar gelişmişti ki, oyundaki botlar sizin hareketlerinizi zaman içerisinde öğrenip ona göre strateji belirliyordu. Bu durum birçok şehir efsanesini doğurdu. Söylentiye göre bir Quake oyuncusu açtığı serverı yaklaşık beş yıl kadar açık unuttu ve beş yıl boyunca botlar durmadan birbiriyle savaştı. Beş yıl sonra bu oyuncu oyuna girdiğinde şunu farketti, botlar artık savaşmayı bırakmıştı ve doğdukları yerde silahsız şekilde bekliyorlardı. Kısacası botlar, savaşı kazanmanın tek yolunun savaşmamak olduğunu farketmişti. Bu ibretlik anıyı bir yana bırakıp listemize devam edelim.

Battlefield Serisi

Call of Duty serisinin ebedi dostu ve ezeli düşmanı, Battlefield serisi. Call of Duty’ye oranla biraz daha taktiksel bir yapıya sahip olan Battlefield, oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip. Gerek görsel kalitesi gerekse oynanışıyla birçok oyuncuyu kendine adeta bağlayan Battlefield serisi, özellikle çoklu oyuncu modları ile piyasada önemli bir yer tutuyor.

DOOM Serisi

Karanlık bir post-apokaliptik atmosfer, cehennemden çıkan yaratıklar ve hızlı oyun yapısı. Doom serisi öylesine özgün bir seri ki oynamadığınız sürece hiçbir tanım sizi tatmin etmeyecektir. Anlatılmaz, oynanır dediğimiz bu seri belk diğer FPS oyunları kadar hayrana sahip değil fakat FPS dünyasının çizgisini bozmayan yapımlarından bir tanesi. Serinin son yayınlanan üyesi DOOM (2016) ile seriye geç de olsa bir giriş yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer FPS oyunlarını seven bir oyuncuysanız şunu temin ederiz ki, büyüleneceksiniz.

Fallout Serisi

Biraz RPG, biraz FPS, biraz kıyamet. Fallout serisi yalnızca FPS oyuncuları tarafından değil, RPG oyuncuları tarafından da oldukça beğenilen bir seri. 1997 yılından 2015 yılına uzanan bu serinin beş oyunu da hem oyuncular hem otoriteler tarafından oldukça beğenilirken, fanatiklik düzeyinde bir hayran kitlesine sahip oldu. Listede kesinlikle oynanmalı dediğimiz serilerden biri de Fallout serisi olacak.

Left 4 Dead Serisi

Left 4 Dead, Valve tarafından geliştirilen başarılı FPS serilerinden bir tanesi. Genellikle co-op modunda oynanan bu oyun, takımınızla birlikte zombilere karşı direndiğiniz oldukça eğlenceli bir yapıya sahip. Oyuncular tarafından üçüncü oyunu hala beklense de, tıpkı Portal ve Half-Life serileri gibi Valve’nin üçüncü oyun çıkarmama alışkanlığının kurbanı olan serilerden birisi oldu. Belki bu üç serinin de üçüncü oyunları aynı yıl içinde yayınlanır ve küçük çaplı bir FPS bayramı yaşarız, kim bilir?

Böylece haftalık en sevilenler listemizin sonuna geldik. Unuttuğumuzu ya da gözden kaçırdığımızı düşündüğünüz bir seri varsa yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Sevgiler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here