Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Netflix’in büyük bir müsrif olduğunu bilmeyen yoktur. Yalnızca 2017 yılında, eğlence şirketi ve isteğe bağlı video hizmeti, spor dışı olan içeriklerden daha çok harcadı. Aslında, çoğu geleneksel televizyon medya şirketlerinden daha fazla harcama yaparak orijinal ve edinilen programlamaya 6,3 milyar masraf etti. Karşılaştırma yapmak gerekirse Time Warner, Fox ve Disney’in hepsi 8 milyar dolar harcadı ki bu rakam 2018 yılında Netflix’in sadece bir diziye harcamayı planladığı bir rakam. Netflix’in harcamaları, Viacom, Amazon, CBS, Apple ve Facebook gibi diğer eğlence devlerinden de daha yüksek. Netflix’in bütçesindeki en büyük pay elbette orijinal programlamaya gidiyor.

Hemlock Grove

Korku üstadı Eli Roth tarafından yaratılan Amerikan yapımı yaratık katili dizi Hemlock Grove, Netflix için kesin bir hit olması gerekiyordu. Ama ne yazık ki maliyeti, pahalılık ortalamasında beklenenden biraz daha fazla oldu. Yapım sırasında, Netlock’un bugüne kadar ki en pahalı şovları arasında yer alan Hemlock Grove, daha sonraki projelerin üretim maliyetlerini gölgede bıraktı. Showun ilk 13 bölümünün süresi boyunca 40 milyon dolara mal olduğu bildirildi. Bu, çoğu büyük televizyon ağının 22 bölümlük sürüyor olduğundan çok daha fazla. Bugünlerde, 3 milyon doları aşan maliyetiyle Hemlock Grove hala Netflix’in en pahalı yapımları arasında yer alıyor.

Orange Is the New Black

Netflix’in en tanınmış ve en çok beğenilen serilerinden biri olarak, Orange Is the New Black yayınının en pahalı showlar arasında yer alması şaşırtıcı değil. Yine de, Jenji Kohan tarafından yaratılan kadın hapishanesindeki hayat düşündüğünüzden daha pahalıya mal oluyor. Peter Micelli’ye göre, Orange Is The New Black bölüm başına 4 milyon doların biraz altında çalışıyor. “Onlar büyük bütçeli şovlar. Çünkü işleri çok iyi bir şekilde yapıyorlar” diyor.

House of Cards

Yapımı aşamasında, Beau Willimon’un başkanlık gerilim filmi House of Cards, Netflix için kalite ve üretim maliyetleri açısından yeni bir standart oluşturdu. Business Insider’ın belirttiği gibi, başrol oyuncusu ve yönetmen yapımcı Kevin Spacey, bir zamanlar Las Vegas’ta düzenlenen IBM’in ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansta, gösterinin üreticilerinin yalnızca ilk sezonda 100 milyon dolar harcadıkları “yaygın olarak rapor edildiğini” belirtti.

Sense8

Bilim kurgu draması dizisi Sense8, Netflix’in umduğu gibi bir sıçrama yapamadı ancak Lana ve Lilly Wachowski’nin prodüksiyonu kesinlikle pahalıya mal oldu. Variety’e göre Sense8, bölüm başına 9 milyon dolara mal oldu ve bu, üretimdeki en pahalı televizyon şovlarından biri olmasına neden oldu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, HBO’nun kültürel fenomeni Game of Thrones, bir bölüm için yaklaşık 6 milyon dolara mal oluyordu.

The Crown

Netflix’in tarihi draması The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in biyografik öyküsünü konu alıyor ve kraliyet ailesinin bile korselerini sıkılaştıracak kadar üretim maliyetlerine sahip. Peter Morgan tarafından yaratılan ve özellikle Netflix için Left Bank Pictures ve Sony Pictures Television tarafından üretilen gösterinin ilk sezonunun tek başına rekor fiyatının 130 milyon dolara mal olduğu bildiriliyor.

Altered Carbon

Distopik dizi Altered Carbon‘un Netflix’in bugüne kadar ki en pahalı şovu olduğuna inanılıyor. Dizinin üretiminin tam maliyeti, her bölüm başına 7 milyon dolar olduğu yönünde bir tahmin var. Ancak, Laeta Kalogridis bu rakamı komik buluyor. “Bu sayı gerçekten çok komik. Bu sayının doğru olmadığını söylerken rahat hissediyorum. Bunun yanlış olduğunu söyleyebilirim.” diyerek bu konuda açıklamada bulunuyor. Dizinin ilk sezonunun 7 milyon dolar fiyat etiketinin ne kadar yanlış olabileceğine bakılmaksızın, Altered Carbon bugüne kadar ki en pahalı olmasa bile Netflix’in bu sektöre ciddi yatırımlar yaptığını gösteren bir seri.

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here