Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
301

Johnny Allen “Jimi” Hendrix, 27 Kasım 1942 doğumlu Amerikalı gitarist, gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı. İlk olarak İngiltere’de ünlenen Hendrix, 1967 yılında yapılan Monterey Pop Festivali’nden sonra tüm dünyada tanınan bir isim oldu. Ayrıca ünlü Woodstock Festivali’nde assolist oldu. Gitar çalmayı kendi başına öğrenenen Jimi, 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.

Yaklaşık 14 yaşındayken sokakta bulduğu, telleri kopuk, eski bir gitar sayesinde bu enstrümanla tanışan Hendrix, gitarın kötü durumuna rağmen bazı şarkıları çalmayı başardı. 15 yaşındayken beş dolara akustik gitar aldı. İlk elektro gitarını babası Al Handrix aldı. Hiçbir gitar dersi almayan Hendrix, gitar çalmayı kendi başına Chuck Berry, Elvis Presley gibi şarkıcıları izleyerek öğrendi.

Orduda görev yaptığı sırada tanıştığı bas gitarist Billy Cox ile beraber Tennessee’de The Casual adlı grubu kurdu. Zaman içinde King Kasuals adını alan grup yerel müzik piyasasında kendine başarılı bir yer edinmeyi başardı.

Hendrix solak bir gitarist olmasına rağmen sağlaklar için yapılmış olan bir gitarı çalması onun insanlar arasındaki popülaritesini arttırmıştı. İlk konserini isimsiz bir grupla bir Sinagog içerisinde verdikten sonra The Velvetones isminde bir bir gruba girdi.  Kasım 1962’de Hendrix ilk stüdyo performansını sergiledi. Nashville’deki ilerleyen zamanlarında Hendrix, birçok farklı grupta ritim, solo gitaristlik ve vokalistlik yaptı. Para kazanamadığı için mutsuz olan Jimi, New York’a gitti. New York’ta bir kulüpte çaldığı sırada dönemin ünlü pop müzik sanatçılarının dikkatini çekti ve bu sayede adını duyurdu. Plak yapımcısı ve menajer Chas Chandler’ın önerisiyle 1966’da İngiltere’ye gitti. Chandler, Jimi Hendrix ile beraber yapacağı albüme The Jimi Hendrix Experience ismini verdi.

18 Eylül 1970’te, Londra’daki bir otelin zemin katında, aldığı yüksek oranda alkolün kullandığı ilaçlarla tepkimeye girmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Greenwood Memorial ParkRentonWashington’a gömülen Hendrix’in anısına menajeri tarafından her 10 yılda bir konserler düzenlenmektedir.

Stüdyo Albümleri

  • Are You Experienced 1967
  • Axis: Bold as Love 1967
  • Electirc Ladyland 1968
  • Band of Gypsys 1970
  • Cry of Love 1971
  • Blues 1994
  • First Rays of the New Rising Suns 1997
  • South Saturn Delta 1997

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
301

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here