Wociety’nin Twitter sayfasında çözmediğim test var mı diye bakınırken karşıma Sevgi Çıracı‘nın hazırlamış olduğu ikonik gelinliklerin tasarımcılarını tanıma testi karşıma çıktı. (Teste gitmek isterseniz, buyurun.) Hem tasarımcı hem gelinlik işte tam bana göre bir test derken sorular bayağı bir kazık çıktı. ☹ 15/10luk bir sonuçla testi bitirebilmeyi başardım. Sonuçtan pek memnun olmadığım için bu durum bana ilham oldu ve hem kendim hem de sizler için bugüne kadar izlediğimiz dizi ve filmlerde yer alan kurgusal karakterlerin taşıdıkları ikonik gelinlikleri derledim. Hazırsanız başlayalım!

Carrie Bradshaw (Sex and The City)

Böyle bir yazı hazırlayacağım ve Carrie Bradshaw’a öncelik vermeden yazıyı yazacağım. Mümkün değil! Önceliği tabii ki sevgili Carrie’mize verdim. Bildiğiniz üzere (bilmiyorsanız da spoiler için özür dilerim) Carrie ile Mr.Big 6 sezonun sonunda yapılan filmde sonunda evlenmeye karar vermişlerdi. Carrie kuşlar gibi uçuşup dururken tasarımcılar da boş durmadı ve birbirinden güzel tasarımları güzel güzel giydirdiler kızımıza.

Vivienne Westwood tarafından ‘cloud dress’ olarak tasarlanan elbise Carrie için yeniden tasarlanmış. Straplez elbise 2 farklı renge sahip, korse üstü altın destekli fildişi bir ipek satenden, etek ise yine fildişi Radzimir bir taftadan tasarlanmış. Saçındaki kuş detayı, kırmızı ruju ile kurgusal karakterler içinde en ikonik ve unutulmayacak gelinliğe sahip olan en güzel gelinlerden biri oldu (benim için) Carrie Bradhaw.

Bella Cullen (Breaking Dawn Part 1)

Edward-Bella aşkını bilmeyenin kalmadığını düşünüyorum artık. Kendileri aşırı tripli ve zorlu bir aşkın sonucunda evlenmeye karar vermişlerdi. Bella evlenmek için can atan bir karakter olsa da modadan bayağı bir uzaktı. Minnoş Alice duruma el atmasaydı kendisini kot ve basic bir tişört ile evlenirken görebilirdik.

Bella’nın tarzından çok uzak bir gelinlik olsa da Carolina Herrera’nın muhteşem tasarımı ve Manolo Blahnik ayakkabıları ile Edward’ına doğru yürüdü. Sürprizi arkasında saklı olan gelinlik transparan derin bir sırt dekoltesi boyunca inen düğmelere sahip. Hem Edward’a hem de böyle bir gelinliğe sahip olduğu için Bella’yı huzurlarınızda bir kez daha kıskanıyorum.

Serena Van Der Woodsen (Gossip Girl)

Başlı başına kendisine ait bir stili olan dizide tabii ki seçilen gelinlikler de çok farklı olacak ve çok konuşulacaktı. Gossip Girl biteli 7 yıl olacak ama dizinin kendisinin izlenmesi bir yana bölümlerde yapılan her styling yine konuşulmaya devam ediyor.

Final bölümünde (yine spoiler oldu özür dilerim) Gossip Girl Dan ve Serena’mız evlendi. İnternette her ne kadar yabancı bloggerlar Serena’dan daha fazlasını beklese de bence kendisine yakışan muhteşem bir gelinlik giymişti. Geogers Chakra tarafından tasarlanmış olan straplez, göğüs kısmı altın tonlarında olan ve kabarık eteğine doğru inen altın detayları olan bu muhteşem elbise aklımızdaki o sıkıcı gelinlik algısını yıkmıştı.

Blair Waldorf (Gossip Girl)

Gossip Girl’den bahsediyoruz ve Queen B.’yi atlıyoruz. Pek de mümkün görünmüyor. Sevgili Blair tüm dizi boyunca her zaman prensesler gibiydi. Stylingi itina ile seçiliyor ve her seferinde karşımızda romantik, minik bir prenses gibi çıkıyordu.

Blair dizide iki tane gelinlik giydi. Biliyorsunuz ki Chuck Bass’tan önce kendisi Monako Prensi Louis ile evlenmiş ve mutluluğu yakalayamamıştı. Son sezonda ise herkesin beklediği o an sonunda geldi, Blair ve Chuck evlendi. Queen B.’nin ilk gelinliğinden sonra Elie Saab imzalı bu elbise biraz sanki ters köşe olmuştu. Ancak saçı, makyajı, elbisenin rengi ile hepsinin bütünlüğünde, kendisinin kuğu kadar güzel olduğunu buradan sizin aracılığınız ile söylemek isterim.

Robin Scherbatsky (How I Met Your Mother)

‘Kanadalı’ Robin’imiz Ted ve Barney arasında epey bir sezon geçirdi. Barney ve Ted ise Robin için kendi aralarında büyük bir savaş verdi.

Ancak mutlu son Barney ve Robin için gerçekleşmiş olsa da bu mutluluk birazcık kısa sürdü. Robin ve Barney şu an hayatlarına arkadaş olarak devam ediyor olsa da bu Robin’imizin gelinliğini konuşmayacağımız anlamına gelmiyor.

Robin, Monique Lhuiller’ın 2011 İlkbahar Gelin Koleksiyonu’ndan sadece balık bir gelinlik seçmişti. Saçlarının düzgün aşağıdan topuzu ile çok elit ve bir o kadar da zarif duruyordu gerçekten. Kendisi gibi zarif ve sakin bir gelin olmak isterseniz modacınıza Robin’i göstermeniz yeterli olacaktır.

Anastasia Steele (Fifty Shades of Freed)

Son zamanların belki de en çok konuşulan isimlerinden biriydi Christian Grey. Kendisini ilk gördüğümüz andan beri Anastasia gibi nefesimiz kesilmişti. Tabii ki bu kadar inişli çıkışlı ilişkinin sonu daha mutlu sonla sona erdi.

Anastasia’nın genel olarak filmlerdeki stilini sevmediğim gibi gelinliğini de bir o kadar sevmemiştim. Yine Monique Lhuiller tasarımı olan gelinlik ne kadar zarif görünse de dantel kumaşının şekli, zarifliğinin önüne geçmişti. Ama Anastasia’nın çok umursadığını düşünmüyorum; o da Bella kızımız gibi güzel adamla evlendiği için aklı bir karış havalardaydı.

       ‘I chose the phoenix because, like love, it is eternal.’

Fleur Delacour (Harry Potter Deathly Hallows Part 1)

Harry Potter evreninde düz beyaz bir gelinlik düşünülemezdi sanırım. Jany Temime imzalı bu ikonik gelinlik benim en sevdiğim gelinliklerden biri. Sanırım tasarımındaki ince düşünceden kaynaklı olarak bu gelinlik gözüme daha anlamlı geliyor. Fransız tasarımcı Tamime’nin tasarladığı bu elbisedeki siyah korseyi andıran organze kumaşlardan yapılan parçada anka kuşları birbirine bakacak şekilde tasarlanmış. Birbirine bakan bu anka kuşları, korse üzerinde bir kalp şeklini oluşturuyor.

Tasarımcının anka kuşunu seçmesi ise seri için manidar bir tercih. Tamime, ankayı seçmesinin sebebinin aşkın da anka kuşu gibi ebedi olmasından kaynaklı olduğunu söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here