“Bölüm 2 mi?” diye bir soru soruyorsanız eğer kendinize yazımın birinci bölümüne sizi almak isterim. Şahsen bu uzuuun hikayenin başı orası. Evet nerede kalmıştık? Tüm zamanların en ikonik 10 parçasından bahsediyorduk hazırsanız eğer kalan diğer ikonik parçalarımızla devam edelim!

Chanel Tuvit Takımlar

Diğer yazıma da saygımdan ve sevgimden Chanel ile başlamıştım, geleneği bozmayarak yine Coco Chanel’in biz fanilere bıraktığı miraslardan biriyle devam etmek istiyorum. Gördüğünüz tüvit takımlar belki de her yerde karşımıza çıkıyor, ceket, bluzu, hatta elbisesinin bile yapıldığı bu kumaşın duayeni Coco Chanel. Dönemin kadınları bildiğiniz ve tahmin edileceğiniz üzere ceket ve etek ikilisini pek bir arada kullanmıyordu. Modanın devrimcisi diyebileceğimiz Coco Chanel onlara bu muhteşem takımı tanıttı. İyi ki tanıtmış.

1920lerde Chanel, tüvit takımları küçük bir şov ile tanıttı, bu takımları oluştururken o zamanki erkek arkadaşı Westminster Dükü’nün giyebileceği spor ve erkek giyimden ilham alarak tasarımlarını oluşturduğu söyleniyor. 1920lerde Coco Chanel tarafından tanıtılan ve 2019’da ölümüne kadar Karl Lagerfeld tarafından hala ikonluğunu koruyan bu takım sadece bu iki isim ile değil döneminde Jackie Kennedy, Prenses Diana, Brigitte Bargot gibi moda için sembol haline gelmiş olan isimlerin bu güzel tüvit takımları taşıması sayesinde de bugün hala modanın demirbaş tasarımlarından biri.

Max Mara Camel Manto

Gözümün en aşina olduğu tasarımlardan biri olabilir. Çoğu marka başka markaların tasarımları üzerinde oynama yaparak tabii ki kendi parçalarını piyasaya sürüyor. Ancak camel rengi ve yerlere kadar uzanan bu asil ve zarif manto son 39 yılda Max Mara ile özdeşir hale geldi.

İlk Max Mara camel mantosu 1981’de tasarlandı. Fransız modacı Anne-Marie Beretta tarafından tasarlanan yün ve kaşmir karışımı mont minimal ama zarif olacak ve zamana dayanacak şekilde tasarlandı. Eril kenarlı ve büyük boy silüeti olan kruvaze stil bu manto bir tasarım klasiği.

Louboutin Ayakkabılar

Ben topuklu ayakkabılarda her ne kadar Manolo Blahnik fanı olsam da, Christian Louboutin’in hakkını yememek gerek (yazar kimse?). Dünyada en çok taklidi yapılan ve satılan tasarımlardan biri Louboutin ayakkabılar. Kırmızı tabanlı tasarım ayakkabıya sahip olmak çok zor değil, yani anlayacağınız elinizi sallasanız kırmızı tabanlı ayakkabı. Fakat gel gelelim Pantone tarafından bile kırmızısı Louboutin Kırmızısı diye tescillenen bu ayakkabının ikonluğuna.

Louboutin, Paris’te bir müzede gezerken, içeride topuklu ayakkabının giyilmesinin yasak olduğuna dair işareti gördükten sonra bu işaretten çok etkilenmiş (topuklu ayakkabıya dair gördüğü ilk şeymiş). Bunun üzerine çeşitli çizimler ve tasarımlar ile topuklu ayakkabıya başka bir boyut katmayı ve adından söz ettirmeyi başarmış. Ancak hikayeye göre Louboutin tasarımlarına hala eksik göz ile bakıyor ve eksikliği bulmaya çalışıyormuş, ne tesadüftür ki (!) yardımcısı o sırada tırnaklara kırmızı oje sürerken kırmızı ojeyi ayakkabının tabanına sürüyor ve işte karşınızda Louboutinin o dünyayı sarsan kırmızı tabanlı yüksek topuklu ayakkabıları! (Hepimiz inanıyormuş gibi yapalım)

Christian Dior Lady Dior

Lady Dior çanta son zamanlarda karşımıza çokça çıkıyor. Pek çok Türk Influencer’ın elinde beyaz, küçük, kare tatlı mı tatlı bir çanta görüyorsanız bilin ki kendisi Lady Dior.

Lady Dior 1995 yılında tasarlandı. Ancak tanınması ise bambaşka bir şekilde oldu. 1995 yılında Dior’un sponsorluğunda gerçekleşen Cezanne Sanat Sergisi’nde kendisini Prenses Diana’nın elinde görmemiz ile çanta tarihe adını altın harfler ile yazdırmaya başlamış. Dünyanın en fazla fotoğraflanan kadınlardan biri olan Prenses Diana’nın elinde görülen bu çanta tabii ki meraklısını ve hayranlarını doğruca çanta almaya sürükledi ve 2 yılda 200.000’in üzerinde bir satış yapılarak moda tarihindeki tasarlanmış en başarılı çantalardan biri kendisi oldu. Tebrik ederiz Lady Dior. (Azıcık da bize gelsen? ☹)

Fendi Baget Çanta

Baget çantalar son zamanlarda oldukça moda. ‘Fast Fashion’ dediğimiz Zara, Mango gibi mağazalarda çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Baget çanta aşığı biri olarak gönül isterdi ki Fendi’nin bu bize kazandırdığı (iyi ki kazandırdığı) zarif çantalardan birini takayım ama muadilleri de oldukça iş görüyor hiç merak etmeyin.

1997’de tasarlanan baget çanta, Fransızların kollarının altında rahatça oturması için tasarlanmış (uzun ince baget ekmeklerinden ilham alındığı söyleniyor). Tasarlandığı ilk yılda 100.000’in üzerinde satış sağlayan çanta aslında yerini çoktan sağlamlaştırmanın yanı sıra zamansız parçalara adını yine altın harflerle yazdıran tasarımlar arasında.

Carrie: “What?”
Mugger: “Gimme your bag.”
Carrie: “uh.. it’s a bag-uette”

Carrie’nin de dediği gibi it’s a bag-utte bebeğim. (bu yazar bir yazısında da Carrie’den bahsetmese olmuyor mu?)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here