Hızlı bir giriş yapmak gerekirse Alien: Isolation ile efsanevi bilim-kurgu ve gerilim filmi olan Alien filminin içine giriyoruz. Alien filminin ikonik kahramanı Ellen Ripley’nin kızı Amanda Ripley’yi yönettiğimiz, ilk filmin 15 yıl sonrasını konu alan yapım Alien: Isolation.

Her Şey Küçük Bir İpucu İle Başlar

Amanda, annesine dair karşısına çıkan ilk ipucunu takip ederek Sevastopol adlı devasa gemiye giriş yapar. Daha ilk dakikadan itibaren her şey mahvolur ve yaşamla gerilim arasındaki korku dolu maceranın içinde buluveririz kendimizi. Heyecan yüklü bir girişin ardından asıl büyük sorunlardan biri de her anlamda dökülen ve paramparça olmuş mürettebatın tüm yabancıları düşman bellemiş olması ve bizi görür görmez silahlarına sarılıyor olmaları. Bizim tabii ki kullanabileceğimiz bir silah olmadığı için tabana kuvvet kaçıyor ve saklanarak onları atlatmaya çalışıyoruz. Oyun ilerledikçe insanlardan ziyade robotlar karşımıza çıkıyor ve robotlar inanılmaz bir zekaya sahipler. Saklandığınız yerde nefes alışverişlerinize kadar en hassas sesleri dahi duyuyor oldukları için hareket etmek de bir o kadar zorlaşıyor. Ama elimize Bolt Gun, Stun Baton, Revolver ve Stun Batonları alıncaya kadar. Güçlendikçe ne insanlar ne robotlar vız gelmeye başlıyor.

Yaratıktan Çok Daha Fazlası Alien

Alien benim son zamanlarda oynadığım hiçbir yaratıkta olmayan öngörülemez bir yapay zekaya sahip. Bu zeka o kadar etkileyici ki işiniz zaten robotlar ve insanlar yüzünden zor iken bir de bunun üzerine Alien’ın çok çevik, güçlü olması, sesleri çok rahat bir şekilde duyması, nefes alışverişlerinizi hissetmesi, tahmin edilemeyen hareketleri ile, tamamen özgür iradesi ile ortalıkta dolaşması ve durup yerimizi öğrenmek için bizi dinlemesi inanılmaz zor bir halin içinde bulunmamıza neden oluyor. Aslında daha geniş anlatacak olursam, farklı bir oyuncu oyunu oynarken Alien odada birkaç saniye dolaşıp çıkabiliyorken, bir diğer farklı oyuncuda odada her yeri dolaşabiliyor veya bir diğer oyuncuda ise odaya hiç uğramayabiliyor. İşte oyunu güzel yapan kısımlardan biri de bu: Alien’ın çok düzensiz ve tahmin edilemez oluşu, çok gerilimli olsa da keyif verici bir hale büründürüyor oyunu. Üstelik stüdyonun geliştirdiği motor sayesinde kompleks algoritmalar ile kullandığınız taktikleri zamanla öğreniyor ve bunlara göre önlemler alıyor. Başta bunları anlamıyorsunuz ama ilerledikçe oyunda nasıl kararlara etki ettiğini görüyorsunuz. Oyunda Alien’ı öldürmenin bir yolu yok. Sadece ateşli silahlar ile bir süre uzaklaştırabiliyorsunuz. Oyunda Alien’dan kaçabiliyorsunuz ama saklanamıyorsunuz. Alien sizi bir şekilde buluyor. Bazen sizi hiç ummadığınız anda bulması ciddi anlamda rahatsız edebiliyor. Oyunda bir de hareket dedektörü bulunmaktadır. Ama sakın unutmayın o da ses çıkarttığından Alien için kolay bir hedef olabilirken çoğunlukla Alien’ın civarlarımızda olup olmadığını anlayabiliyoruz.

Grafikler ve Atmosfer

Grafikleri 2014 yılında çıkan bir oyun için çok tatmin edici. Kan efektleri, uzuvların kopması veya kopmuş olmaları, insan detayları, robotlar aynı dahi olsa yüzlerinin tatmin edici olması güzel bir artı olarak kayda geçiyor. Sesler ve atmosfere girecek olursak tatmin edici ses efektleri sizi her an tetikte tutuyor ve tek dostunuz kendi kulaklarınız oluyor. Atmosfer şapka çıkartılacak cinsten. Tasarımsal ögeler o kadar harika ki sanki filmden çıkmış da karşınıza getirilmiş gibi. Görsel detaylara da bir o kadar özenilmiş, serinin fanatikleri diyeceğimiz kişiler için yeterince mutluluk verici olacaktır.

Eksiler:
Oyunun bir yerden sonra aynı mekanlarda geçmesi ve bunu açıkça fark etmemiz.
İnsan yapay zekalarının tatmin edici olamaması.

Artılar:
Alien’ın harika yapay zekası.
Gerilim atmosferi.
Detaylı hazırlanmış grafikler.
Gerçekçi sesler.

Son olarak yıllardır oyun oynayan biri olarak kesinlikle bu oyunu denemenizi tavsiye ederim. Benim gibi korku, gerilim sizi cezbediyor ise kesinlikle kaçırılmayacak bir yapım. Oyun Playstation 4’te 159 Türk Lirası ama indirim döneminde 36 Liraya kadar düştüğünü gördüm. Kaçırmayın derim.

İyi oyunlar dilerim!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here