Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
17

“Dada, insanın akla uygun aldanışlarını ortadan kaldırmayı ve de doğal ve mantıksız düzene yeniden kavuşmayı amaçlamıştır. ”Dada, insanın mantıklı anlamsızlıklarını, mantıksız saçmalıklarla değiştirmeyi istemektedir.” şeklinde özetler bu akımı Jean Arp. Bu hareket 1916’da Zürih’te I. Dünya Savaşı’nın katliamlarına duyulan nefretten doğdu. Amaçlarıysa çok netti; var olan sanatsal düzene karşı koymak. Savaş karşıtlığının yanında burjuva karşıtlığı da eserlerinde görülebilir.

Jean Arp – İsimsiz (1917)

Dadaistler toplumu sarsmak ve şaşırtmak amacıyla simetri ve anlamı yıkmak, geleneksel malzeme ve yöntemleri reddetmek gibi yollara başvurdular. Kolaj tekniğini geliştirerek, günlük hayatta kullanılan sıradan malzemeleri de birer sanat eseri haline getirdiler.

Raoul Hausmann – ABCD (1920)

Hareketin isminin, ansiklopedide gelişigüzel bir sayfa açılıp gözler kapalı bir şekilde rastgele seçilen bir kelimeden geldiği söylenir. Macar şair Tristan Tzara, 1917’de bu isimle bir dergi çıkarmaya başladı. Bu dergiye zamanla Louis Aragon, Paul Eluard, André Breton gibi isimler de katıldı.

Marcel Duchamp – Çeşme (1917)

Sürrealizmi etkilediğini söyleyebileceğimiz bu hareket, sürrealizmin başlamasıyla birlikte son bulmuştur. Hareket, son bulmuş olsa bile ürettiği fikirler modern sanatı dahi etkilemiştir.

Man Ray – Hediye (1921)

Marcel Duchamp – L.H.O.O.Q

Max Ernst – Dostların Buluşması (1922)

 

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
17

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here