True Detective 2014’te yayınlanmaya başlayan polisiye-dram türünde bir HBO dizisi. Şu anda üçüncü sezonu yayınlanan yapım, birçok insan için dizi tarihinin en iyi yapımlarından. Özellikle birinci sezon, farklı anlatış tarzı ve ilgi çekici karakterleriyle kendini benzer tarzdaki diğer dizilerden ayırdı. Cary Joji Fukunaga  tarafından yönetilen ilk sezon Nic Pizzolatto tarafından yazılan senaryosuyla çıtayı oldukça yükseğe koydu.

Yine Nic Pizzolatto tarafından yazılan ikinci sezonun oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams ve Taylor Kitsch gibi isimler bulunuyor. Sezonun ilk iki bölümü Justin Lin tarafından yönetilirken kalan bölümlerin yönetmeni William Friedkin oldu. İlk sezonda daha çok Matthew McConaughey ve Woody Harrelson‘ın rollerine odaklanırken, bu sezon dizide dört ana karakter vardı. Bundan dolayı ilk sezondaki kadar karakter derinliğine inilememesi, en çok eleştirilen noktalardandı. Olay örgüsünün daha karmaşık olması kimileri tarafından sevilirken, özellikle ilk sezon hayranları tarafından eleştirilen noktalardan oldu. Bu sezonda da muhteşem bir görüntü yönetmenliği vardı. Hikaye renk uyumlarıyla desteklendi. İlk sezonda izleyenleri kendine hayran bırakan karanlık atmosfer bu sezonda da devam etti.

İki sezonun da en büyük ortak noktalarından biri muhteşem müzik seçimleriydi. Karanlık ve depresif havasıyla şarkıları daha da etkileyici hale getiren yapım, klip tadında sahneler sundu. Dizisinin iki sezonda da en çok dikkat çeken detaylarından bir diğeri introlardı. Kullanılan şarkı ve hazırlanan illüstrasyonlarla dizi tarihinin en kaliteli introlarına sahip diyebiliriz. İkinci sezonda, efsane sanatçı Leonard Cohen‘in 2014’te çıkardığı Popular Problems adlı albümüne ait Nevermind şarkısı intro müziği olarak kullanıldı.

Gelelim bu sezon seçilen şarkılara. Karakterlerin duygularını ve kişiliklerini yansıtan şarkılar yaşadıkları olaylara paralel biçimde kullanıldı. Şarkılarına en çok yer verilen sanatçı Lera Lynn‘di. Sanatçıyı genellikle dizinin ana mekanlarından olan barın sahnesinde şarkı söylerken gördük.  Dizide bu sezon da playlist’lerimize ekleyebileceğimiz güzellikte şarkılar kullanıldı.

Bizde ikinci sezondaki tüm şarkılar içinden en çok sevdiğimiz on tanesini sizin için seçtik, keyifli dinlemeler.

1. Lera Lynn – My Least Favorite Life

2) Nick Cave & Warren Ellis – All the Gold In California

3. The Raveonettes – Kill

4. Lera Lynn – A Church In Ruins

5. Bobby Blue Bland – I Pity The Fool

6. Black Mountain – Set Us Free

7. Conway Twitty – The Rose

8. Lera Lynn – It Only Takes One Shot

9. Alexandra Savior – Risk

10. Lera Lynn – Lately

 

Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here