“Eğer gecenin karanlığında topraktan doğan düşmanlarınız tarafından saldırıya uğrarsanız, saldırının gerçekleştiği yere yerleşin ve şehrinizi orada inşa edin. ”                                                                                                                -Apollon

Ölümlüler, niye tanrılara kafa tutar ki? Niye hemen iyi oldukları bir işi anlatırken kendilerini tanrılarla kıyaslayıp daha iyi olduklarını iddia ederler? Hiç mi had bilmezler? Yoksa güç onları zehirler mi cidden? Yani Athena’ya kafa tutan Arakhne huzura kavuştu mu? Apollon’a kafa tutan Marsias’ın derisi, Midas’ın kulakları geri geldi mi? Hiç mi ders almaz bu insanlar? Bu kibirin sebebi nedir? Kral dahi olsan, emrinde binlerce adamın dahi olsa bir parmak şıklatması kadar uzaktasın hepsini kaybedip sonsuz cezalarla karşı karşıya kalmaya.

Priamos Kalkhas’ı ajan olarak görevlendirdi çünkü Delphi Apollon Tapınağı’ndan kehanet çıkalı çok oldu. Troya düşecek. Kalkhas kralına verdiği bu kehanetten sonra düşmanın içine doğru yola çıktı. Tek bir görevi vardı o da kuşatmayı kaldırmak. Kalkhas zekiydi, yapması gerekeni çok iyi biliyordu ve yaptı da. Akhilleus’un emrine girdi.

Bir gün ava çıkan Agamemnon, yayını gerdi ve nişan aldı. Bir ıslık sesi kadar sonra geyik ok vücuduna saplanmış şekilde yerde cansız bir şekilde yatıyordu. “Artemis bile bu kadar uzaktan daha iyisini yapamaz.” dedi böbürlenerek. Tanrılar güç sahiplerini sever hatta bazen dostluk ettikleri bile görülür. Ne yani koskoca tanrı gidip de bir köleyle dostluk edecek değil ya, herhalde kralla dostluk ve sırdaşlık edecek. Bazı tanrılar kendisi olarak görünür, bazıları ise birisinin kılığına girer, bazıları ise rüyalarda rehberlik eder ama bir nokta vardır ki çok önemlidir. Sınırları bilmek gerekir. Sen kaç kişiye, kaç uygarlığa krallık edersen et, bir hiçsin tanrının yanında ve haddini asla aşmamalısın. İşte o geyiğe saplanan ok bir yağmura ve fırtınaya dönüşüp geri döndü Agamemnon ile ordusuna. Troya’ya sefere çıkacak olan orduya Artemis engel oluyordu ve bir bedel istiyordu. Ağızdan çıkan ufacık bir cümlenin, bir kişinin hayatına mal olacak bedelini.

Ordu Aulis’te yola çıkmak üzere ikinci kez toplandığında yanlarında Akhilleus ve emrindeki Kalkhas da bulunuyordu. Bir kehanette bulundu Kalkhas, Agamemnon kızlarının en güzeli olan Iphigenia’yı Artemis’e kurban etmeliydi. Ya kurban edecekti ya da kötü hava devam edecekti. Bu tam Kalkhas’ın istediği plandı çünkü Agamemnon’un zamanında tanrıçaya saygısızlık edecek kadar yüksek olan kibri yine devreye girecekti lakin olay onun bile boyutunu aştı, çünkü yola çıkmayı bekleyen sadece kendi ordusu değildi. Yunanlılar “ Eğer Agamemnon inatçılığında ısrar ederse biz de ona olan sadakatimizi Palamades’e çeviririz.” diye resti çektiler ve en sonunda Menelaos’un aracılık yapmasıyla olay çözüldü. Genç kız Akhilleus ile evlendirilme bahanesiyle Aulis’e getiricelek ve orada kurban edilecekti.

Bazı insanlar vardır, asla ne yapacağını ön göremezsiniz. Krallar kibirli ve korkak bir şekilde tanrıların arkasından laf eder ve sonunda cezasını çekerdi ama biri vardı ki tanrılarla kılıcını ve kalkanını çarpıştıracak kadar cesur, onlara karşı asla lafını esirgemeyecek ve asıl kibir sahiplerinin kendileri olduğunu, insanların kibrinin tanrıların kibrinin yanında devede kulak kalacağını söyleyecek kadar açık sözlü. Peleus oğlu Akhilleus, adının böyle bir entrikaya dahil edilmesine asla müsaade etmedi. Iphigenia, her ne kadar asil bir davranış sergileyip Yunan’ın zaferi için kendini feda etmek istese de olmadı. Akhilleus, Artemis’in de müsaadesiyle Iphigenia’yı kurtardı ve Aulis üzerindeki kara dumanlar ve kuzey doğudan esen sert rüzgar dağıldı. Poseidon yardımcıları olsun, Yunanlar yola çıktı. Savaşa girmesi bile bu kadar meşakkatli iken bu yaşananlar hiçbir şey, bu konuda bana güvenin çünkü daha Troya’ya varmadan demir atacakları Tenedos’ta olacaklar, savaşın gidişatını değiştirecekti.

Kaynak: Robert Graves-Yunan Mitleri, Azra Erhat-Mitoloji Sözlüğü, Robert L. Fowler-Early Greek Mythography: Volume 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here