Şarkıcı, söz yazarı ve besteci olan Türk müziğinin canısı: İbrahim Erkal. 

2017 yılının Mayıs ayında beyin kanaması geçirerek yaşama veda eden müzisyen iki yıldır özellikle memleketi olan Erzurum’un takımı Erzurumspor tribünlerde düzenli olarak anılıyor. 6222’ye rağmen tribünlerde yerini boş bırakmayan taraftarların kendi besteleri harici söyledikleri “Sevme“, “Canısı“, “Sen Aldırma” gibi şarkıların sahibi olan ve binlerce kişiyi “Çare gelmez ağlamaktan“, “Tutma benim gibi onun elini” sözlerinde birleştiren halk müziğinin sevilen ismini tanıyalım:

İbrahim Güzelses adıyla ve Erzurum türkülerini seslendirdiği “Sarhoş Baki” albümüyle piyasaya adım atan müzisyen, kendi adıyla “Tutku” adlı albümü 1994 yılında çıkardı. Bu albümü dinleyiciler tarafından beğeni toplarken, müzisyen öncesinde garson olarak çalıştığı mekanın artık solisti olmuştu. Çok geçmeden 1995 yılında “Sıra Bende/Aklımdasın” adlı albümü çıkardı ve bu albümde de “Aklımdasın” şarkısı ile daha çok hayrana sahip oldu. Bir yıl sonra 1996’da ise Erkal’a müzik piyasasında daimi bir koltuk verecek olan “Unutmayacağım” ve “Canısı” şarkılarının yer aldığı “Gönlünüze Talibim” adlı albümü çıktı.

Başarı basamaklarını sağlam adımlarla çıkan İbrahim Erkal, Kral TV Müzik Ödülleri’nde 1997’de “En İyi Beste” ve 1998’de “En İyi Arabesk – Fantezi Erkek Sanatçı” ödüllerine layık görüldü. Ayrıca bu yıllarda şarkılarının isimlerini alan “Canısı” ve “Sırılsıklam” dizilerinde rol aldı ve oyunculuğu da müziği kadar sevildi. 1998 yılında müzisyen, bizi “Sen Aldırma” parçasıyla tanıştıracak “Sırılsıklam” albümünü çıkardı. 2002 yılına geldiğimizde ise Erkal, “Ben Bu Şöhreti Sevmedim” adlı kitabı kaleme alırken “Sevme” adlı çok sevilen şarkısının yer aldığı “Aşkname” adlı albümü çıkardı. Son albümü ise 2011 yılında çıkardığı “Burnumda Tütüyorsun” oldu. Kendi besteleri dışında sadece anonim eserlere albümlerinde yer veren ve besteciliğiyle de takdir toplayan müzisyenin şarkılarını halk müziğinde öne çıkan birçok isim yorumladı. Biz de bu çok sevilen şarkıları, tribünlerden de görüntüleri de ekleyerek sizler için bir araya getirdik. Keyifli dinlemeler!

 

  1. Canısı – Erzurumspor Tribünü
  2. Sen Aldırma – Samsunspor Tribünü
  3. Canısı
  4. Sevme
  5. Sen Aldırma
  6. Unutmayacağım
  7. Tutku
  8. Aklımdasın
  9. Ömrüm
  10. Sırılsıklam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here