Trendyol isimli internetten satış yapan firmanın Gebze deposunda çalışan işçiler çalışma koşullarına tepkili. Çünkü kendilerine çağ dışı çalışma koşulları dayatılıyor. “Patronların Ensesindeyiz” ağına ihbarda bulunan işçiler, tuvalet ihtiyaçları için dakika tutularak izin verildiğini, on dakikayı aştıklarında ise tutanak tutulduğunu belirttiler. Sağlıksız koşullarda çalıştıklarını, üşüdüklerinde ise “çalışırsanız ısınırsınız” yanıtı aldıklarını aktardılar.

İŞÇİLERE VERİLEN YEMEKLER YETERSİZ!

Herhangi bir örnekte tutanak tutulmakla tehdit edilen işçilere verilen yemekler ise hem kötü hem de 16-24 vardiyasındaki işçiler için yetersiz. Zaman zaman yiyecek yemek bulmakta zorlanan işçilerin çalıştıkları alana yiyecek ya da atıştırmalık ürünler getirmeleri ise yasak.

ÇALIŞIRSANIZ ISINIRSINIZ

Yaz aylarında sıcak havalarda çalışma ortamındaki soğutma sisteminin yetersiz olduğunu söyleyen işçiler, kışın üşüdüklerinde ise “çalışırsanız ısınırsınız” cevabı aldıklarını belirttiler.

Çalışma koşullarından ötürü sürekli bel ve boyun rahatsızlıkları geçiren işçiler bu rahatsızlıklarından dolayı aldıkları raporlar nedeniyle daha kötü koşullardaki bölümlere sürülüyor. Kötü çalışma koşullarından ötürü rahatsız ya da mağdur olanların kabahatli görüldüğünü ifade eden işçiler, herhangi bir hak talebini dile getirdiklerinde bu durum işten çıkarılma nedeni oluyor.

İşçilerin kendi arasında iş hukukuna ve yönetmeliklere dair sohbet etmeleri ise yasak. Günde en az sekiz saat ayakta çalışan işçilere dayatılan performans baskısı insani olmayan çalışma koşullarına tuz biber oluyor.

KAMERA İLE MOBİNG

Yaşar Usta isimli sosyal medya hesabından paylaşılan bilgilere göre, tuvalete giderken telefonları ellerinden alınan işçiler aynı zamanda 7/24 kameralarla izleniyor. Bir iş yerinden çok cezaevini andıran çalışma koşullarından rahatız olan işçiler, bu duruma karşı mücadele etmek üzere bir araya geleceklerini ifade ettiler.

Öne sürülen ve oldukça üzücü olan bu iddialar karşısında sosyal medya da ikiye bölündü. Bazısı ‘karalama kampanyası’ dedi, bazı insanlar ise haklı buldu. Tepki gösterenler, uygulamayı sildiklerini belirtip bir daha alışveriş yapmayacaklarını ve verdikleri siparişleri iptal ettiklerini yazdı.

TRENDYOL’DAKİ ÇALIŞAN: BÖYLE BİR MUAMELE GÖRMEDİK

Trendyol’da çalışan işçiler ise bu iddiayı yalandı.

-“Ben Trendyol depoda 7 yıldır çalışıyorum. Biz bu şekilde bir muamele asla görmedik. Birçok lojistik firmasından daha çok çalışanına değer veren bir şirkettir. Lütfen itibar etmeyin. Yüksek ihtimal ile çıkan bir arkadaşın karalamasıdır bu durum. Bizler Trendyol’da mutluyuz.

-“Trendyol’da çalışan birisi olarak yorum yapıyorum. 6 farklı firmada çalıştım. Trendyol kadar rahat ve özgür bir şirket görmedim. Aynı zamanda rahatsızlıklar için hızlı ve güzel çözümler üreten ve uygulayan bir firma.”

Kaynak: 1 2

1 YORUM

  1. Bugüne kadar çıkmayan bir haber mutlaka Aslı vardır.
    Bende bir müşteri olarak konunun aydınlanması taraftarıyım.
    Karalama da olabilir rakibi çok.
    Yetkililer aydınlatmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here