3. sezonu geçtiğimiz haftalarda Netflix’te yayınlanan ve Kanada-Amerika yapımı bir bilim kurgu dizisi olan Travelers, keşfedilmemiş bir dizi olmasına karşın son birkaç yılın en iyi ve en hırslı bilim kurgu hikayeleri arasında. Gelecekte nükleer savaş sonrası karanlığa bürünüp barınaklarda yaşamaya başlayan insanoğlunun, The Director adındaki ileri teknoloji bir yapay zeka tarafından geçmişi değiştirip dünyanın bu korkunç sondan kurtarma çabalarını anlatıyor dizi. Günümüzden birkaç yüzyıl sonra insanlık ileri yapay zeka ve zamanda bilinç aktarımı gibi ileri düzeyde teknolojilere erişmiş olsa da savaşın ve hırsın getirdiği yıkımdan kurtulamamışlar.

Şu anda da kimine göre teknolojimizin en parlak başarısı, kimine göre korkunç bir geleceğin habercisi olarak görülen yapay zeka teknolojisinin dizideki yeri çok büyük. The Director adı verilen, insanlar tarafından programlanan ve dizi sürecindeyse neredeyse bir tanrı olarak kabul edilen bu yapay zeka, uzay ve zamanda bilinç aktarımı, mesaj yollama gibi özelliklere sahip. The Director her zaman her durumda en doğru ve mantıklı seçimi yapmasını sağlayan bir algoritmaya sahiptir ve dünyanın sonunu getirecek olayları engellemek için çalışmaktadır. Yapay zekanın daha yeni hayatımızda ve dilimizde kayda değer yer edinmeye başladığı bu günlerde, bu konuyu sadece teknolojik açıdan değil, aynı zamanda felsefi açıdan da inceliyor Travelers. Gelecekte Travelers programına gönüllü olan kişilerin bilinçleri, günümüzde ölmek olan insanlara aktarılıyor, tabi bunun için uzayda ve zamandaki tam konumlarının da bilinmesi gerekiyor. Zamanda yolculuk hiç de yabancı olmadığımız bir bilim kurgu konusu. Bu klasikleşmiş bilim kurgu konusunu bilinç aktarımı ve felsefi alt tonlarla işlendiği için zamanda yolculuğu farklı bir bakış açısından izliyoruz.

Yapay zeka, bilinç transferi ve zamanda yolculuk gibi ütopik konulardan ayrı olarak Travelers uyuşturucu bağımlılığı, aile içi şiddet, ırkçılık, cinsel saldırı gibi günümüzün en önemli sorunlarına da dizide yer veriyor ve en uygun dille işliyor.

Tarihçi travelerlardan biri olan Philip’in bilinci kayıtlardaki bir hata sonucu eroin bağımlısı bir gencin vücuduna aktarılıyor. 21. yüzyıla adım atar atmaz en yakın arkadaşının ölümünden suçlanan Philip, ekibin tarihçisi olarak bilinci en açık ve hafızası en kuvvetli olan birey olması gerekirken uyuşturucu bağımlılığının en gerçek ve korkunç yüzünü ekrana taşıyor. Özellikle Kuzey Amerika’da yaşanan opiod krizi yüzünden toplum tarafından dışlanan uyuşturucu bağımlılarının aslında her hasta insan gibi yardıma ihtiyacı olduğunu gösteren dizide, Philip’le işlenen kişisel sorunlarla birlikte, sosyal hizmet uzmanı olan David’le işlenen evsizlik gibi daha büyük çaplarda yaşanan problemleri de görebiliyoruz.

Carly’nin hikayesi ise aile içi şiddet, bekar annelik ve ırkçılık temalarıyla işlenmiş. Carly’nin 21. yüzyıla ilk adım atması bile, aslında erkek arkadaşından gördüğü şiddet yüzünden ölmesiyle oluyor. Siyahi bir kadın olan Carly, bir yandan alkolik erkek arkadaşı Jeff’i kendisinden uzak tutmaya bir yandan da oğlu Jeff Jr.‘ı tek başına yetiştirmeye çalışmakta. Alkolik ve şiddete meyilli olduğu için çocuğunu Jeff’e emanet etmek istemeyen Carly, Jeff’le bir velayet davasına girer. Ülkemizde çok bilinmese de özellikle Kuzey Amerika’da siyahi kadınlar aşırı sinirli olmak, evlenmeden çocuk yapmak ve çocuklarına bakamamak gibi ırkçı genellemelerin hedefidirler. Polis olan erkek arkadaşı karşısında gördüğü şiddeti kanıtlayamayan Carly, çaresizlikten sinirlendiği her an çocuk koruma servisleri karşısında yetersiz bir anne olarak görülmektedir. Sistemdeki tırmanışına siyahi bir anne olarak dezavantajlarla başlayan Carly, oğlunu geri almak için elinden gelen her şeyi yapar, hatta erkek arkadaşı Jeff’le bile barışır. Çabalarından dolayı evladına kavuşmasıyla ödüllendirilen Carly’nin hayatı Jeff’in alkol bağımlılığı yüzünden tekrar mahvolur ve Jeff Jr. başka bir ailenin çocuğu olur.

Bize beslenmiş dogmaları yıkmak için yola çıkan Travelers, erkek karakterleri konusunda da bir o kadar bilinçli davranmış. Dizinin en önemli karakterlerinden biri olan David, bir sosyal hizmet uzmanı. Kendisi hayatını tamamen ihtiyaç sahibi hastalara, bağımlılara ve evsizlere yardıma adamış. Hiç düşünmeden herkesin yardımına koşan bu melek ruhlu insan, belki de televizyonda görebileceğiniz en bütün ve en düzgün erkek karakterlerden. David oldukça duygusal bir karakter, ve genellikle feminenlikle özdeştirilen yardım ve hizmetle alakalı bir işle uğraşıyor. Kimi zaman kişiliği komikleştirilmeye çalışsa da David aslında şu anda küçük erkek çocuklarının kendilerine örnek alabileceği en güzel karakterlerden. David’in korkusuzca davranmasına, duygularını saklamasına gerek yok; çünkü her insan gibi erkeklerin de duygularını özgürce yaşamaya ve ifade etmeye, ağlamaya, sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır. Çoğu zaman stoik ve acımasız olarak karşılaştığımız erkek karakterlerin tam tersi olan David, merhamet gibi önemli duyguların erkekleri zayıflaştırmayacağının bir kanıtı. David’in dışında, filmde özellikle Philip ve Trevor arasındaki arkadaşlık ilişkisi de önemli bir yer taşıyor. Erkeklerin en değerli arkadaşlarıyla bile duygularını özgürce paylaşmalarının, birlikte ağlamalarının hala garip karşılandığı günümüzde, Philip ve Trevor’ın arkadaşlığı önemli bir örnek teşkil ediyor. Birbirlerine sürekli yardım eden, dertleşen ve birbirlerinin hayatlarını kurtaran bu ikili, sağlam arkadaşlık ilişkilerinin güzel bir örneği. Trevor’ın hikayesindeki en can alıcı noktalardan biriyse ki şüphesiz futbol takımı koçunun cinsel saldırıları. Hepsi 18 yaşının altındaki liseli gençlerden oluşan bu futbol takımındaki her oyuncu, koçları tarafından burs ve iyi okullarda okuma vaatleriyle kandırılıp cinsel istismara uğramış. Trevor’ın gün yüzüne çıkardığı bu olay bizi etrafımızdaki bu tip olayları araştırmaya ve ifşa etmeye teşvik ederken, aynı zamanda erkeklerin ve erkek çocuklarının da cinsel saldırıya maruz kalabileceğini bize hatırlatmakta.

21. yüzyılda geçmesi ve hem geleceğin hem de günümüzün sorunlarını en insansı taraflarıyla ele almasıyla öne çıkan Travelers, keşfedilmemiş bilim kurgu dizileri arasında izleyebileceğiniz en iyi seçeneklerden. Eğer bilim kurgu ve dramı bir arada izlemek isterseniz, Travelers sizin için en doğru seçim olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here