Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
76

Tozlu raflarda yerini almış 10 Türkçe şarkıyı ve hikayelerini sizler için birleştirdik, aşağıdaki Spotify linkinden bu şarkılara ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1-) Haramiler – Mavi Duvar

Hikayemizde iki doktor sevgili var. Tatillerinin bir bölümünü erkeğin yazlık evinde geçirmeye karar verirler. Kız, sevgilisine önden gitmesini ve kendisini beklemesini söyler. Delikanlı yazlığa gider, evi sevgilisinin zevkine uygun şekilde dekore eder ve sevgilisini beklemeye başlar. Bekler ama sevdiği gelmez. Evini arar ve evdekiler kızın yola çıktığını söyler. Fakat acı haber akşam saatlerinde gelir: Kız arabasıyla kaza yapıp ölmüştür. Çocuk habere inanamaz ve hissettiği acıdan, sahile koşup rüzgara söver.

2-) Barış Manço – Alla Beni Pulla Beni

24 Ayar, Müjde Kızılkan ve Evrencan Gündüz‘ün yorumlarıyla tekrardan hatırlanan şarkı, Barış Manço‘dan dinleyenleri kesinlikle eskiye götürüyor.

3-) İlhan İrem – Anlasana

Güzel bir uykuya dalma, karanlık bir gecede yanan soba ışıltıları altında güzel bir uykuya dalma şarkısıdır. İlhan İrem‘in yumuşak sesi insanı her şekilde rahatlatır.

 

4-) Alpay – Eylül’de Gel

Sonbahar ayrılıkların mevsimidir, fakat Alpay, bu şarkıda Eylül’de Gel diyerek sonbaharda kavuşmayı ümit etmiştir. Romantik bir parça olup dinlenmesi tavsiye edilir.

 

5-) Yeni Türkü – Yeşilmişik

Derya Köroğlu‘nun mükemmel yorum kattığı bu hareketli parça, insanın kanını kıpır kıpır yapıyor. Eski ama eskimeyen parçalardan biri olan, 80’li yılların zirvesine oynayan Yeni Türkü grubunun enfes Yeşilmilik şarkısını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

6-) Işıl German – Biliyorum Sensin O

Gerçekten eğlence dolup taşan bir şarkı. Dinleyen her insanda dans etme isteği uyandırıyor. X kuşağının üniversite zamanlarının disko şarkısıdır bu şarkı. Hiç uzatmadan şarkıyla baş başa bırakalım sizleri.

7-) Kenan – Çillibom

Şarkı başlığını okurken gülümseme oluşuyor insanın yüzünde. Bir yerde okumuştum, o yıllarda mektuplarda ismi çok geçermiş bu şarkının. Bizden de siz değerli okuyucularımıza gelsin o zaman…

😎 Ayten Alpman – Tek Başına

Buram buram keder kokan, dinlerken sizi uzaklara daldıracak, derin bir “ahh”çektirecek şarkı, Ayten Alpman‘dan Tek Başına.

Bu şarkılar insana “keşke o zamanlarda doğsaymışım” dedirttiriyor.

 

9-) Banu – Dert Olur

Derin bir okyanus gibi yorum, sözler, şarkı, zamanın derinliklerinde kaybolan uçsuz bucaksız bir melodi ve orada 80’li yılların melodi ve aranjmanları ile günümüze ders verir gibi, billur gibi, yormayan ama asalet kokan bir şarkı.

 

10-) Tanju Okan – Kadınım

Tanju Okan‘ın dinleyeni perişan eden “Kadınım” şarkısındaki kadın: Zerrin Doğan. Şarkının etkileyici olmasının en önemli sebebi, Tanju Okan’ın ayrılık acısıyla mahvolmuşken şarkıyı söylemesi ve o hislerle tek kayıt yapılması. Üstüne başka düzeltme, ekleme, çıkarma yapılmamış. Hikayeden de kısaca bahsedelim:

Zerrin Doğan, nüfuslu ve zengin bir ailenin kızı. Tanju Okan da kariyerinin zirvesinde, bir evlilik yapıp bitirmiş ancak içki içmesiyle de nam salmış bir sanatçı. Nasıl kesiştiler bilmiyoruz fakat birbirlerine çok aşık olup evlenmişler. Ancak başından beri Zerrin’in ailesi bu birlikteliği onaylamamış. 14 ayın sonunda aile, Zerrin’i Amerika’ya kaçırmaya karar vermiş. Bunu duyan Tanju Okan, karısının ailesinin köşkünün önünde nöbet tutmaya başlamış ancak köşkün arka kapısı olduğunu bilmiyormuş. Zerrin’i arka kapıdan kaçırıp uçağa bindirmişler. Tanju Okan yıkılmış tabii, mahvolmuş. İyice içkiye düşmüş, iyice dağıtmış. O sıra Mehmet Teoman, sürekli Tanju Okan’ın yanındaymış, eşlik ediyormuş ona. Bir gün yine Tanju Okan derbederken bir plak koymuş Mehmet Teoman, Reggiani‘nin plağı. O ara “Kadınım” şarkısının ilhamı gelmiş, yazmış, vermiş Tanju Okan’a. Tabii Tanju Okan yerlerde… “Al bunu söyle çabuk” demiş, söylemiş Tanju Okan. Şarkının tek kaydı, işte o anki kayıt. Ne kötü bir tesadüf ki, 1996 yılında hastalığı iyice ilerlemişken son kez Urla’da sahne almış Okan ve “Kadınım”ı söyledikten sonra da fenalaşmış, kısa bir süre sonra da hayatını kaybetmiş. Vedalaşamamış yani kadınıyla….

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
76

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here